מחזות זמר בתאטרון

הנוקמים, או הלהקה הצבאית העברית הראשונה

המחזה החדש של התיאטרון הלאומי הבימה מביא את סיפור הבראשית של להקת ההווי הצבאית העברית הראשונה שזור בתוך סיפור מלחמה רומנטי, מופע הפרמיירה של "הנוקמים, סיפור אהבה" התקיים אמש בתיאטרון. היינו שם.

הלל מטלפונקט כתב וביים מחזה דרמטי המבוסס על סיפורי אמת השוזרים יחדיו את סיפור להקת הבריגדה היהודית בעת מלחמת העולם השנייה לצד צילום סרט המביא את סיפורם של החיילים היהודים במסגרתו מככבים הגיבורים של אז ודמויותיהם כיום.

וזה סיפור המחזה

התסריט עצמו מספר לאורך שעתיים תמימות את סיפורה של מלכה, מדריכת להקות זמר מבוגרת, אשר בצעירותה הייתה זמרת בלהקת הבריגדה היהודית, כעת היא נקראת לשמש כיועצת תקופתית במהלך צילומי סרט בשם "הנוקמים" אשר עלילתו מתחילה בשנת 1945 באיטליה ובמסגרתו מובא סיפור עלילותיהם של  חיילי הבריגדה היהודית שהתגייסו לצבא הבריטי והקימו "חוליות הנקמה" ששמו להם למטרה לחסל נאצים שניסו להסתתר בשולי המלחמה. העלילה שוזרת במקביל את הפעילות הצבאית הלא פורמלית לצד סיפור אהבה של חייל בבריגדה וזמרת בלהקה הצבאית.

הנוקמים, צילום כפיר בולוטין
הנוקמים, צילום כפיר בולוטין
הנוקמים, צילום כפיר בולוטין
הנוקמים, צילום כפיר בולוטין

כדי לעשות את הסיפור הארוך קצר אספר כי גילה אלמגור הנפלאה משחקת במחזה את מלכה שבצעירותה היא נלי, אותה זמרת המתאהבת בניר, החייל היהודי שמשמש כמחסל וסיפור אהבתם מתפרק על רקע המלחמה ומתחבר מחדש בסופו של המחזה ובאחרית חייהם (בתפקיד ניר הצעיר מופיע השחקן רוי מילר ובתפקידו כקשיש משתתף דב רייזר, את נלי הצעירה מגלמת השחקנית אסנת פישמן).

מוזיקה מאסטרו

שכבות על גבי שכבות של נרטיבים מצליח מטלפונקט לשזור היטב בעלילה לצד הבלחות מוזיקליות בהן משתתפים מאיה מדג'ר, מיכל פרדקין וניר ברק בתפקיד חברי להקת הבריגדה היהודית. הם מן הסתם מבצעים את מיטב להיטי הבריגדה שכבר עשרות שנים מוטמעים עמוק בפס הקול הארצישראלי – "כל הדרכים מובילות לרומא", "את חכי לי ואחזור", "המנון החי"ל", "צריך לצלצל פעמיים", "תכול המטפחת"… והערה לטכנאי הסאונד – ניתן היה להציב את ביצועי השירים על אותה רמת סאונד של המחזה עצמו ולא ליצור התפרצויות קוליות שחלקן לא נעים באוזן ופוגעות בפלואו של ההתרחשויות, להוריד כמה DB יעשה חסד עם אוזני הצופים.

ההיסטוריה

הבסיס להקמתה במציאות של אותה להקה צבאית מגיע ביוזמת הועד הארצי למען החייל העברי, שמה של הלהקה הראשונה שהוקמה  – Palestine Concert  Party עליה פיקד צבי פרידלנד מתיאטרון הבימה, בין חבריה היו השחקנים אליהו גולדנברג (אביו של דודו טופז), נתן כוגן ובתיה לנצט. יחד עימם, שרתו יעקב אורלנד ככותב פזמונים ומרדכי זעירא כמלחין. עם התפרקותה, הקים אליהו גולדנברג את להקת "מעין זה" שכוכביה חנה מאירצ'יק (מרון) ויוסי סוקניק (ידין) היו תלמידי האולפן הדרמטי של "הבימה". כמו קודמתה, עסקה "מעין זה" בחיי השעה, אך בשונה ממנה עשתה זאת באמצעות שירים ומערכונים שמטרתם הייתה לשעשע, לבדר, להרים את מורל החייל היהודי ולמסור למתנדבים דרישת שלום מהבית. הנה שיר הנושא בביצועו של שלמה דרורי, אחרון חברי להקת הבריגדה.

ולסיכום

מחזה היסטורי דרמטי עם נגיעות רגש הגורמות לך לדמוע מעת לעת, לטעום מקצת מהפזמונאות טרום המדינה ולהתאהב שוב ושוב בשחקנית הכי טובה כיום מעל בימת התיאטרון – גילה אלמגור. אין זה מחזמר כמשמעותו על פי הלקסיקון, אלא מחזה דרמטי המעוטר בפנינים מוזיקליות. ההצגה תרוץ במהלך חודש אפריל גם בתיאטרון ירושלים וגם בתל אביב, אם הרומנטיקה וההיסטוריה יקרות לכם.ן – רוצו לראות!

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: