פס קול שבועי
כולל וידאו

פס קול שבועי 12.01.21

אסופת שירים וקליפים שעושים את השבוע

תריסר שירים וקליפים שיצאו במהלך השבוע ובחרתי אותם כי הם פשוט מצאו חן בעיני, זה כל הסיפור.

עדי שחם – למבורגיני

בדרך לאלבום שני " אחרונים על החוף", משחררת היוצרת והמוזיקאית עדי שחם את הסנונית הראשונה – למבורגיני, שיר שנכתב אחרי מריבה וויכוח עם בן זוגה. מילותיו הקשות והנוקבות עד כדי כאב חד נעטפות במקצב עולץ וקליפ בעל אסתטיקה צבעונית היוצר ניגוד מדהים בין הנאמר לנראה.

כך עדי עם יציאת השיר  – "הנה הוא כאן! כל הרגשות! למבורגיני הוא פרח שהתחלתי לגדל לפני יותר משנתיים, השיר נכתב אחרי ריב על כסף שהעלה אצלי כעס על האחיזה שלו בחיים שלי. לפעמים אני מרגישה שכסף משנה את מערכות היחסים עם האנשים שקרובים אליי ואפילו מכתיב אותן. ככל אני מנסה להחזיק בו, ככה הוא מכער אותי. היה לי חשוב ליצור לשיר הזה ויז'ואל שמשקף את הקונפליקט שאני מתמודדת איתו ואולי בגלל זה לקח כמעט חצי שנה להשלים את העבודה על הקליפ המהמם הזה. עזרו לי להפיק ולממש את החלום חברות וחברים יקרים שהם אהבה של אמת. הכי שמחה לחלוק אותו. עכשיו הוא שלכןם."

 

יעל ברונשטיין – רק את הטוב

יעל היא מוזיקאית, יוצרת, ראפרית, המגישה סיפור על חבר ילדות שהיה מה שקוראים "כמעט" בטקסט היושב על ראפ וביט שאינם מצליחים למוסס את הסיפור המטורף שבין המילים. אל יעל מצטרף ניב אופיר בהלחנה והפקה מוזיקלית. את הקליפ המלווה צילמו בבית הספר בו יעל למדה ושם החל הסיפור המושר, בבחינת חזרה אל הבייס. השיר "רק את הטוב" הוא השיר השלישי מתוך אלבום שבדרך

כך יעל עם יציאת השיר – "זה שיר על הכמעט שבער עד שהתייבש ונפל; על הבן אדם הזה שגם אחרי מאה שנה, הלב עוד ידפוק כשפוגשים אותו; על הלב הדביל והמופלא עם השמיעה הסלקטיבית, שבורר מכל השיט רק את היהלומים הספורים; על הפספוס האחד הזה, על האחחחחח, על אותו יקום מקביל שבו אולי היינו. וואו איזה מסע שהשיר הזה עבר עד הרגע שבו אני יכולה לחלוק איתכם את הקליפ היפייפה שיעל שלח המופלאה ואני יצרנו יחד, ובו מתארח השחקן האלוף עוז יהודה. ממש בקרוב אספר את הכל הכל. בינתיים תודה ענקית לניב אופיר שותפי האהוב שהפיק וגם הלחין הפעם."  

 

מינוס אפס – יום שלישי

מינוס אפס הם אביב שריקי ויובל מעיין, צמד צעירים אשר כבר הספיקו להופיע בסצנה העצמאית ובפסטיבלים נחשבים כאינדינגב, יערות מנשה, ספוט בסלון וושינגטון סלון. "יום שלישי" הוא הסנונית מתוך אלבום הבכורה האמור לצאת בשנה הקרובה. השיר מחזיק בטקסט ונרטיב של ניגודים, לדברי הצמד מדובר בבלדה מתוקה בטעם חמצמץ של החמצה על התאהבות התלמיד במורתו היפה…

את השיר מלווה קליפ בו מתארחים כשחקנים הילאי בן גל אקא ברונז אדישן והקלידנית יעל שלזינגר

 

חן אהרוני – אני בחוץ

היוצר והמבצע חן אהרוני עם שיר חדש – "אני בחוץ" המנגיש טקסט ישיר, עוצמתי ונוקב בלי פשרות, על היחסים בינו לבינו. חן נותן למילים לעשות את שלהן, תקשיבו. שותפו ליצירה לידור סעדיה אחראי במשותף על ההלחנה וההפקה הפופית הרקידה. חן מסכם את השיר במשפט אחד שאומר הכל – "הכי פתוח והכי אמיץ שלי עד היום".

 

עדי אולמנסקי – פרח במדבר

בעקבות אלבומה החדש – " 2 בלילה" שיצא לפני חודש, משיקה אולמנסקי את השיר ה – 18 מתוכו – "פרח במדבר" בלוויית קליפ מרתק המנגיש דווקא ניחוח מערב פרוע אל הצליל הימתיכוני בואכה לטינו שמשבצת עדי בשיר העוסק במילותיו בהעצמה נשית נטו.

כך עדי על השיר – "פרח במדבר הוא שיר על השלמה והבנה מעמיקה שכל הכוח שלי כבר כאן וכל העולם כולו נמצא כבר בתוכי. ההבנה הזאת משחררת ומרפאת את כל הצרכים החיצוניים ומאפשרת שקט, להנות בקלילות מהשאר, כי אני קולטת שאני לא באמת צריכה או חייבת שום דבר אחר חוץ מאת עצמי ואת האהבה העצמית שלי."

 

תומר ישעיהונטלי

השיר "נטלי" הוא הסנונית הראשונה מאלבומו השישי המתהווה של היוצר והמוזיקאי המצויין תומר ישעיהו – "אגם הלימון". סגנונו הציורי, הרומנטי והמיוחד של ישעיהו מבליט במינימליזם המצטנע שלו את הנרטיב של אהבה, תשוקה וערגה לאהובה שנעלמה. זהו ייחודו של ישעיהו כיוצר ובמיוחד זו גם הסיבה שאני אוהב את השירים שלו.

 

רועי פרל – השעות שלך

את המוזיקאי היוצר והמבצע רועי פרל כבר הספקנו להכיר עם כמה שירים ערכיים וייחודיים, כעת הוא משיק את השיר "השעות שלך" אותו כתב והלחין רועי בעיבודו והפקתו של דני רובס שלקח אותו למחוזות "האולד סקול הישראלי", עובדה שהשביחה את היצירה ונטעה בה את קורט הרומנטיקה והגעגוע המתבקש. במקור רועי כתב שיר געגועים לאביו המנוח. כך רועי על השיר עם יציאתו – "השעות שלך הוא שיר מאוד אישי עבורי שנכתב כסוג של מכתב לאבי היקר שנפטר לפני כשבע עשרה שנים על האופן שבו אני רואה את החיים שלי, ואת המקום שלו בהם – ממרחק של שנים מאז נפרדנו."

 

שָׂרַי זק לוי ועוזי רמירז – שוב מלבלב

היום מלאו ארבע שנים להליכתו בטרם עת של המוזיקאי והיוצר מאיר בנאי. לזכרו בחרו הזמרת היוצרת שָׂרַי זק לוי והמוזיקאי היוצר עוזי רמירז לבצע מחווה לאחד משיריו – "שוב מלבלב". ההפקה המוזיקלית המצויינת של עוזי וקולה הנעים של שָׂרַי נותנים מקום של כבוד והערכה ליצירתו של בנאי.

כך עוזי ושָׂרַי על המחווה – "רצינו להקליט בעיקר כדי שיהיה לנו תיעוד של מה שעשינו באותה תקופה, בלי לחשוב יותר מדי קדימה. בבוקר כשהגענו לאולפן היה לנו ברור שאנחנו מתחילים עם "שוב מלבלב", שיר שהתאהבנו בו מהשמיעה הראשונה, שהוא נדיר ופשוט כמו מים, שהוא מתנה. זה היה השיר הראשון מתוך תשעה שירים שהקלטנו באותו סשן קצר, ויש לו טייק אחד בלבד. הקלטנו על סליל, מה שגרם לשנינו להתמסר לרגע, בלי עצירות ותיקונים, להיות לגמרי בתוך השיר ופשוט להנות ממה שקורה."

 

מתי כספילצאת לאור

מתי ממשיך בשיתוף הפעולה עם דני רובס ומשיק שיר חדש "לצאת לאור" לפי מילותיו של רובס ובהלחנה והפקה של מתי, השיר החדש עוסק באהבה עצורה שאיננה יוצאת לכדי ביטוי. לפני חודש השיק מתי כספי את השיר "מרחב חדש" שאף אותו כתב רובס ומתי הלחינו, הוא מצטרף לשיר נוסף פרי עטו של רובס – "הבטחה" שיצא לפני מספר חודשים. כך אט אט, שיר אחר שיר, עושה מתי כספי, אחד היוצרים החשובים בתחום הזמר הישראלי, את דרכו לקראת אלבום נוסף, האם האלבום יתבסס על פזמוניו של רובס? איננו יודעים עדיין, אולם מההאזנה עד עתה נראה כי מתי אינו מבקש לפרוץ את המסגרות אלא להמשיך ולעסוק בתחומי היצירה המוכרת והאהובה שלו, מה שקרוי קומפורט זון, וזה בסדר גמור, הוא לא צריך להוכיח מאומה לאיש במעמדו. המאזינים ימשיכו לאהוב את שיריו ושירתו.

 

לאה שבת – בדרך שלך

השיר החדש של לאה שבת נכתב והולחן יחד עם אבי אוחיון בהפקתו של מתן דרור, הזמרת והיוצרת האהובה והמרגשת לאה שבת, פותחת את השנה האזרחית החדשה עם סינגל חדש, שיתוף פעולה ראשון שלה עם אבי אוחיון, איתו כתבה והלחינה את השיר, לעיבוד והפקה מוזיקלית של מתן דרור. זו פעם ראשונה שלאה יוצרת במשותף עם כותב ומלחין אחר, אין ספק שהנוכחות המוזיקלית של אוחיון ניכרת היטב בשיר בטקסט ובמלודיה, אולם את ההשלמה מובילה לאה עם הקול הייחודי ובכך הצליחו השניים להבשיל שיר חדש.

כך לאה עם יציאת השיר החדש – "מאוד שמחה ונרגשת לקראת יציאת השיר החדש שלי "בדרך שלך". שיר שאבי אוחיון ואני כתבתנו יחד, שזאת הייתה חוויה נפלאה ומעצימה כתיבת השיר ביחד עם אבי והעבודה עם מתן דרור מפיק ומעבד השיר. אבי שאל אותי "על מה תרצי שנכתוב?" אמרתי לו בלי להתבלבל "על החופש שלי". וככה אבי מסתובב בחדר עם עט ודף והשיר מתחיל להיוולד ואז הגיטרה מצטרפת ואז מתן מגיע, ותוך כדאי שהשיר-תינוק נולד מתן מתחיל להלביש אותו בפסנתר וכינורות… חוויה. מקווה שהשיר יכנס לכם ללב כמו שהוא נכנס לי, ולכל יתר האנשים הנוגעים בדבר….. הבטן קופצת מרוב התרגשות….. אנחנו משחררים את התינוק לאויר העולם… מכאן הוא יעשה את דרכו בעצמו… באהבה, לאה שבת ♥"

 

אבנר גדסי – שוב להתאהב

כמו מכונת הזמן כך השיר החדש שמבצע אבנר גדסי, זמר הנשמה הוותיק, לוקח את המאזין בחזרה לשנות השבעים, השפה, המלודיה והעיבוד, תמימות טהורה של פעם, פיטר רוט, מאור כהן ואבנר גדסי, פנינה אמיתית.

כך פיטר רוט עם צאת השיר – "לאבנר גדסי יש קול חד פעמי בתרבות הישראלית. תמיד זה הרגיש שהוא בעצם זמר נשמה ובלוז. פגשתי אותו בפעם הראשונה במסגרת פסטיבל "נקסט",ערב בלוז ישראלי שדני סנדרסון ניהל אומנותית. ברגע שהוא פתח את הפה ושר הרצפה בחדר החזרות רעדה.. החיבור לשיר החדש נולד כשמאור שלח לי סקיצה של שיר חדש במחשבה שאפיק לו סינגל חדש. התאהבתי בשיר שזרק אותי הפקתית לסגנון פסטיבלי הזמר וסן רמו. התחלנו לעבוד וצירפתי לדרך את אופיר קנר,תומר צדקיהו ואמיר לקנר שתיזמר ועיבד ביחד איתי את השיר, ובערך בחצי הדרך הבנו שזה לא זה..השיר לא "יושב" על מאור והחלטנו לחפש כתובת מתאימה. כשנפגשתי באולפן עם אבנר לא היו ספקות, השיר התלבש כמו כפפה ליד, והרי לכם "שוב להתאהב". האזנה נעימה."

 

נופר סלמאן – העולם נעצר

קולה של הזמרת והשחקנית נופר סלמאן הוא נכס שיש לשמור ולשבח, השיר החדש "עולם נעצר" שנכתב בידי נופר ואושר כהן שגם הפיקו מוזיקלית הוא למעשה שיר געגועים לאהוב שהלך מסוג הבלדות עשירות הלחלוחית הגדושות בקיטש של עצב וטרגדיה, אך כאן קולה של נופר עושה את העבודה והופך את השיר לפזמון שנעים לשמוע בדרך ואפילו לזמזם.

כך נופר עם יציאתו של השיר החדש  – "בוקר טוב ומרגש במיוחד, שיר חדש שכתבתי והלחנתי עם אושר כהן שהוא השותף המושלם לרגש , איזה כיף שאפשר לשפוך איתך את הלב. אפשר לומר שהעולם נעצר, ברגע אחד מלוז צפוף ומאתגר מצאתי את עצמי בשקט מוחלט. ניתנה לי הזדמנות לחפור פנימה, להקשיב למחשבות שלי ולצייר את החלומות שלי. לקחתי את האנשים שאני הכי אוהבת לדבר הזה , וכל אחד הגיע מאהבה אמיתית לחלוק את הכישרון שלו. מאור זגורי שביים את הקליפ בדיוק מופלא ודאג שתתרגשו דרך העיניים, מאורי אתה המתנה הכי גדולה שיכולתי לקבל. ואיזה כיף שיש לנו אותך ♥️"

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: