כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

סיקור הופעות

הפרוגרסיבי בבארבי לא טועה

על חציו השני של מיני פסטיבל לרוק מתקדם, מועדון בארבי ת"א, 30.10.2012, ובמיוחד על חלקו השני של החצי, הגיע, האזין, צפה, צילם ומדווח – יובל אראל.

פרוגרסיבי בבארבי, הפסטיבל מגיע לעיר. צילום: יובל אראל
פרוגרסיבי בבארבי, הפסטיבל מגיע לעיר. צילום: יובל אראל

בפסטיבל פרוגסטייג' הראשון נכחתי, הייתי צריך להטריח את עצמי עד פתח תקווה הרחוקה לאולם מיושן הצמוד לבניין העירייה, זו הייתה ירייית הפתיחה, השנה הביאה ההצלחה את היזמים המבורכים להרים את הפסטיבל בשלושה ימים רצופים, על שפת הכינרת, רחוק לי רחוק לי, לא הרהבתי עוז לגלגל עצמי עד לשם, אז הביאו לי את חלקו של הפסטיבל עד הבית, למועדון בארבי.

אמש ציפתה לחבורת הפרוגרים המקומית הופעה כפולה של שתיים מהלהקות היותר מיוחדות, מתקדמות, נועזות ואמיצות בז'אנר המצטנע הזה, ליד כל האינדי שמינדי, גרוב ודיסקו מזרחי.

הז'אנר שניצניו צמחו בשלהי שנות השישים ופריחתו בשנות השבעים של המאה הקודמת, ז'אנר שממנו צמחו בין היתר הרכבים שהפכו למיתוסים ואבות המזון המוזיקלי כג'נסיס, יס, פינק פלויד, ג'טרו טול ועוד, לא שקט על שמריו, דור אחרי דור ממשיכים צעירים ברחבי העולם ואף בארץ להמשיך את הגחלת, זו המפרידה בין המוזיקה הפופולארית לבין המוזיקה המתחכמת, מתוחכמת, אינטלקטואלית.

Sumo Elevator בבארבי. צילום: יובל אראל
Sumo Elevator בבארבי. צילום: יובל אראל

הערב נפתח במופע אוונגרדי של ההרכב Sumo Elevator, להקה זו יוצרת שילוב מיוחד ומפתיע של רוק מתקדם עם מטאל, ג'אז אלקטרוני, ברייק ביט ואלקטרו פיוז'ן. לצד כלים קלאסיים כמו גיטרה חשמלית, תופים וחליל צד נעשה שימוש בקופסאות רעש, סמפלרים, ט'רמין ועוד. את העליה לבמה הם הגדירו ככניסה לחדר ניתוח, עטויים בחלוקי מנתחים ירוקים ופניהם מכוסות בכיסוים סטריליים, הזכירו לי 30 שנה קודם לכן את היחידה לטיפול נמרץ של שולץ האיום, אייל דורון, האמת שגם הסגנון המוסיקלי נשמע כדור ההמשך, מוסיקה אוונגרדית במיטבה, חפירות נויז המגרדות את סף העצבים משתחררות בפרצי צלילים אותם עטרו בין היתר ברקדנית בטן, שאף היא התגנדרה לה בכיסוי פנים סטרילי, לאחר השיר הראשון ירד הגיטריסט אל הקהל וחילק כרטיסי ביקור – דר' דוליטל היה רשום עליהם…סוג של הומור השמור לפרוגרים.

את ההרכב הזה ראיתי לראשונה בפסטיבל פרוגסטייג' הראשון שנערך בזמנו בפתח תקווה, כבר אז הם היו שונים ומשונים, אוונגרד קוראים לזה, אמרתי כבר.

Distorted Harmony בבארבי. צילום: יובל אראל
Distorted Harmony בבארבי. צילום: יובל אראל

לאחר מופע בן שעה וקצת הם פינו את הבמה לטובת ההרכב הבא, Distorted Harmony, זו להקת פרוגרסיב מטאל בועטת המשלבת בעדינות בין המורכבות של המטאל המתקדם, ההרמוניות הייחודיות של הג'אז המודרני עם מוזיקה קלאסית, תזמורת ומוזיקה כבדה. כן, ההשפעות הרבות והטובות ניכרות בצלילים והעיבודים, מיוז, דרים תיאטר, ופורקופין טרי הנם ההרכבים שיצירותיהם השפיעו רבות על יואב עפרון, הקלידן ומי שאחראי על המוסיקה, ההפקה והעיבוד יחד עם שאר חברי ההרכב, לא, לא מדובר כאן בחיקוי, מדובר כאן ביצירה בוגרת, עשירה, מתוחכמת ומתחכמת, יש במוזיקה שלהם קצת מהרוקנ'רול הרועש, צועק וקופצני, יש את המטאל הכבד עם האקורדים החוזרים ויש את הקטעים האופראים, בעיבוד ובשירה של הסולן מישה.

את מופע ההשקה לאלבום הבכורה של הלהקה – אוטופיה, הכולל שישה קטעים מעניינים, החמצתי, כנראה בשל התחיבויות קודמות או משהו אחר, כעת נפלה באוזני ההזדמנות לחיבור שלא דרך המדיה הדיגיטאלית, זו הייתה הסיבה המרכזית והחצי רשמית להגעתי למועדון…

במהלך המופע שלהם בבארבי, שדרך אגב היה שונה מקודמיהם, בזכות קהל עירני, אוהד וקופצני, בצעו שיר חדש שימצא את מקומו באלבום הבא – Misguided, ביצוע מצויין, כל הביצוע, חי, על בימת הבארבי, כאן למטה. אני ממתין לבאות, כי הלהקה כבר נושאת את עיניה הלאה, לאלבום הבא, לעולם שמעבר לים, לסצנה הבינלאומית….

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151208237499654.475625.721654653&type=1

וידיאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d