חדשות הסצנהחדשות מקומיות
כולל וידאו

להקת נאג' חמאדי – הסוף?

התקשורת יצרה, הפוליטיקה פוצצה, סיפורה של להקת העיתונאים נאג' חמאדי שהגיעה עד משבר גדול בעקבות הקרע בין הסולן דרור פויר ונגן הבס אראל סג"ל

בסוף פברואר סיפר העיתונאי אראל סג"ל, אחד הכתבים הבכירים בערוץ התקשורת הימני 14 במונולוג ארוך בו פירט באריכות את תולדותיה של להקת נאג' חמאדי בה הוא חבר מיום הקמתה וחשף כי לפני ימים ספורים פרסם חברו ללהקה, העיתונאי דרור פויר, הסולן בהרכב בקבוצת הווצאפ של הלהקה את הטקסט הבא – "אני כותב לכם את זה אחרי כמה לילות של התחבטויות רציניות ובלי שינה נכון לעכשיו יהיה לי קשה מאוד להופיע עם סגל, כל ערב הוא מטנף על כל מה שאני מאמין בו, על כל מה שאני מחשיב לחשוב ועל כל מי שאני מעריך, וגם עלי באופן אישי, ככה אני חווה את זה, לא מתאים לי! לא מתאים לי לשיר עם מי שבערב אחד קורא לכם ולי טפילים על הרוח (הרוח הגדולה של גולדקנופף ודרעי כנראה), ובערב הבא מגיע לנגן רוקנרול – אחד הביטויים הטהורים של הרוח החילונית כמו שאני רואה אותה. בשבילי זה קדוש. אני טפיל על הרוח? פאק יו. לא רוצה לעמוד על אותה בימה עם מי שממלא בהתלהבות את תפקידו במלחמה שהוכרזה עלי ועל מדינת ישראל. עם מי שאומר ששמאלניות נמשכות לנאצים ועוד שלל זיוני שכל וטנטרומים. לא יודע מה אתכם אני לא מוכן יותר… הגעתי לצומת T בלהקה. אני מוותר עליה בכאב, אבל בלב שלם. הפשיזם אולי יעבור, אבל לא דרכי"

בכך חשף אראל סג"ל את הקרע האידאולוגי העמוק שמצוי בליבתה של הלהקה, קרע שעד היום היה בסך הכל נושא לעקיצות הדדיות בין שמאל לימין במהלך ההופעות של הלהקה שהתאפיינו בהמון אמירות פוליטיות כאלו ואחרות שאין בינן לבין השירים כל קשר, באשר השירים עסקו בדברים האמיתיים שהעסיקו את החבורה, החיים עצמם.

נאג' חמאדי באוזן בר, היו ימים נפלאים. צילום יובל אראל
נאג' חמאדי באוזן בר, היו ימים נפלאים. צילום יובל אראל

הרומן האישי שלי עם חבורת העיתונאים שהקימו לעצמם להקה בלתי תלויה החל לפני שנים רבות הרבה לפני שחשבתי לפתוח בלוג על מוזיקה והופעות, במשך תקופה לא מבוטלת "רדפתי" אחרי הלהקה למקומות שכבר לא קיימים, מועדונים שהיו, פרחו ונעלמו, לעתים בספוטים משונים והזויים, אפילו באחד מחגי פורים התפרעתי והתחפשתי לסולן הלהקה, הפובליציסט השנון דרור פויר. את ליל הסדר השנתי אני חוגג בדרך כלל בקריאת ההגדה כשכיפה עליה רקום לוגו הלהקה מעטרת את בלוריתי…

למרות שבשנים האחרונות נותרתי מה שקרוי עוקב מרחוק עדיין בליבי יש ללהקה פינה חמה כהרכב שיוצר ומנגן לא כפרנסה אלא כערך מוסף מעבר לעבודתם הדי סיזיפית יש לומר בעולם התקשורת והעיתונות חלקה המודפס וחלקה הדיגטלי. ועל כן, בעקבות הסיפור הנוכחי פניתי לכמה מחברי הלהקה ובעצם שאלתי שאלה אחת גדולה וענקית – "כמי שליווה את נאג' חמאדי בשנים הראשונות, עקבתי אחר הדיווחים האחרונים באמצעי התקשורת השונים ואבקש לדעת ממקור ראשון מה הסיפור ומה דעתך. אני מכין כתבה לבלוג."

השאלה הראשונה והמפורטת ביותר נשלחה כמובן לדרור פויר שהוא בעצם הודיע על עזיבתו את הלהקה ועבורי הוא היה הסמל המרכזי, הפרונט מן, הקורא בשער, האיש שעשה את כל השואו המטורף של הלהקה – "כמו רבים ממעריצי להקת נאג' חמאדי למרות שאני בשנים האחרונות עוקב מרחוק נחרדתי למשמע הידיעה על פרישתך. למיטב זכרוני הפערים האידאולוגים בינך לבין אראל סג"ל לא הפריעו לכם לכתוב ולהלחין ואף לבצע יחדיו שירים רבים, לא רק, גם הפער האידאולוגי עצמו היה נושא די פופולארי במהלך ההופעות כאשר החלפתם הערות ועקיצות הדדיות לשמחת הקהל שרק חיכה לקרב הלודרים הזה בכל הופעה והופעה. אין חדש בעובדה ובידיעה כי הפער החברתי בין הימין לבין השמאל בארץ הלך והתרחב במיוחד בעקבות המאבקים ברחוב בלפור ומעל הגשרים עוד בימי הקורונה. מה היה האקט ששבר את כל המוסכמות והביאך להחלטה בה למעשה אתה מפרק את ההרכב בעצם פרישתך, שהרי אתה הדמות הכי ססגונית, הכי פרונטמן של ההרכב, בעוד שאר המוזיקאים עם כל הכבוד הם הנגנים ואילו אתה הדמות המובילה?"

וכך השיב לי דרור פויר"אהלן יובל. כמו שאולי ראית, עד עכשיו לא הגבתי על העניין וסירבתי לפניות מרוב כלי התקשורת ותכניות האקטואליה (מלבד לשני שדרני רדיו שתפסו אותי בהפתעה איזה בוקר), אבל אחרי מחשבה החלטתי להגיב דווקא אצלך. גם כי היית מהראשונים ששמו לב לנאג' חמאדי וליווית אותנו בהרבה הופעות, ואת זה לא נשכח לעולם, אבל בעיקר כי הרגשתי שבאתר שלך אפשר לשים דגש על זווית של הסיפור שבעיניי וללבי היא חשובה בערך כמו הזווית האקטואלית והחברתית שגם עליה מן הסתם יש לי הרבה מאוד מה לומר (רבים ראו בהודעה שלי ובטור של סג"ל משל על החברה הישראלית ובהחלט יש בזה משהו, אבל זה לפעם אחרת) – וזו הזווית שלשמה בעצם התכנסנו פה: הרוקנרול. או במקרה הזה: להיות חבר בלהקת רוקנרול.

חברות בלהקה היא סוג מסוים מאוד של חברות. קשה להגדיר אותה אבל במרכז שלה עומדת, כך אני רואה את זה, אינטימיות גדולה. אולי לא אינטימיות של שיחות נפש אל תוך הלילה, אבל אינטימיות אחרת, של יצירה משותפת, של התנתקות מהאדמה לכמה רגעים, של צחוקים ושל צעקות, ובעיקר – אינטימיות של מתן חופש. חופש להיות אתה בכאן ובעכשיו. חמישה אנשים יחד, בחדר חזרות או מול קהל, עומדים קרוב, שמים את העולם בצד, מזיזים את האוויר מפה לשם, נותנים לרגשות ולפחדים לעוף על גלי הקול. אינטימיות של החופש לאבד את זה. להקה זו אינטימיות שאין בשום מקום אחר: שיר מתחיל ושיר נגמר – באמצע הכל ופתאום כלום, אין אותו יותר בעולם. זו תחושה רוחנית, נשגבת, קדושה, ובעיקר – כיפית לאללה!

ואת החברות האינטימית והמיוחדת הזאת, סג"ל דרס ברגל גסה כשפרסם התכתבות פנימית בקבוצה של הלהקה. זה הרבה מעבר לתוכן ההודעה, שאני כמובן עומד מאחוריה (צירפתי לך את ההודעה המלאה, ללא עריכה של סג"ל, שתוכל להתרשם בעצמך). זה הדבר העיקרי שהפריע לי בכל הסיפור. בפרסום, סג"ל לא בגד רק בי, הוא בגד בארבעתנו – בטליק, באור, בדרור ובי – ובחברות שלנו בלהקה. כל הטור שלו היה ספין עלוב שניסה להסתיר את זה, ללא הצלחה. ולא פחות מכך, הוא בגד ברוקנרול. הוא הפר את הקוד אולי הכי חשוב שיש בחברות (בלהקה, ובכלל. ואחר כך מדבר על חברות. זה רציני, תגיד לי?). אני לא יודע אם הוא הביא את זה בחשבון אבל תאמין לי שהוא לא היה אוהב את זה בכלל אם הייתי מוציא כמה מההודעות שלו בקבוצה של הלהקה למרחב הפומבי, אין לו מה לדאוג, אגב, בחיים לא הייתי עושה דבר כזה. למה? כי אני לא מניאק.

וסג"ל, בסיפור הזה, יצא מניאק.

הוא יכול לדבר עד מחר על חנה ארנדט, על גרשום שולם, סטלין, לנין, פריבילגים, חופש הביטוי ומה שאתם לא רוצים. מילים גבוהות, אבל בסוף – יצא סתם מניאק. תאמין לי שכואב לי לכתוב את הדברים האלה, אני יכול לומר על סג"ל המון דברים, יש לי נישה בלב בצורה שלו, אבל בכל 36 השנים שאנחנו מכירים, אף פעם בחיים לא חשבתי שהוא מניאק. הוא אף פעם לא היה. גם עכשיו אני לא חושב ככה, כמו כולנו (רק הרבה יותר) גם הוא בסחרחורת של המערבולת – אבל זו האמת: הפעם הוא יצא מניאק.

אתה שואל אם רציתי לפרק את הלהקה? בעיקר רציתי לפרוק את מה שיושב לי על הלב ואת מה שקשה לי בפורום שאני מרגיש בו הכי בבית. הלהקה יקרה לי. היא אחד ממרכזי הכיף המרכזיים בחיי. כל חזרה היא חופשה, כל הופעה היא מסע מסביב לעולם. כתבת ששאר החברים הם "עם כל הכבוד הנגנים" – אני לא רואה ואף פעם לא ראיתי את זה ככה: אנחנו להקה. בלי טליק ודרור ואור אני כלום. אז לא, לא רציתי לפרק את הלהקה, אבל בסוף לכל אחד יש קו אדום, גם לי. אני מודה שיכול להיות שצד אחד בי ציפה/קיווה שאחד מהגורמים המתונים יותר בלהקה (שזה כולם חוץ ממנו וממני בעצם) יגיד משהו ואיכשהו, לא יודע, היינו מגיעים לפשרה מסויימת, אולי, לא יודע איזו אבל מי יודע. זה לא היה "תחזיקו אותי" – זו היתה זעקה מעומק הלב. אפילו לא דמיינתי, בכלל לא הייתי יכול לדמיין, שהוא יוציא את זה ככה החוצה – ושוב, אני עומד מאחורי כל מילה שכתבתי בהודעה.

מה הלאה? לא יודע. אם אתה מכיר מישהו שיודע, שלח אותי אלי. יש לי מלא שאלות אליו.

שלך, דרור"

פניתי כמובן גם לדרור גלוברמן ולאור הלר עימם הייתי בקשר גם מעבר לקטע של מעריץ ולהקה (את אור הכרתי עוד בימים שהיה הכתב הפלילי של גלי צה"ל בעת שהייתי מופיע באולמות בית המשפט בדיוני בקשות למעצר חשודים, את דרור הכרתי במיוחד בתחום הטכנולוגיה בו הוא פועל כיום ככתב ומגיש בשל העובדה שתקופה מסויימת בחיי טיפלתי הן בעבירות מחשב ממש בימים הראשונים שהמשטרה הבינה שיש צורך בכך והן כוובמסטר רשמי במשטרה)

דרור גלוברמן, כתב הטכנולוגיה של ערוץ 12 והקלידן השיב לפנייתי כך – "אומר לך את דעתי. צלחנו עד כה 18 שנים של ויכוחים שעלו בהרבה שעות חדר חזרות אבל לא פירקו את הלהקה. אז עצם הדעות השונות זה לא האישיו, לזה אנחנו רגילים. היו אפס אנד דאונס שמחוברים ללו"ז הפוליטי, אבל תמיד חזרנו לנגן. לפני שלושה שבועות הופענו בהיכל התרבות עם הפילהרמונית כחלק מכנס היי-טק (!) ועם כמה ויכוחים תרבותיים בבקסטייג׳ הכל היה בסדר. אבל בזמן האחרון קשה יותר ויותר לבלוע – לא את הדעות של סג״ל, אלא את הדרך שבה הוא בוחר להגיד אותן. לתחושתי: הכללות בוטות, גסות ומניפולטיוויות. אף אחד לא זרק אותו מהלהקה. פויר הודיע שהוא לא יכול עם זה יותר וזרק את עצמו. לא את סג״ל. זהו. אין לי מושג מה יהיה. ב-18 שנה של מחלוקות מעולם לא הרגשנו קרע כזה. מקווה שהרוקנרול ינצח אבל לא אופטימי כרגע."

אור הלר, הכתב הצבאי של ערוץ 13 והגיטריסט של הלהקה הפנה אותי לציוץ שלו בטוויטר בו הצהיר "להקת נאג׳ חמאדי לא מתפרקת". לשאלתי מי יחליף את דרור פויר כסולן השיב כי דרור נשאר וכל חברי הלהקה פועלים להשכנת שלום בין החברים.

ואם אבקש לסכם את הנושא ואני מאמין שהפרשה לא תמה לפחות לא בדרך שבה סיפורי אגדות מסתיימים עם השמש השוקעת וההליכה יד ביד… אציג כהדרן כמה מהרגעים הנפלאים של נאג' חמאדי כפי שתועדו על ידינו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

3 תגובות

 1. אני אוהב את דרור פויר. אני אוהב אותו כבר הרבה שנים, מאז שפעם מאד לא אהבתי אותו (הוא היה נראה בעיניי כסוג של נודניק, מין גונטאז' כזה), אבל אז פגשתי אותו וגיליתי אדם מקסים.
  אני אוהב אותו כבר הרבה שנים ולפני כמה שנים מצאתי עוד סיבה לאהוב אותו. כמי שפעיל בעמותה מסוימת שקשורה בקשר מסוים איתו (הוא יודע, יתר הקוראים כנראה פחות) אני אוהב אותו אפילו יותר ממה שאהבתי אותו קודם.
  גם את סג"ל אני אוהב, למרות שמעולם לא פגשתי אותו. הרושם הראשוני שהוא עשה עליי הוא של צעקן נוראי. עד היום אני לא מסוגל להקשיב לו ברדיו או בכל מקום שבו הוא מדבר. אבל לקרוא אותו אני מאד אוהב, כי הוא עמוק, מבוסס, ותמיד יש לו איזו אנקדוטה היסטורית מעניינת.
  אז כתבתי את כל זה כדי להגיד שבאמת שזו מריבה שכואבת לי. שחבל לי שבאה לאוויר העולם.
  ואחרי ההקדמה הארוכה הזו, אני מצטער, אבל הפעם אני לא מסכים עם פויר. כלומר, אני מסכים איתו שאולי זה לא בסדר שסג"ל עשה סוג של אאוטינג להתכתבות פנימית. אבל בפועל, מי שכתב שהוא לא יכול יותר (ומעיד עכשיו שזה לא היה סוג של "תחזיקו אותי") היה פויר עצמו.
  פויר פירק למעשה את העניין, כשהוא הודיע שהוא לא יכול יותר ופאק יו. זו הייתה ההתחלה של הסאגה הנוכחית, לא האאוטינג של סג"ל שבא רק לאחר מכן.
  אני חושב שאני מבין את המניע של סג"ל. לדעתי, סג"ל רצה להשתמש בפומביות הזו דווקא כדי להחזיר את פויר. אחרי הכל, ככה הם עושים שם בלהקה בלא מעט מההופעות. פויר כנראה ראה את זה אחרת.
  זה לא חשוב מי צודק. זה לא חשוב מי התחיל. זה גם לא חשוב מי יעשה פאק יו למי. לטעמי, מה שחשוב הוא שהם יחזרו להיות להקה אחת.
  (אולי כמשל על העם שלנו).

  1. סג״ל מעדיף את ברנט על פיגפן.
   זו הסיבה האמיתית שבגללה פויר התחפף.

 2. אחת הנקודות המעניינות בסיפור זה הנושא של חרם שקט מול חרם גלוי.
  פויר היה יכול לפרוש מהלהקה בשקט מוחלט, להמציא איזשהו תירוץ שיש לו עומס, שהוא עייף. אם היה לו חשוב, הוא היה יכול לשלוח מסר אישי לסג"ל בלבד עם הסיבה האמיתית.
  הוא גם היה יכול להכריז ברעש גדול, נניח בטוויטר, שהוא מחרים את סג"ל.
  במקום זאת הוא בחר באיזושהי דרך ביניים של טריקת דלת רועמת בתוך קבוצת הוואטסאפ של הלהקה שלא ברור כמה אנשים חברים בה, כנראה שלפחות 5 הנגנים והזמרים, אבל אולי עוד אנשים כמו המפיק המוזיקלי. אולי סג"ל הרגיש שזה רק עניין של זמן עד שזה ידלוף החוצה.
  כמו שאפשר לראות מהתגובה של גלוברמן הוא נוטה לכיוונו של פויר, ייתכן שהוא גם אמר דברים ברוח זו בקבוצה. אולי גם אחרים עשו זאת.
  בלי להכיר את הקבוצה והלהקה והדינמיקה הפנימית קשה לדעת, אבל אולי סג"ל הרגיש במצוקה, שכולם סוגרים עליו, מבחינתו הפרסום בערוץ 14 היה סוג של קריאה לעזרה אחרי שהוא נואש משאר חברי הקבוצה. אפשר לראות בטור בערוץ 14 הוא מנסה להצטדק ביחס לטענות הספציפיות של פויר ומסיים ב"כל עוד הנר דולק אפשר לתקן".
  לעומת זאת, פויר בתגובה שלו לבלוג לא רק שעומד מאחורי ההודעה המקורית אלא גם משתמש בטור של סג"ל כדי להעמיק את המתקפה נגדו ולהציג את זה כ"בגידה בלהקה ובחברות". גם קשה להתעלם מהמשפט הקשה "אנחנו להקה. בלי טליק ודרור ואור אני כלום."
  כשמוסיפים לזה את המשפט "מחפש להקה" בציוץ של סג"ל ואת האמירה של הלר שהלהקה לא התפרקה, נוצר הרושם שפויר מעדיף שהלהקה תמשיך בלי סג"ל מאשר בלעדיו.

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: