סיקור הופעות

בום פם בתימן

החפלתדר המסורתית חוזרת!! להקת בום פם ויהודה קיסר ברחבת התדר, צהרי שישי 19.10.2012, 16:00 . על הקלידים – דניאל עבר-הדני, משתלטים על הרחבה לצהריים של כיף, הזדמנות להביא את הזמר המזרחי לבלוג ולחפור קצת…נכח, שתה, צילם וחייך – יובל אראל.

כינרות וקיסר, חפלתדר. צילום: יובל אראל
כינרות וקיסר, חפלתדר. צילום: יובל אראל

בשעה שהמוני צעירים עשו את דרכם למצפה גבולות על מנת לקחת חלק בפסטיבל אינדינגב 2012 החלה רחבת רדיו תדר מתחת למכון הצרפתי בגרעין היסוד של העיר תל אביב להתמלא במאות מבלים שבאו לחלוק בירה, אלכוהול וחצילים עם חפלת צהרי שישי של מוסיקה וריקודים.

הפעם ארגן צוות הרדיו, שלו יד וחלק בכמה הרכבי מוסיקה המתמחים בהקפצת רגליים וישבנים בארץ וברחבי העולם באמצעות הלייבל אאודיו מונטאז', הופעה משולבת של להקת בום פם בהרכב מורחב יחד עם יהודה קיסר, מי שנחשב ובצדק כקיסר האחרון של הזמר המזרחי האותנטי עוד משנות השבעים, קיסר שהחל את צעדיו הראשונים בשנות השבעים עם הקמתה של להקת צלילי העוד, ניגן לצדם של זמרים כזהר ארגוב, רמי דנוך וצלילי הכרם, אהובה עוזרי, ג'קי מקייטן, מרגלית צנעני, משה גיאת, זהבה בן, שרית חדד, מייק שריף, אייל גולן ועוד רבים.

על קיסר ניתן לאמר כי הוא גיבור גיטרה של הזמר המזרחי ואחד מאבני היסוד של תרבות המוסיקה בארץ בכלל ושל המוסיקה המזרחית בפרט!

באופן אישי פגש הבלוג את הקיסר בהזדמנויות רבות את ניגן עם זמרי המזרח בכמה מועדוני חאפלות בשנים האחרונות ואף פגש בו בכמה רשתות מזון כאשר ניסה לחזק את מצבו הכלכלי בנגינה ומכירה אישית של תקליטורי מוסיקה שלו, הבלוג גאה להחזיק עותק של אלבומו האישי – הקיסר האחרון.

לכן היה זה אך טבעי ומובן כי ארוע מתוכנן שכזה לא יעלם מאזני ועיני הבלוג, כמה בירות ובקבוק בלנטיין בשמפניירה וקרח שהוצבו לרווחת הקהל במסגרת בלנטיינ׳ס גרובס – פלטפורמת ההופעות של וויסקי בלנטיינ׳ס, עשו את ההכנה יחד עם צלילי המזרח של הליין פורטונה (הקטיק/כלבתא/טרטל)  והחפלה יצאה לדרך.

בום פם ברחבת התדר. צילום: יובל אראל
בום פם ברחבת התדר. צילום: יובל אראל

על מתחם הדק במרכזה של הרחבה נתנו חברי להקת בום פם סט של כשעה שכלל את מיטב להיטיהם משלושת האלבומים, להקת השמחות רוק־בלקני־צועני־ערבי הזו חיממה היטב את הקהל לרגע בו הצטרף יהודה מיכאל קיסר לבמה עם גיטרת הגיבסון ES335  האדומה שלו, קיסר ואורי כינרות בראונר ביצעו את השיר חנה'לה התבלבלה, שיר שנכתב בידי נתן אלתרמן על פי לחן עממי חסידי אשכנזי שעובד בזמנו בידי יהודה קיסר וצלילי העוד למקצב יווני, כמה סימבולי החיבור בין העדות השונות שהוביל ליצירת שיר הנחשב כיום לאחד מאבני הדרך בתחום הזמר המזרחי.

השיר הבא שבוצע בידי הנגנים הוא גדליה רבע איש, אף הוא פרי עטו של נתן אלתרמן ובלחנו של משה וילנסקי, שיר שזכה לפופולריות רבה בעקבות הביצועים של יהודה קיסר במסגרת להקת צלילי העוד ודקלון עם צלילי הכרם, שיר שאף זכה לגרסה חדשה של להקת בום פם יחד עם מאור כהן באלבום שני צדדים למטבע לשיתופי פעולה מוסיקלים, כל כך סימבולית העובדה שהשבוע הלכה לעולמה בשיבה טובה אסתר גמליאלית (93) אחת מחלוצות הזמר המזרחי תימני בארץ ישראל שלזכותה נזקף הביצוע הראשוני של השיר והנה הוא מבוצע לא רחוק משכונת ילדותה כרם התימנים.

יהודה קיסר וחבר, מחרוזת מזרחית. צילום: יובל אראל
יהודה קיסר וחבר, מחרוזת מזרחית. צילום: יובל אראל

לאחר שעה של ריקודים וצלילים יחד עם בום פם נשאר קיסר על הבמה תוך עלייתו של אחד מחבריו של יהודה לדק לביצוע מחרוזת משירי זוהר ארגוב, באותו זמן כבר מיהר איתמר "הילד" לוי, מתופפה של בום פם לנדוד למצפה גבולות שם הוא אמור לנגן בערב עם קין והבל 90210, הרכב המטאל המוטרף שמשתתף באינדינגב, כשיחזור מחכה לו ערב נוסף ביום ראשון עם ארבעים השודדים של אלישע בנאי, אוזן בר.

יהודה הקיסר האחרון. צילום: יובל אראל
יהודה הקיסר האחרון. צילום: יובל אראל

בין לבין אפשר גם לדחוף לכם לתודעה את השיר המחאה החדש של יהודה קיסר – רחוב זוהר ארגוב.

בעקבות דיון ציבורי שהתחולל סביב השאלה האם ראוי לקרא רחוב  על שמו של מי שנחשב כגדול הזמרים המזרחיים זוהר ארגוב כחלק מההערכה שהציבור הישראלי רוכש לאחד מפורצי הדרך ורכישת ההכרה הציבורית בז'אנר וההתנגדות שעלתה בשל העובדה שזהר ארגוב היה בעל עבר פלילי ומכור לסמים קשים, החליט יהודה קיסר יחד עם חברים המתכנסים תחת השם להקת חיות הקודש ליצור את שיר המחאה – רחוב זוהר ארגוב.

מילות השיר נכתבו בידי דוד בן אברהם, והלחן נוצר בסיועו של דוד זנדני, בשיר זה פורץ לראשונה יהודה קיסר בשירה מעבר לצלילי הגיטרה.

"רחוב זוהר ארגוב, יש אומרים 'זה נשמע לא טוב', כי רחובות תמיד נקראים על שמות מכובדים. אבל רחוב זוהר ארגוב, לא רחוק היום הוא די קרוב – העם יאמר את דברו לכבד את רצון הרוב!", כך הם שרים בפזמון הקליט.

בום פם, צ'ייסרים. צילום: דפנה טלמון
בום פם, צ'ייסרים. צילום: דפנה טלמון

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהחפלתדר, צילום: יובל אראל

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151189585889654.472649.721654653&type=1

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהחפלתדר, צילום: דפנה טלמון

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151280114747780.528321.726757779&type=1

וידיאו

לקט משירי בום פם

בום פם וקיסר חנהלה התבלבלה

בום פם וקיסר גדליה רבע איש

רחוב זהר ארגוב – גרסת קריוקי של בן קיסר

פלייליסט חפלתדר -צילום צוות ניו מדיה יהודה קיסר

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: