כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

פס קול שבועי

שירת נשים ליום של שמש

שישה שירים המבוצעים בידי זמרות, האזנה, אל תשכחו להודות לי שבחרתי נכון...

בין יום סוער אחד למשנהו נפלנו על יום עם שמש מזוקקת, לא לוהטת אבל מספיקה כדי שתושבי כדור הארץ יוציאו את ראשם החוצה, אירוע שכזה מצדיק ליקוט למספר קליפים לשירים שנשים מבצעות, מוזמנים.ות להאזין.

הלל גבעוןBloom

הלל גבעון היא מוזיקאית חדשה עם קול יפהפה שכבר בילדותה למדה לנגן בפסנתר ובגיטרה. היא בוגרת מכלל הד והשתלמה בלימודי הג'אז בניו יורק וכאשר חזרה נטלה חלק בסדנת כתיבת שירים אצל רותם בר-אור.

בימים אלו היא עומדת להשיק אלבום בתצורת אי.פי שיכלול ארבע שירים שנכתבו ומבוצעים על ידה. השיר שנבחר להיות הסנונית הראשונה הנו – Bloom שאת לחנו יצרו הלל ומתן אגוזי שגם הפיק מוזיקלית. השיר שנכתב בימי הסגר הראשון מדבר על התחושה של להיות בלתי מובנת ובלתי מוכלת במערכת יחסים ועל הפחד מהחמצה.

לוטם אהרון – מלאך אדם

לוטם אהרון מגיעה מיישובי גוש שגב שבצפון, מסלולה המוזיקלי כיוצרת ומבצעת עובר דרך בית ספר מזמור שבירושלים, כעת היא נוחתת בתל אביב ומשיקה את השיר – "מלאך אדם" אשר נכתב, הולחן ומבוצע על ידה בהפקתו המוזיקלית של דן זיתון.

כך לוטם על השיר – "השיר "מלאך אדם" נכתב בהשראת משה התנכ"י, על מנהיגות- ובמיוחד על הבדידות המתלווה אליה. הקליפ מספר על מסע העובר בין המדבר השלו, היבש והבודד, אל הבריחה לתל אביב השוקקת, עיר של חופש וים, שהרעש בה מחפה על הבדידות. הפיזמון לקוח מספר ירמיהו, פרק ב' ומדבר על חסד הנעורים שאלוהים זוכר לעם ישראל על שהלך אחרי שלוחו משה. מנהיגות יכולה להיות בודדה מאוד, קרבת אלוהים יכולה להיות מטלטלת. בחוויה שלי כנערה שחזרה בתשובה (ומאז הספיקה לחזור בה), יש סתירה מאוד גדולה בין האושר לכאב, בין הרצון להיות חלק ממשהו גדול לשאיפה להיבלע בהמון. אני מקווה שכל אחת ואחד ששומע.ת את השיר, יוכל להאזין מהמקום הפרטי שלו ולמצוא בו נחמה ויופי."

עופרי כלפון – לילה טוב

עופרי כלפון נחשפה לציבור כאשר השתתפה בתכנית הריאליטי המוזיקלית "הכוכב הבא", השבוע היא משיקה שיר חדש – "לילה טוב" אשר נכתב על ידי מאי דוד וגיא מנטש האחראי גם על ההלחנה העיבוד וההפקה המוזיקלית. גיא גם עומד מאחורי העבודה על אלבום בכורה במתכונת אי.פי שעופרי עומדת להשיק בקרוב. מילות השיר עוסקות בסיפור של אישה המצויה במערכת יחסים שרק פוגעת בה ולא עושה לה טוב וההתמודדות האישית שלה עם כך.

עופרי כלפון מספרת על השיר והאלבום הצפוי – "אני וגיא עובדים יחד כשנה וחצי, מחפשים חומרים ומנסים ליצור ביחד את הדברים שהכי מתאימים עבורי. בתור ילדה, גדלתי על השירים שלו ומהרגע הראשון התרגשתי בכלל להגיע אליו לאולפן. הוא מפיק ויוצר מלמד ומקצועי ברמה הכי גבוהה בתחום. הרגשתי חיבור ענק לשיר מהרגע שגיא יצר את הלחן ופשוט הייתי מהופנטת. החיבור שלי עם השיר מתחיל במילים ״רוצה לרקוד, לא להרגיש את הדמעות, לתת ללב להתנקות״ – מילים שנוגעות לי בלב, הן מדברות על זוגיות לא בריאה שפוגעת בצד מסוים בקשר, על מערכת יחסים עיוורת וכואבת וסיטואציות של רצון לנסות לתקן את הכל."

מיכל זנדני -אם כבר

מיכל זנדני היא מוזיקאית העוסקת בהוראה בתחום. כעת היא משיקה שיר חדש – "אם כבר", אשר נכתב, הולחן ומבוצע על ידה בהפקתו המוזיקלית של אמיתי לוין.

כך מיכל על השיר החדש – "השיר אם כבר נכתב כשיר תפילה, זה שיר שנותן כח. הוא נכתב ברגע קטן וטוב שהבנתי פתאום שבחיים יהיו לנו הפתעות טובות יותר ופחות.. והתפילה האמיתית, ואולי הכי כנה שיצאה לי מהלב בחיים היא שלא משנה מה יבוא, אני מבקשת את האומץ להיות הכח בעצמי לעצמי, ולהתמודד עם הכל. אם כבר נכתב לפני שאבא שלי נהרג בפתאומיות, וישב וחיכה לרגע שלו. החלטתי להוציא אותו עכשיו כשאני עוד בשיאה או למעשה בתחילתה של תקופת האבל הקשה, הוא יוצא עכשיו כדי להזכיר לעצמי שהבטחתי ושהבנתי שמה שלא יבוא, אני אמצא לו מזור בתוכי וכוחות משלי. שולחת את השיר לכל מאזין ומאזינה בתקווה שתמצאו דרך המילים את המקום שלכם בעצמכם שמנחם אתכם ומחזק אתכם מתוך מה שכבר יש בכם ולכם ואיפה שזה לא תופס אתכם… השיר נוטף אהבה, אתם מוזמנים לקחת ממנה בלי גבול"

נעמי דהן – אני רוצה ילד בסתיו

נעמי היא מוזיקאית יוצרת אשר נולדה וגדלה בפריז, עלתה לישראל והוציאה בשנת 2017 את אלבום הבכורה "מה זה רחוק". השיר – "יא אומי" מתוכו זיכה את דהן בתפקיד ב -״המיליון החסר״, סרטו הדוקומנטרי של דוד אופק שמוקרן בתערוכה הקבועה של מוזיאון אנו ומתחקה אחר השפעת השורשים של מוזיקאים ישראליים על יצירתם.

כעת היא משיקה שיר חדש, אף הוא דו לשוני – "אני רוצה ילד בסתיו", אשר נכתב הולחן על ידה יחד עם ערן וייץ שגם הפיק מוזיקלית. בשיר משחקת נעמי את דמותה של סוּזיקריס – דמות פיקטיבית המשמשת כאלטר-אגו של היוצרת והולידה סדרה של שירים. לשי החדש מתלווה קליפ שבוים בידי נעמי וערן הורוביץ והוא מבקש לשחזר תמונות מעברה של היוצרת על רקע הגן הפריזאי הקסום ׳בוט שומון׳ והסלון המשפחתי. השנה היא 89 ואמה של נעמי פוצחת בריקוד עממי תוך שהיא בהריון עם בנה השני. משאלת האמהות נרקמת סביב המפגש בין זכרונות הילדות, התרבות היהודית-גלותית וההשתקפות בדמותה של האם, ושם גם נולדת היצירה.

ג'ני פנקין – עוד פעם

ג׳ני פנקין, זמרת יוצרת ומפיקה בת 30 מתל אביב. היא נולדה במוסקבה, גדלה בבת ים, למדה שנתיים ברימון ושנה בברקלי שבבוסטון.

בימים אלו, לצד פעילותה בהרכב Masok היא עובדת על אלבום הבכורה שלה שיצא במרץ והשיר – ״עוד פעם״ אשר נכתב והולחן על ידה בהפקתו המוזיקלית של אופיר יוגב, מבקש להפגיש את המאזינים באופן ישיר עם חוסר השליטה היום יומי שלנו. ג'ני המתמודדת עם הפרעה טורדנית כפייתית (ocd) מגיל צעיר מבקשת באמצעות השיר לחשוף את הפחדים וההתמודדות שלה עם האובססיה הלא נגמרת הזוץ.

כך ג'ני על השיר והסיפור הטמון בו – ״אני רוצה שאנשים ירגישו בנוח בעור שלהם. שנים לא הרגשתי בנוח בעור של עצמי, רציתי להיות ״כמו כולם״ ושכחתי שאין דבר כזה וגם בדברים הקטנים והמעצבנים שבנו אפשר לראות יופי ואפילו להתייחס אליהם בקלילות. יום אחד הגעתי לאופירי לפגישה באולפן וכששמעתי את הביט מיד התאהבתי ולא היתה שאלה שהוא האחד. מיד עלה הלחן וגם הנושא, שהרגשתי בנוח להציף במהלך הפגישה. להודות בפחדים מעולם לא הרגיש כל כך טוב״

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d