כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

הופעות בינלאומיותסיקור הופעות

סיגדיאדה – פסטיבל התרבות האתיופית בתאטרון הקאמרי

פסטיבל הסיגדיאדה התקיים השנה בקומפלקס של התיאטרון הקאמרי בתל אביב, טוני פיין התארח בפסטיבל וחזר עם המראות.

מזה מספר שנים שהבלוג נוטל על עצמו לסקר את פסטיבל סיגדיאדה, פסטיבל המשלב את שלל מוטיבי האמנות והתרבות של בני הקהילה עם מורשת של אלפי שנים עוד מימי שלמה המלך, הפסטיבל אותו ייסד, הפיק ומריץ מזה מספר שנים שי פרדו מכנס את הרעיונות של אירוע חברתי הנולד מתוך הקהיליה האתיופית היהודית בארץ הן כדי לתת ביטוי למוזיקאים רבים מבני הקהילה להציג מופעים הן במוזיקה העכשווית לצד מוזיקת שורשים, אמני במה בתחומים אחרים כמשחק, סטנדאפ וקולנוע, והן במטרה לחבר ולקרב את הציבור הרחב אל ערכי הקהילה, אנשיה, אמניה ושלל צבעיה.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

שמו של הפסטיבל מורכב משתי מילים – סיגד – כשמו של החג הקדוש של בני הקהיליה האתיופית, חג בו מתקיימים במיוחד באתיופיה הרחוקה שני ערכים – הראשון הוא קידוש הסגידה לציון והשני הוא שימור המורשת והקהילה באמצעות היותו אירוע בו נפגשים בני הדור הצעיר ועורכים הכרויות במטרה ליצור שידוכין. המילה השניה יאדה – הוא למעשה ההודיה, החגיגה, על מנת להפריד את האירוע החילוני, עממי, תרבותי, אקלקטי שמבקש "לשבור מחיצות" בין הקהילה לשאר החברה ולהוות, בברכת כהני העדה, כאירוע חברתי גדול המקדים את החג הקדוש עצמו שנחוג בתאריך אחר לחלוטין.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

ולכן רותם שי פרדו את אמני הקהילה האתיופית לצד אורחים מעבר לים המגיעים מהמולדת הרחוקה בתחומי האמנות, המוזיקה, התאטרון והשאר להופיע בפסטיבל, לצד כל אלו מתקיים בזאר ענקי בו ניתן לחוות דוכנים המציגים פריטי אמנות ויצירה מתלבושות, תכשיטים, ציורים, מזון ועוד, גם מקומן של בנות הקהילה היפות לא נעדר כאשר מתקיימת תצוגת אופנה לצד הרקדות עם לציבור הרחב המבקש ללמוד את צעדי הריקוד האתיופי.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

בסוף השבוע האחרון התקיים הפסטיבל במתחם התיאטרון הקאמרי וכאמור טוני פיין חזר עם שלל מראות וקולות.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

בתווך המוזיקלי שהוא עצם העניין בבלוג התקיימו מופעים של להקת  Fendika מאתיופיה המשמרת את הצליל האתני המקורי של התרבות, מופע של אבי וואסה, הזמר בן העדה האתיופית שנחשף לציבור הרחב במסגרת השתתפותו בפרויקט של עידן רייכל, וואסה אירח את מארק אליהו, הנסיך האסיאתי במסגרת המופע בפסטיבל, וכן צמד הברינקס – אבי נגש ואלכס אילונגה.

הצצה לאחור, על הפסטיבל שנת 2013 

הצצה לאחור, על הפסטיבל שנת 2016

טעימות וידאו מהפסטיבל

 

 

 

טוני פיין

אנטוני "טוני" פָיין היה עורך מוזיקלי, מפיק תוכניות רדיו ושדרן רדיו ישראלי ב"קול ישראל" במשך ארבעים שנה. ערך והפיק תוכניות מוזיקה רבות ברשת ג', ובהמשך מונה לעורך האחראי של התחנה. מ-1978 עד 1995 היה העורך והמפיק של תוכנית הרדיו הפופולרית "חדש, חדיש ומחודש", בהגשת שוש עטרי, מ-2009 החל לערוך ולהגיש תוכנית רדיו יומית לצד עופר נחשון, "באוויר", בה מושמעים שירים ישראלים חדשים ומתארחים אישים שונים באולפן. לאחר מכן ערך פיין את התוכנית, שהגישה רויטל עמית. פרש בשנת 2016 ומאז הוא פעיל במסגרת הבלוג.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: