סיקור הופעות

פרוגרסיבי בבארבי

חוויות, תמונות וצלילים מערב להקות רוק מתקדם שהוקדש לזכרו של אריק חייט מלהקת סימפוזיון במועדון בארבי ת"א, ליל שני, 09.01.2012 21:30, היה, צפה, האזין, צילם הסריט ומדווח – יובל אראל.


רעיה, פרוגרסיבית למדי...בארבי. צילום: יובל אראל
רעיה, פרוגרסיבית למדי…בארבי. צילום: יובל אראל

במלאת שלוש שנים למותו הטרגי של המוסיקאי אריק חייט, מנהיג להקת הרוק המתקדם הישראלית סימפוזיון  נערך אמש ערב מוזיקלי לזכרו בהשתתפות הרכבים ואומנים אהובים מכל קצוות הסגנון.

סימפוזיון הייתה להקת רוק מתקדם ישראלית שנוסדה בשנת 2000 על ידי שני המלחינים אריק חייט ואלעד אברהם. עולמות מוסיקליים רבים ושונים מתנקזים אל תוך המוסיקה של סימפוזיון, ולמרות שהמטרה הראשונית הייתה לא לחזור על דברים שנעשו בעבר, ניכרת זיקה ברורה למסורות ולהישגים של כמה מהמוסיקאים הגדולים של המאה העשרים ולפני כן.

סימפוזיון הוציאה לשוק את אלבום הבכורה "קונדבופר" (Kundabuffer) בינואר 2006. האלבום זכה לתהודה בינלאומית. בספטמבר 2006 האלבום יצא במהדורה שנייה בחברת התקליטים הקנדית יוניקורן דיגיטל (Unicorn Digital).

הנה הזדמנות להאזין לכמה מהיצירות באלבום, עופו לענן הצלילים, אודי קומרן:

http://soundcloud.com/udi-koomran/sympozion-grapefruit

http://soundcloud.com/udi-koomran/sympozion-patterns

http://soundcloud.com/udi-koomran/sympozion-happy-war

ועוד אחד, זונה..

נעמה שלו, סוסיתא, בארבי. צילום:  יובל אראל
נעמה שלו, סוסיתא, בארבי. צילום: יובל אראל

עתה במלאת שלוש שנים לפטירתו הפיקה רעיה קוסובסקי בסיוע אסף קפלן מקולה קמפוס ובאדיבות שאול מזרחי ממועדון בארבי אירוע פרוגרסיבי מיוחד במסגרתו נטלו חלק  אורי בן צבי ורע לבנת במופע פתיחה אקוסטי, חברי להקת סוסיתא, חברי להקת פיי-קיו (Pie-Q) וחברי להקת באבל באת' (Bubble Bath).

מעבר לזיכרון והמשכיות הסצנה המתקדמת בארץ  מטרת האירוע, שכל משתתפיו עשו זאת בהתנדבות, לאסוף את התמורה לטובת הקלטת החומרים שאריק לא הספיק להוציא לאור. הנה כמה דברים שאמרה רעיה לאורי ברייטמן מאתר "מתקדם" לקראת הערב –

המחשבה הייתה שם כבר חצי שנה אחרי אבל לא הרגשתי שזה הזמן הנכון. בשנה האחרונה התחלנו לעבור על החומרים שאריק הלחין בשנים האחרונות לחייו ומצאנו מגוון יצירות נפלאות. החלטנו שצריך להקליט אותם, רצינו שכולם יזכו לשמוע את מה שהותיר אחריו. מספר יצירות כבר נוגנו ע"י להקת סימפוזיון בכמה הופעות, כך שאולי יש כאלה שיזכרו אותן. במקביל, התחילו לפנות אלי חברים מהקהילה ולשאול לגביי הערב לזכרו. היה ברור לי שיש געגוע רב אליו כבן אדם ולפועלו. הבנתי שהגיע הזמן לעשות ערב שכזה. להקליט ולהפיק את המוזיקה שלו יהיה כרוך בהוצאה כספית, כסף שלא היה לנו אז החלטתי שצריך לשלב בין שני הצרכים ולייצר משהו אחד שלם.

אוסיף לכל המסכת הזאת ואספר כי בתאריך 26.10.2005 תיעדתי במסגרת הפעילות של מועדון הרוק הישראלי אירוע רוק מתקדם ובו המופע של להקת סימפוזיון במה שהוגדר אז הלהקה של המאה עשרים ואחת לפני השקת אלבום  הבכורה.  האירוע התנהל במועדון מקסים במרתף מתחת לאוזן השלישית והאוזן בר.

החומרים המצולמים נשמרו בארכיון ורק מתי מעט צפו בהם. מדובר במופע שלם קרוב לשעה, בו מוביל אריק חייט את ההרכב לביצוע מוסיקה חדשנית ושונה. על המופע והווידיאו ניתן לקרא ולצפות כאן.

ספיר פוקס, Pie- Q, בארבי. צילום: יובל אראל
ספיר פוקס, Pie- Q, בארבי. צילום: יובל אראל

למרות השעה המוקדמת בה החל הערב שנקבע לשעה תשע בערב התמלא אולם הבארבי שהוסב למופע ישיבה בעשרות צופים שבאו להאזין ליצירות הרוק המתקדם של הרכבים הנחשבים בצמרת היצירה בתחום בארץ.

אורי בן צבי ורע לבנת אשר פתחו את המופע, ידעו לספר על הכרות עם אריק חייט, על מפגשים במסגרת הופעות פרוגרסיב ועל הפעילות הענפה שהתרחשה בפורומים בתחום בנענע ותפוז..

להקת סוסיתא בה חברים מירון אגר – שירה, רון יונה – גיטרות, קולות, קובי ליליאן – קלידים, קולות,    נעמה שלו – חלילים, קולות, דן קרפמן – בס, קולות וגיל אידן – תופים, כלי הקשה, נתנה את הטון בסדרת יצירותיה המיוחדות, השונות, אוונגרדיות מה, אך יחד עם זאת מלאות העליצות, הומור וסרקזם חייכני, הם מגדירים את הז'אנר שלהם כרוק כנעני…. גם מירון ידע לספר על הקשר בינו לבין אריק חייט, הנה כאן אפשר להאזין לאלבומם ב"מחנה הלהקות".

להקת פיי קיו הכניסה את האולם לוויברציות גבוהות כאשר צלילי נגינת חבריה בלוויית שירתה של הזמרת ספיר פוקס שהרעידה את האולם, טל שנהב בגיטרה, גיא ברנפלד בבס, יובל ברוסילובסקי על הקלידים ושליו סרור על התופים. הלהקה מנגנת בסגנון המערב רוק מתקדם עם מטאל, אלקטרוניקה וקמצוץ אלטרנטיבי. הנה כאן אשר האזין ואף לרכוש באופן מקון את אלבומם

את הקינוח לערב המיוחד והמעניין הזה הובילה רונית ראסטה עם להקת בבל באת'-רע מאיר, חגי נצר, יניב שלו, ארנון שרון, דב רוזן – המתמחה בביצועי מחווה לענקיות הפרוגרסיב העולמי, קלאסיקות כג'טרו טול, קינג קרימזון, יס ועוד, חברי ההרכב אומרים על עצמם: עוד לא נכתבה היצירה שתפחיד אותנו. יומרנות זה בז'אנר…להרכב זה הצטרף אורח מצפון הארץ, פול פורסט, שהפליא בביצוע קטע הפתיחה מאלבומה של ג'טרו טול "עבה כלבנה", בסיום בצעו חברי ההרכב את היצירה של להקת יס…

רונית, bubble bath, בארבי. צילום: יובל אראל
רונית, bubble bath, בארבי. צילום: יובל אראל

ובמקום לתאר איך ומה, אצטט כאן כמה מהתגובות שנרשמו בקבוצת הדיון פרוגיסטאן בפייסבוק, הקבוצה הישראלית לאוהבי מוסיקת הרוק המתקדם בישראל

אודי קומרן – המון תודות לרעיה ושרית מאד נהנתי מהמופע הפותח ומסוסיתא עד שהעייפות הכריעה אריק זוכרים אותך

מאור מלצר –  היה ערב נהדר! ערב פרוגרסיבי ראשון שאני מגיע אליו אי פעם, וזה בהחלט סיפתח מוצלח מאוד. כל הכבוד למארגנים! אני מתחיל להבין מה הפסדתי בשנים הארוכות של הצבא…

שיר דויטש – היה ללא ספק ערב מרגש ואיכותי. ההרכבים המעולים הציגו ביצועים מרשימים אחד אחד, והסיפורים האישיים שלכל אחד היה על ההיכרות עם אריק היו נפלאים, וציירו תמונה מעניינת של הבנאדם הכל כך נהדר הזה, שעדיין מעציב ומכעיס אותי שהוא אינו… בעיקר הפוסטים ש…

אורי ברייטמן – היה ערב מדהים, מגוון, מרגש, גדוש ומפתיע. כל מי שעלה על הבמה היה פשוט נהדר. כל הכבוד לכל המתנדבים וכל הכבוד לקהל שכיבד את אריק ואת עצמו. רעיה, מגה-שאפו.

עידו אמיתי –  תודה רבה רעיה על הארגון. ממש נהניתי. פעם ראשונה שאני מתוודע לקהילת הפרוג הישראלית. אשמח מאד להשתתף באירועים נוספים

את דבריה של רעיה כפי שנאמרו במהלך הערב, כולל ציטוטים מפורומי הפרוג, תמצאו כאן – נאום רעיה, התמונות בכתבה הן של נשים, רוצים גברים? לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150508226809654.390854.721654653&type=1&l=e54a6f97ca

רעיה, מפיקת האירוע, מילים ותודות

קטעים מהמופע בקליפים הבאים

תיעוד נדיר – להקת סימפוזיון במופע שלם.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

6 תגובות

  1. יובל, כל הכבוד על הסיקור המלא, התמונות והסרטונים – עשית כאן עבודה דוקומנטרית רצינית ביותר. מוריד את הכובע בהכנעה!

  2. היה יפה ומושקע
    אבל היה שם קר מאוד בברבי

    אפשר את ההקלטות של Gentle Giant .?

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: