כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

סיקור הופעות

ללכלך או לנקות?

אתם יודעים, אני אוטוטו מסיים שלב אחד בתהליך השיקום אחר התאונה, נפרד מהתרופות והמיטה המתכווננת באשפוז, הולך הביתה לדרך חדשה, הנתון ממש לא היה חשוב ומעניין אלמלא עמד כחוצץ ביני לבין השהייה בשדרות רוטשילד ביום שישי האחרון באירוע "לכלוך באוהל" וכמובן מאוחר יותר בערב באחיו הבוגר "לכלוך באוזן 24". כן, גם עניין נוסף, המופע האחרון שצילמתי היה, איך לא, "לכלוך באוזן 23", יממה אחרי כבר התרסקתי בתאונה…

תשמעו, כל הרעיון הזה של לאון "נפולאון" פלדמן, לאצור כמעט פעם בחודש ערב מלוכלך, המאחד כמה וכמה מטובי היוצרים במוסיקה האלטרנטיבית והעצמאית בתל אביב למופע באוזן בר במחיר סמלי שבה את אוזני וליבי כבר תקופה ארוכה, עתה עם גלי המחאה העממית הסוחפים את הצעירים ולא רק בתל אביב ובמקומות אחרים בארץ, נתנה ההחלטה להביא את האמנים באופן מאורגן אל מאהל הסטודנטים הגדול בשדרות רוטשילד.

ומן הראוי לציין, ההתארגנות, העשייה, ההירתמות, ימים כלילות מתחילת המחאה, הרחק הרחק מגלי התקשורת שנוצרו בעקבות כתבה מסוימת מאוד בידיעות אחרונות וגלי התגובות. בשקט, במקצועיות, בהבנה, לרתום את האמנים אחד אחד להטות שכם למופע האהדה.

אמרתי ללאון כבר בשלבי התכנון של האירוע כי למרות ריתוקי אני לוקח על עצמי את נושא התיעוד ואחבר את שלל הצלמים, מסריטים ואומרי דעה לכלל כיסוי מתועד שיאצור וינצור את החוויה זו בין דפי הרשת.

אז הנה לכם הדיווח הראשוני – אתר הבית של אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב שמח לבשר לציבור כי ביום שישי, 29.7, בין השעות 12:00 ל-17:00 נארח את לאון "נפולאון" פלדמן ונקיים מרתון הופעות "לכלוך באוהל".

לאון פלדמן הוא איש רדיו ומוזיקה מהאהובים והמשפיעים בארץ. בשנים האחרונות הוא מקיים ליין הופעות אינדי המתקיים בסוף כל חודש, מזה שנתיים באוזןבר כשבכל ערב שמונה הרכבים שונים מופיעים לקהל הרחב במינימום תשלום. הליין נוצר מתוך כוונה לחשוף כמה שיותר אנשים למוזיקה חדשה ואלטרנטיבית. לאורך כל 24 ערבי הלכלוך שקדמו, הופיעו קרוב ל-200 להקות מקומיות, כשכל ערב מתהדר בקונספט אחר, למשל, בבילאון – ערב על טהרת להקות ששרות בשפות שונות; קברטינופת – ערב של הרכבים תיאטרליים; ערב על טהרת המין הנשי עם סולניות בנות; ערב של להקות עם שמות של חיות ועוד ועוד.

רגע לפני ה"לכלוך באוזן" לאון מגיע אל מתחם הסטודנטים ברוטשילד ל"לכלוך באוהל".

בין האמנים שיופיעו: מיכל גבע, שמוליק פרי, טלוי, קוואמי ובונקר, רם אוריון, אביב מארק והבוסתן החשמלי, ירון בן עמי, ישראלים/פעולה/סקס, דן תורן עם יובל שפריר, שיקו ועופר, דבק עם יענקל'ה רוטבליט, אפרת דרכי, סקאביאס, שלנדא וסטריט מיוזיק.

בערב חמישי במסגרת תוכניתו השבועית של לאון בקולה קמפוס, אשר חציה הראשון היה מפגש עם היוצר המוסיקאלי טלוי הספיקו השניים לשוחח אף אודות ההתהוות של המוסיקה בשדרה, ולעדכן לקראת האירועים, שווה האזנה.
http://www.106fm.co.il/tags/tracks/napoleon/1

גם בוואלה! דאגו להודיע בזמן על ההתרחשויות הצפויות – ליין הופעות האינדי של לאון פלדמן "לכלוך באוזן" יגיע היום (שישי) בצהריים המוקדמים למאהל המחאה ברוטשילד. לאחר שרבים מאמנים האינדי נמצאים בדרך קבע באזור האוהלים, כמו גם פלדמן עצמו, היה זה רק מתבקש שמרתון הופעות כזה יתקיים במאהל עצמו.

כן זה נשמע מצוין, נוחו רגע אחורה על כורסת המחשב שלכם במשרד, פינת עבודה או ווטאבר..עצמו עיניים לרגע נוסף, דמיינו – תל אביב, סוף יולי, שדרות רוטשילד בצהריי שישי חמים ולחים, צילם של עצי הפיקוס נוטפי הפירות הדביקים, מתחם אוהלים מעוטר ברצועות בד ורשתות הצללה והגנה מפני אותם פירות…פלקטים, פוסטרים על קירות מאולתרים, כמה שטיחים מושאלים לכיסוי הרצפה, מימין ומשמאל (לא, אין קשר לזרמים פוליטיים) עוברים בסך מאות סקרנים המבקשים לחזות במו עיניהם במחאה המתוקשרת מזה כשבועיים, חלקם עוצרים לרגע, חלקם ממשיכים הלאה, במרכז התמונה, גבר בעל שיער תלתלים מאפיר, חולצה חומה ונעלי עבודה משגיח על מערכת הסאונד המאולתרת, לידו ומאחוריו ישובים כמה מבחירי השדרנים ועיתונאי הסצנה האלטרנטיבית בתל אביב, מאוורר חשמלי מרוט משתדל להפיח רוח קרירה קדימה אל עבר המתחם בו מופיעים זה אחר זה מטובי המוסיקאים התל אביבים ( ראו הפירוט מעל בדיווח של אגודת הסטודנטים…)

כן, וכולם טובים, כולם מצויינים, כולם נותנים מעצמם, ביניהם כאלו שהמחאה היא בלשד עצמותיהם כדבר שבשגרה, והכל מתנהל כמו שצריך, ולמרות שזרועו של "האח הגדול" בדמות צוות מערוץ המוסיקה "24" מחפש את עצמו להידחף ולהשתלב לא רחוק משם, הסצנה העצמאית יודעת למתוח גוו ולזקוף ראש בגאווה, נותנת למחאה את התרגום המוסיקלי, אמן אמן ופירושו הוא, הרכב הרכב ותרגומו הוא למוסיקה המבטאת סולידריות עם הנוכחים.

אז הנה כאן קצת רסיסים, יש גם רשמים של אנשים:

לכלוך באוהל, רוטשילד 105, מאהל אגודת הסטודנטים – הסט ליסט
לכלוך באוהל, רוטשילד 105, מאהל אגודת הסטודנטים – הסט ליסט

נמרוד צוק, עורך מדור התרבות של נענע10 היה במקום, אף הסריט כמה קליפים, את יענקלה רוטבליט, את דן תורן, הנה, הכל כאן.

יענקלה רוטבליט – ריח של מהפכה, צילום: נמרוד צוק

ובקישור הזה תוכלו לצפות ברוטבליט בשדרה, תמונה פנורמית, באדיבות: שמואל מרחב

גם זאב טנא ורם אוריון בשדרה, צילום: ערן הירש

ערן הירש, לא רק שתרם את המגבר שלו לטובת הצלחת האירוע בשדרה, הוא אף צילם כמה טייקים מההתרחשות, הנה כאן למעלה, זאב טנא ורם אוריון נותנים בראש ופה למטה עוד מוסיקת רחוב.

סטריט מיוזיקס בשדרה, צילום: ערן הירש
סטריט מיוזיקס בשדרה, צילום: ערן הירש

וכדי שבאמת תאמינו שהייתה חגיגה ומחאה בשדרה, ישנה תמונה שטרחו עליה צוות הלכלוך, לאון ואורן, אז הנה הם – קוואמי דה לה פוקס, שדרן רדיו, זמר ופעיל חברתי העוסק כבשגרה במחאה על מעשי עוולה בחברה הישראלית, מלווה אותו רון בונקר, אחד ה- ת-ו-ת-ח-י-ם ברוק הישראלי, וכן, יש להם עוד כמה עשרות של תמונות בגלריה.

קוואמי ורון בונקר בשדרה
קוואמי ורון בונקר בשדרה

ובהזדמנות זו קוואמי מספר לי קצת על התחושות בבטן – לגבי ההפגנה הכל קורה. שדרות רוטשילד הופכות מרגע לרגע למקום פתוח בו אנשים מביעים דעות, בין אם מדברים אותן, שרים אותן, כותבים אותן או צועקים אותן. אבל אנשים מתאספים ומקשיבים. זה מה שקרה בשישי האחרון באירוע שארגן לאון. ההתגייסות הזאת של האמנים האדירים שבאו, האנשים שתרמו ציוד ואביב מארק שעשה את הסאונד- כולן מאד חזקות, מאד מרגשות. כאילו לכולם ברור שאנחנו בזה ביחד וחייבים לפעול עכשיו כי אחר כך יהיה מאוחר מידי.

והנה כאן הלינק לגלריה של התמונות – לכלוך באוהל. כי יש מהפכות שמחות

ועוד גלריה שצילמה איה מורן

גיל רוביו מקולה קמפוס מצרף לנו גלרייה נוספת של תמונות, ומציין כי פס הקול של המופעים ב"לכלוך באוהל" ישודרו בתחנת קול הקמפוס ביום רביעי הקרוב 04.08.2011 במסגרת יום שידורים מיוחד.

ואחת הצופות בהופעות, נעה ליברמן פלשקס אומרת על האירוע – הפקה מקסימה, קוואמי רצח את השדרה, ג׳ודי ניר מוזס הייתה שם ומחאה כפיים, ובחיים לא חשבתי שאזכה לשבת במאהל ענק בצהרי יום שישי, אוכלת סורבה עם דובי גומי שהביאו לי בחינם וצועקת בקולי קולות את ״חרא מדינה״ יחד עם אביב מארק

ישראלים/פעולה/סקס @ לכלוך באוהל שדרת האוהלים צילום נועה ליברמן פלשקס
ישראלים/פעולה/סקס @ לכלוך באוהל שדרת האוהלים צילום נועה ליברמן פלשקס

וגם אפרת דרכי הייתה שם, היא גם צילמה ומשתפת אתכם בתמונות

לאון בשדרה – צילום אפרת דרכי

טלוי בשדרה – צילום אפרת דרכי
טלוי בשדרה – צילום אפרת דרכי

ואפרת גם שרה, הנה המילים לשיר שכתבה ביחד עם מאיר גולדברג

בכיכר העיר

מילים : מאיר גולדברג ואפרת דרכי
לחן ועיבוד : בשלבי עבודה

בכיכר העיר המון אדם
הולך על חבל דק
מתחתיו פרוש חלום
פרצופו של הירח,
היוצרות כבר התהפכו מאז
רחובות שינו את שמם
מבטים תמימים, תמימי דעים
מוכנים גם לנצח

כי אין לנו ברירה
ביקשנו צדק ואין
זה הקול שאומר
הזמן להתעורר

לא מזמן היה רק חול וחול
וקודש רק בלב
מערבל בטון שחור
בשרות אנשי הכסף
הכרישים טרפו יותר מדי
יותר מדי כמוך
מבטים תמימים, תמימי דעים
מסרבים להיות לטרף

כי אין לנו ברירה
ביקשנו צדק ואין
זה הקול שאומר
הזמן להתעורר

רשמיו של ליאור אבל, שאף טרח לצלם תמונות ווידיאו:

יום שישי ה29.7.2011, השעה 12:00 – שיא החום, מסתמן כאחד הימים החמים בשנה, אין אוויר, כולם נוטפים זיעה, מנסים לשרוד את הקיץ.

אני פוגש בשדרות רוטשילד בתל אביב את לאון פלדמן ואביב מארק(על הסאונד) שמתחילים להקים את ה"במה" לקראת לכלוך באוהל שאירגן לאון כמפגן תמיכה במאבק (בעזרת אגודת הסטודנטים ועוד כמה אנשים טובים), עם שורה מכובדת של אמנים, שמזוהים כאמני מחאה.
הלכתי לעשות סיבוב עד שיתחילו ההופעות.

ההופעות מתחילות בסביבות השעה 13:00 עם שמוליק פרי ואפרת דרכי. חזרתי לשם רק לאחר מכן, להופעה של קוואמי דה לה פוקס ורון בונקר.

כאחד המוזיקאים היותר מחאתיים שיש כיום. קוואמי מרגיש בבית, מרגיש שזה המקום בו הוא יכול להעביר את מסר שיריו ודעותיו הכי טוב והוא עושה את זה נפלא.
"הכל פה זה קומבי- נה נה נה נה נה", "הכל פה זה קומ-ביבי-בי נה נה נה נה נה" יחד עם בונקר שמלווה אותו בגיטרה מפגיזה.

הוא מסיים את ההופעה בשיר שכתב במיוחד בעקבות האירועים האחרונים, רק הוא לבד עם המיקרופון. משרשר טקסט לעניין עם אמירה מתאימה, ישירה ועניינית.
אחריו עלו גיבור הגיטרה רם אוריון (ששבר שתיקה של הופעות במיוחד לכבוד הארוע ונתן הופעה מעולה) וירון בן עמי ששר שירי בלוז עם קולו הרם.

לאחר מכן עלו אביב מארק והבוסתן החשמלי ואוטומטית עלה הווליום פי 2  אביב מארק מפגיז. היה מרגש לשמוע את "חרא מדינה" (שיר בן קרוב לפאקינג 20 שנה , ונשמע רלוונטי מתמיד!) ברגע שהאמירה "חרא מדינה" נשמעה בקולי קולות בשדרה, הרגיש שיותר אנשים מצטופפים, מקשיבים ומביעים עניין. "חרא מדינה" הרגיש כמו סוג של המנון .
אבל אז צצו בעיות ווליום. השכנים שגרים ברוטשילד התלוננו על הרעש, לאון ואגודת הסטודנטים נלחצים ומנסים להיות זעירים יותר (שלא יזמינו משטרה שתפסיק את האירוע),מנסים להוריד ווליום.

לבסוף הווליום בהופעה כנראה כן הכריע , ואחרי 2 שירים נאלצו להפסיק את ההופעה ולעבור הלאה. אביב התלוצץ: "מצחיק אם זה מה שישבור את המחאה בסוף. הרעש לשכנים". אחריהם עלו ישראלים/פעולה/סקס שאף על פי התנאים פשוט נשמעו פאקינג מעולה. טלוי (שישן בשדרה כבר מהיום הראשון של המחאה) הרגיש בבית והביע את מחאתו הן בשירים והן בדיבורים.

לאון בין הופעה להופעה נותן את כולו (כרגיל) למרות שמצפה לו עוד יום ארוך לפניו עם לכלוך באוזן, וגם כן אביב.

הייתי חייב לקחת הפסקה להתרעננות. פספסתי את דן תורן (עם יובל שפריר ושיקו עופר) חזרתי להופעה של דבק עם יענקל'ה רוטבליט. יענקל'ה שר בשלווה פיוטית, בסגנון שרק אנשים בני דורו יכולים לשיר, תוך הזדהות עמוקה עם המפגינים. "אני שייך לדור של פעם, כשהמדינה היתה הרבה יותר קטנה, חברתית ובעיקר – צנועה !"
לסיום עלו סטריט מיוזיק בהנהגת הילד הרע יונתן לב "מאז שנולדתי אני עושה צרות", ונתנו חותמת מקפיצה וכייפית ללכלוך באוהל.

ולסיכום:

אז מה היה לנו בצהריים? שמוליק פרי, אפרת דרכי, קוואמי ורון בונקר, רם אוריון, אביב מארק והבוסתן החשמלי, ירון בן עמי, ישראלים|פעולה|סקס, דן תורן ויובל שפריר, דבק ויענקלה רוטבליט, כמובן טלוי, סקאביאס וסטריט מיוזיק. גם מיכל גבע תכננה להגיע אולם לקתה בהצטננות.

וכמובן קרדיט ל"עושים במלאכה" – סאונד: אביב מארק. ניהול במה: לאון פלדמן, איה מורן ואורן מינץ. ותודה לכל מי שתרם ציוד הגברה למופע.

קליפים – צהריים:

קוואמי בשדרה, צילום: ליאור אבל

אביב מארק והבוסתן החשמלי בשדרה, צילום: ליאור אבל

סטריט מיוזיק – נשארתי לבד בשדרה, צילום: ליאור אבל

כח המחץ – סטריט מיוזיקס בשדרה, צילום: ליאור אבל

לכלוך באוזן: החל מעשר באוזן בר, רק 30 שח בכניסה – טל לוי, סיסטם עלי, אדיר והילדות, אד טרנר, קין והבל 90210, לילי פרנקו, נערי פוסטר, כלבי רוח

ויקטור הצלם דאג לתעד עבור כולכם את ההתרחשות הלילית בלכלוך באוזן #24, הנה גלריית התמונות של ויקטור

אדוה אראל מספרת:

טוב אז הערב התחיל לקראת השעה 11 כאשר טלוי עלה לבמה עם גיטרת בס וכובע, הוא התחיל לנגן עם מוזיקת רקע מוקלטת ושיר קצרצר שדי מספר על ההרכב "טלוי". הרחבה אומנם לא הייתה מלאה אבל הקהל שהחל לזורם עם הבקשה של טל לשיר הבא ולחזור אחריו בקריאות "מכניסים לניילון". לאחר כמה אמירות על המחאה וסיפור אישי קטן מהמבט שלו הוא שר את השיר "אויב מדינה" שבעצם מדבר על סמים חוקים ומשטרה אבל כמו כל דבר במצב שהמדינה שלנו נמצאת השיר הזה היה ממש במקום.

אחריו עלו חברי להקת סיסטם עלי. ממש מעורב ירושלמי\ יפואי . לא ראו את ריצפת הבמה מרוב האנשים עלייה, רוסים, ערבים, ויהודים שרים ומנגנים על כל כך הרבה כלי נגינה, מכינור ועד אקורדיון, היפ הופ רוסי, מילים בערבית ואמרות בעברית, הרבה צבע ומבטא על במה אחת, שילוב מנצח מבית יפו. לצערי מרוב שהתלהבתי מהרעיון והמוזיקה בהיתי בהם במקום להוציא את המצלמה ולצלם…

אדיר והילדות – שלושה בחורים ובאמת לא צריכים יותר מזה, הקול המדהים של אדיר והמוזיקה הנעימה לאוזן עושה רק טוב ללב. לא רועש מידי ולא שקט מידי, מסוג הדיסקים שאפשר לשמוע בריפט ולא לשים לב שהשירים חוזרים על עצמם מרוב שהם טובים. אין ספק שאחפש הופעה מלאה שלהם הם שווים את זה.

אד טרנר-צעקות!!! לא הבנתי מילה ממה שהם אמרו ורב הזמן התעסקתי בלהיצמד לקיר בשביל לא לקבל מכות מהפוגו שהקהל יצר.

קין והבל 90210 – ה מ ס כ ו ת! כן הם צעקו כן לא הבנתי מה הם אמרו מידי פעם נקלטו כמה משפטים כמו " זה הולך לפגוע במישהו" אבל לא הפסקתי לצחוק. המתופף חסר החולצה ומלא קעקועים והמכנס המפוספס הביא בראש כמו שאומרים! הבסיסט עם מסיכת פני זקן וכיפה התפוסה עם סיכת ביטחון שלא הפסיקה להתנופף מצד לצד עם חולצת המדים של עובדי הבורגר ראנץ' עשה לי את הערב, שלא נדבר על הגיטריסט הליצן והשפיץ הלבנבן על ראשו שזז מצד לצד. פאנק רועש ומצחיק.

לילי פרנקו – לאחר היתקלות קלה בסולן של הלקה בשירותים וניגוב טוב טוב של הידיים שיחה קצרצרה איתו נתן לי להבין שהילד בן ה18 וחצי מתגייס עוד מעט לתותחנים ורודה בנו לבוא לשמוע את הלהקה שלו. הלהקה עולה לבמה ומתחילה לנגן מוזיקה טובה, אך שוב קשה מאוד להבין את המילים כי הקהל מחליט לדחוף אחד את השני ולבצע פוגו, ההתרכזות שלי הייתה יותר בלחפש מחסה ופחות להאזין ללהקה.

נערי פוסטר – עלו ממש לקראת סוף הערב אבל היה שווה לחכות להם. אינדי פופ בעברית מובן וקליט הנגנים יודעים מה הם עושים ומנגנים. הם ניגנו יותר מארבעה שירים שקצת נשמעו אותו דבר בלחן אך המילים שונות, התפנית המפתיעה הייתה הקאבר המצויין של liquid – narcotic וכמו כן היו כמה רגעים קלים שבהם הסולן הזכיר לי את הסולן של אלקטרה ניצן אולי זה הרזון והמכנס הצמוד או הריקוד עם הרקיעות על הריצפה לא עליתי על זה עדיין אבל יש שם משהו שדומה.

כלבי הרוח- בחורה מקסימה בשם הילה עם להקתה שרה ומנגנת בגיטרה אקוסטית ומקדישה שיר לעורך דין, שהוא בעצם בעל הדירה שלה, היא מספרת שהוא התקשר אלייה ומנסה ככה במילים יפות להסביר לה שהוא מבין את המצב והוא מאוד תומך אבל המחירים בשוק הנדל"ן עלו, אז הוא מעלה את שכר הדירה רק!!! ב700 ש"ח רק!!!

אז לסיכום – השתדלתי לכנס בפוסט זה מכל הבא ליד, עזרה טובה ומצויינת מאנשים שתרמו בשמחה ובאהבה את שלהם – האמנים שהופיעו בהתנדבות בצהריים בשדרה, הצופים שנדבו את תמונותיהם, סרטוניהם וכמה רשמים. מקווה מאוד שהתמונה הכללית הצליחה להגיע אליכם, תציצו בתמונות, בגלרייות, תייגו, צפו והאזינו לקליפים, תודה רבה לכל מי שתרם תיעוד, אני מבקש סליחה מראש אם בלהט האיסוף נשמט קרדיט של מי מיכם, לא להתבייש, לדווח לי והעניין יתוקן. תודה, תהנו.

האזינו ללכלוך באוזן #24 חלק 1

http://www.halas.am/#/trackinfo/884/

 האזינו ללכלוך באוזן #24 חלק 2

 http://www.halas.am/#/trackinfo/885/

קליפים – לילה:

טלוי מלכלך באוזן, צילום: אדוה אראל

נערי פוסטר מתלכלכים באוזן, צילום: אדוה אראל

טלוי מלכלך באוזן, צילום: נעמה גולד

סיסטם עלי מלכלכים באוזן, צילום: נעמה גולד

אדיר והילדות מלכלכים באוזן, צילום: נעמה גולד

אד טרנר מלכלכך באוזן, צילום: נעמה גולד

קין והבל 90210 מלכלכים באוזן, צילום: נעמה גולד

לילי פרנקו בלכלוך באוזן, צילום: נעמה גולד

נערי פוסטר בלכלוך באוזן, צילום: נעמה גולד

כלבי רוח בלכלוך באוזן, צילום: נעמה גולד

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

4 תגובות

  1. וואו, יובל, תודה רבה. תודה ענקית גם לאדווה שסיקרה את ליל שישי, ובכלל לכל מי שתרם פה תיעוד מאסיבי לפעילות. עכשיו כשאני חושב על זה, זה בערך מה שישאר מכל הבלאגן, התיעוד הזה ותודה ענקית על כך.
    כולי תקווה שהמחאה שהרמנו תעזור למחאה הכללית.
    ותקווה אחרונה שבלכלוך הבא כבר תחזור אלינו לשורה הראשונה. רק בריאות

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d