סיקור הופעות

מורן אהרוני משיקה אלבום בכורה

מופע השקת אלבום בכורה למורן אהרוני, בית היוצר – אקו"ם, נמל ת"א, 17.01.2013, אורחת מאיה רוטמן. נכח צילם ומדווח – יובל אראל.

מורן אהרוני, אלבום בכורה. צילום: יובל אראל
מורן אהרוני, אלבום בכורה. צילום: יובל אראל

הקריירה המוסיקלית של מורן אהרוני החלה כבר בגיל 5, כפעוטה נגנה על פסנתר ובגיל 11 החלה לשיר, ובהמשך לפרוט על גיטרה, מסלול טבעי ללהקה צבאית במהלך השירות הצבאי ולפני שש שנים נטלה חלק בתחרות הריאליטי "כוכב נולד", אמנם מורן לא זכתה להעפיל לשלב הגמר אך לקחה את ההרפקתאה הזו כחוויה מלמדת לכל החיים.

מזה ארבע שנים שמורן שוקדת על שירים ואלבום, החיבור המרכזי שנוצר במהלך העבודה על אלבום הבכורה היה עם עמיר בניון, זמר, יוצר ופזמונאי מוכר וכשרוני שאין צורך להרחיב אודותיו, בניון הלחין למורן שישה שירים, ארבעה מהם לפי תמליליו ושניים על פי תמלילי זוגתו מרים. יוצרים נוספים נרתמו לסייע למורן באלבומה הראשון, נועם רותם, אסף אמדורסקי, רחל שפירא, משה קלוגהפט, אדם זילברמן ואוהד בר. אולם אין ברשימה זו כדי למשוך את תשומת הלב מהעבודה שמורן בעצמה, מעבר לביצועם של השירים אחראית על כמה מהם בעצמה, בכתיבת התמלילים ובהלחנתם, כאן מצטרפת מורן למועדון המכובד של מוסיקאים כותבים ויוצרים.

השירים באלבום, אותו הפיקו במשותף ליאור שושן ואודי תורג'מן, מעבר להיותם משענת ראויה לקולה של מורן, נוגעים בתכניהם במגוון נושאים ופיסות חיים, מעבר לנושאים השגרתיים של אהבה וגעגועים, ישנן פניות למוסר השכל, תובנות ואמונות.

כך מורן על האלבום – "השירים באלבום מתעדים את התקופה של השנים האחרונות בחיי. סיטואציות בהן לקחתי חלק העלו בתוכי תהיות, מסקנות, תובנות חדשות ונבירה בלתי פוסקת באגו הפנימי. מכל התוצרים האלו שהתרחשו בזמן מערכות יחסים שבינו לבינה וביני לבין עצמי נולדו השירים שנולדו שמציינים את תהליך התבגרותי המאוחרת".

מורן אהרוני, זמרת יוצרת. צילום: יובל אראל
מורן אהרוני, זמרת יוצרת. צילום: יובל אראל

למורן יש קול מצויין וכשרון מולד לעשות בו שימוש נכון, הדבר מתבטא בשירים, כאשר חלקם דרמטים, חלקם מעט מלנכוליים וחלקם עסיסיים, שמחים ומחייכים לאוזן. כאשר מאזינים לשירי האלבום, יש, לטעמי, להפריד בין השירים שמורן מבצעת פרי כותבים ומלחינים אחרים לבין השירים שכל כולם פרי יצירתה, לגבי הראשונים אפשר לאמר כי מורן עושה נעים באוזן, היא פשוט זמרת טובה ומעבר לכך, יש בקולה שמץ מהדרמטיות והעומק אך גם עוצמה וחיות שטובה לכל סגנון מוסיקלי שתנסה. השירים עצמם נכתבו בידי כותבים ויוצרים מצויינים, ציינתי כבר כי אין צורך להרחיב אודות עמיר בניון.

אולם מבחינתי כדאי לתת את תשומת הלב והדגש דווקא לשירים אותה כתבה והלחינה בעצמה, אציין את "עוד מעט" שכל כולו פרי יצירתה, זהו השיר הראשון ששוחרר כבר בשנת 2009, שיר הנוגע בחוסר הוודאות בקשר עם בן זוגה, שיר המציף את הכאב האישי שמורן חוותה בקשר רומנטי. בפן המוזיקלי הוא יוצר מתח מצטבר וזורם, קצבי, בציפיה דרוכה…

עוד מעט הוא בא, אני אנשום לאט | ואחכה בשקט, אחכה מעט | עוד מעט הוא בא ומשאיר לי למזכרת | לילה לאור נרות | עוד מעט הוא בא ומביא איתו ניחוח | שישאיר אותי שלו עד שיחזור אלי הכוח | עוד מעט הוא בא | עוד מעט הוא בא…

השיר השני שכל כולו של מורן הוא "נצח",  בשיר זה מתעלה מורן כזמרת יוצרת בסגנון הנוטה לפולק עם צלילי הגיטרה האקוסטית, מתעלה בשאלת שאלות קיומיות, גם כאן הדרמטיות של קולה מוסיפה לאינטימיות שבשיר, בשאלות, בהרהורים, במחשבות.

לנצח יש קווים, | שלא בולטים מאד | ואם לא מסתכלים, | אפשר למשוך ולמשוך | חיים שלמים ברקע | לנצח תסתכל בי ותראה רק טוב, | אבל האם תדע לגעת בי קרוב | האם תבין? | האם תדע אותי?

מורן אהרוני, דרמטית ורגועה כאחד. צילום: יובל אראל
מורן אהרוני, דרמטית ורגועה כאחד. צילום: יובל אראל

אמש, במופע באווירה חגיגית אליו הגיעו גם בני משפחה, חברים ויוצרים הוכיחה מורן כי הציפיה הייתה שווה, שלושה עשר שירים שנכללו באלבום מהווים תעודה מצויינת להתמדה והשקעת כשרון עם שיתוף פעולה מוסיקלי בין כותבים, מלחינים ומבצעים, ציינתי מקודם כי מורן עושה נעים באוזן, כן, מדובר באלבום ראוי למדף התקליטים הביתי.

כנהוג במופעים שכאלה הצטרפה למורן כאורחת מאיה רוטמן, אף היא יוצאת "כוכב נולד" וחברה טובה של מורן מאז חוו את הרפתקאת הריאליטי הזו, מאיה הצטרפה למורן בביצוע השיר "נצח". מורן מבצעת גם שירים שחבל שלא  צורפו לאלבום, למשל "אוהב אותי" ועוד.

מורן אהרוני ומאיה רוטמן. צילום: יובל אראל
מורן אהרוני ומאיה רוטמן. צילום: יובל אראל

מורן, די נרגשת מהמעמד, חולקת חוויות עם הקהל, לא שוכחת את מצעד התודות לכל העוסקים במלאכה, אפשר לאמר כי במבחן התוצאה מורן עמדה בהצלחה, אחרי ארבע שנים האלבום הראשון כבר כאן, כעת עליה לקחת פסק זמן קצר ולשוב בכוחות מחודשים להמשיך וליצור, לכתוב להלחין ולבצע, כי בחוץ המרוץ לא פחות אכזרי מהמרוץ בריאליטי, לא להפוך לאמנית של אלבום אחד, למורן יש את כל נתוני הפתיחה וההמשך להתפתח הלאה כיוצרת ומבצעת היודעת לתת מעצמה לקהל, וזו בעצם כל ההגשמה.

מורן אהרוני, מופע השקה, שירה וגיטרה, ניצן ברגר – גיטרות, רן קאופמן – גיטרת בס, שלומי מאיה – קךידים ואורי רז על התופים.

פלייליסט: האמיני בעצמך, עוד מעט, אור, מקומות אחרים, רגע בשטח, רכבת, לשמוע על כאב, נצח, נדמה, אוהב אותי, רק אבק, לבד.

הדרן: ואולי (עברי לידר, כוכב נולד…)

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151335033969654.493607.721654653&type=1

וידיאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

  1. מורן אהרוני גדולה מהחיים שיהיה לה המון המון הצלחה אני ממש ממש אהבתי את ההופעה והדיסק המדהים,,,,,,

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: