חדשות בינלאומיותחדשות הסצנה
כולל וידאו

מק דייויס יוצר השיר In the Ghetto הלך לעולמו

דיוויס בן ה- 78 יזכר כמי שכתב להיטים רבים שהפכו להמנונים לאלביס פרסלי, קני רוג'רס, דולי פרטון וג'וני קאש. In the Ghetto היה להיטו הכי מפורסם.

סקוט מוריס "מק" דיוויס, נולד בשנת 1942 בטקסס וכנער החל להופיע בהרכבי רוק בעיר הולדתו, לפני יום הולדתו העשרים עבר ללוס אנג'לס לעבוד תחת הלייבל של ננסי סינטרה והחל לכתוב שירים עבור אמנים אחרים ביניהם גלן קמפבל, בובי גולדסבורו, ג'וני קאש, דולי פרטון וקני רוג'רס בסוגת מוזיקת הקאנטרי.

אלביס פרסלי שמע כמה מהסקיצות שלו וביקש כי יכתוב עבורו שיר במסגרת חזרתו לבמה אחרי השירות הצבאי. השיר In the Ghetto נכתב בהשראת חבר ילדות, סמיטי ג'וניור – בנו של פועל שחור שעבד עבור אביו וחי בגטו שהיה מצבור סמטאות לא סלולות ומטונפות. ההבדל בסביבת החיים של השניים העלה אצל דיוויס הרבה שאלות על דרך החיים, במקור נקרא השיר בשם " The Vicious Circle" – מעגל הקסמים.

השיר מספר על ילד הנולד לאם שכבר יש לה יותר ילדים ממה שהיא יכולה להאכיל החיה בגטו בשיקגו. הילד גדל רעב, לומד לגנוב ולהילחם, רוכש אקדח וגונב מכוניות, מנסה להימלט, אך נהרג. השיר מסתיים בכך שנולד ילד נוסף בגטו, ומשתמע מכך שהיילוד יכול לעמוד באותו גורל, ולהמשיך במעגל העוני והאלימות. תחושת המעגל הבלתי נמנע נוצרת לא רק מהטקסט והנרטיב אלא בעצם מבנה השיר, עם טקסט המנוסח בפשטות בוטה, בעצם החזרה על הביטוי "בגטו" כסיום כל שורה רביעית ולבסוף על ידי חזרת הפסוק הראשון של "ואמא שלו בוכה" ממש לפני ההתחלה וכסיום הפסוק האחרון.

מק דיוויס המשיך לכתוב מוזיקה והותיר אחריו קרוב לעשרים אלבומי אולפן ועשרות סינגלים, הוא המשיך בקריירה של שחקן במהלכה השתתף בעשרות סרטים ותוכניות טלוויזיה.

כאמור הוא הלך לעולמו אמש בגיל 78 בעיר מגוריו נשוויל בעקבות סיבוכים בניתוח לב.

סקוט מק דיוויס – בגטו

אלביס פרסלי – בגטו

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

  1. "בגטו" היה ונשאר אחד השירים הנפלאים של אלביס, ואחד הגדולים בתולדות המוזיקה. ולו בשל כך, ייזכר מאק דיוויס לעד.

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: