סיקור הופעות
כולל וידאו

המחווה לפיירוז במשכן האופרה הישראלית

תזמורת ירושלים מזרח מערב בניצוחו של תום כהן בקונצרט הומאז' לזמרת הלבנונית פיירוז עם הזמרות מירה עווד וריאהם חמאדי, הפסנתרן גיא מינטוס והופעת אורח של אלכס ח'ורי בבית האופרה – המשכן לאמנויות הבמה.

הזמרת הלבנונית נוהאד חדאד או כפי שהיא מוכרת בטייטל הבימתי פיירוּז (בעברית – טורקיז) התפרסמה ברחבי העולם הערבי והמערבי עוד מאמצע המאה שעברה, היא נחשבת לקול הכי חשוב בלבנון וזכתה לתארים רבים המעטרים את שמה – "שגרירתנו בכוכבים", "שכנת הירח", "ציפור המזרח" ו"משוררת הקול".

פיירוז, מנחילה לעולם הרחב מאגר יצירות המהוות בסיס לשילוב מוזיקלי בין תרבות המזרח לתרבות המערב. הרבה בזכות בעלה עסי, ואחיו מנסור – האחים רחבאני – שכתבו, עיבדו והפיקו את הרוב המכריע של היצירות שלה, ושילבו הרמוניות ומקצבים מערביים עם עולם המקאם הערבי.

מירה עווד במחווה לפיירוז. צילום יובל אראל
מירה עווד במחווה לפיירוז. צילום יובל אראל
ריאהם חמאדי במחווה לפיירוז. צילום יובל אראל
ריאהם חמאדי במחווה לפיירוז. צילום יובל אראל
אלכס ח'ורי בשירי וודיע אה סאפי. צילום יובל אראל
אלכס ח'ורי בשירי וודיע אה סאפי. צילום יובל אראל

אחד משיריה המפורסמים – "חבאייתק בלסייף" (אהבתיך בקיץ) שיצא בשנת 1970 הפך לאחד מהמנוני האהבה הכי מוכרים ברחבי העולם, לא רק בקרב העולם הערבי והמזרחי אלא גם בעולם המערבי אחרי שהלחן שכתבו האחים רחבאני שימש לשיר הצרפתי "Coupable" בפיו של הזמר ז'אן פרנסואה מישל ואף קיבל נוסח עברי בטייטל – "ילדונת" כפי שמבוצע בידי ישי לוי.

התרגום לעברית

בימי החורף, בימים הקרים,
הפכה המדרכה לבריכה,
והרחוב נשטף במי הגשמים,
מביתה העתיק באה אז הילדה.
המתיני לי, אמר,
ומאז נשאה עיניה אל הדרכים.
הוא הלך, אותה שכח,
והיא קמלה לאיטה בחורפים.
אהבתיךָ בימי הקיץ ואהבתיךָ בחורפים.
לך המתנתי בימי הקיץ ובחורפים.
ועיניך הם הקיץ ועיניי החורפים.
אך מועד פגישתנו, הו אהובי,
מעבר לאלה הימים.
על פניי חלפה נוכרייה, ומכתב הפקידה בידי,
הוא נכתב בדמע היגון, על ידי אהובי.
את המכתב פתחתי, אותיותיו אבדו לעולמים.
חלפו הימים ובינינו הפרידו שנים,
ואת אותיות המכתב מחו מְמֵי החורפים.
אהבתיך בימי הקיץ ואהבתיך בחורפים.
לך המתנתי בימי הקיץ ובחורפים….

מירה עווד וריאהם חמאדי במחווה לפיירוז. צילום יובל אראל
מירה עווד וריאהם חמאדי במחווה לפיירוז. צילום יובל אראל
מירה עווד ותום כהן במחווה לפיירוז. צילום יובל אראל
מירה עווד ותום כהן במחווה לפיירוז. צילום יובל אראל
מירה עווד וגיא מינטוס בבית האופרה. צילום יובל אראל
מירה עווד וגיא מינטוס בבית האופרה. צילום יובל אראל

אמש התקיים בבית האופרה הישראלית – המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, אחרי שנה תמימה בה האולם עמד שומם בשל המגיפה, קונצרט מחווה לשיריה ושירתה של פיירוז. תזמורת ירושלים מזרח ומערב בניצוחו של תום כהן שפתחה את עונת ההופעות 2021 בסדרת מזרח מערב במשכן, ליוותה את הזמרות מירה עווד וריאהם חמאדי לצד הפסנתרן והמלחין גיא מינטוס בביצוע מרשים של כמה משיריה המוכרים והאהובים של הזמרת הלבנונית שחוגגת השנה את יום הולדתה ה- 85. במהלך הקונצרט בו נכחו כ 500 צופים על פי הנחיות התו הירוק, התארח זמר צעיר, כבן 15 מחיפה – אלכס ח'ורי, עליו נאמר שקולו כקולו של הזמר הלבנוני המוכר וודיע אה סאפי.

במשך כמעט שעתיים הגישו התזמורת והזמרות את מיטב שיריה של פיירוז כאשר התזמורת מיטיבה לנגן הן את הקטעים התזמורתיים והן להגיש את הרגעים הללו שגורמים למאזין לקום על רגליו, להתנועע ולמחוא כפיים לפי הקצב של הדרבוקה, החליל, העוד ושאר כלי הנגינה.
לחצו לצפייה בגלריית התמונות המלאה

צפו בכמה מהביצועים

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: