סיקור הופעות

היללה משתוללת בבארבי

להקת היללה חוגגת את השקת האלבום Back In The Mystery במועדון בארבי בתל אביב, יום רביעי 04.09.2019.

רק שנה וחצי עברה מאז הפעם הקודמת בה סיקרנו את "היללה", הרכב האתנו פולק בעל הסאונד העמוק והיחודי. אם בסיקור הקודם התמקדתי בחלל בו הופיעו, הערב כבר תפסו את מקומם בהיכל התהילה של המוזיקה הישראלית, הבארבי. המיקוד לא עוד בריהוט האקלקטי של בר קטן ואיזוטרי ביפו, אלא הבמה היא המוקד והלהקה היא הסיבה שהתכנסנו כאן הערב. לא עוד הרכב פולק אנונימי, אלא להקה שהתבססה יפה בפלייליסטים.

היללה, בארבי. צילום טלי ספיר ושי שיר
היללה, בארבי. צילום טלי ספיר ושי שיר

אם למצוא מכנה משותף לקהל המתהווה, ניתן לומר שהיו הרבה מיני כובעים, תספורות א-סימטריות ובגדים באובר סייז, אשר הגיעו לחגוג יחד עם "היללה" את אלבום הסטודיו הראשון "Back in the Mystery" אחרי 8 שנות פעילות והופעות מסביב לעולם.

את הארוע פותחים עופר מזרחי וגיטרת הלוויתן שיוצרת צלילים בניחוח אסייתי וסיטאר, יחד עם מאיו שבירו על הצ'לו, אחר כך מצטרפת גם החצוצרה. לאחר מכן, עולה הלהקה. ניתאי קלי עולה לבמה עם תספורת חדשה, נראה יותר מתמיד כמו טום יורק ולהקה מורחבת הכוללת כינור (דניאל הופמן), צ'לו (מאיו שבירו), קונטרבס (סוף ניקריטין), גיטרה חשמלית (יובל מעיין), סקסופון ופסנתר(אורי ארמן), חצוצרה (איתמר בן יקיר), כלי הקשה (נור בר גורן), ותופים (יובל קאופמן).

היללה, בארבי. צילום טלי ספיר ושי שיר
היללה, בארבי. צילום טלי ספיר ושי שיר

הם מזכירים לי תמיד פס קול מאיזו אגדת פיות עתיקה, אי שם ביער עם שם אירי שלא ניתן להגות. השירים, או יותר מדוייק, היצירות, מורכבות מאוד. גם מבחינת המלודיות שמאוד קשות לשירה, טונים עולים ויורדים, מקצבים משתנים, העושר של כלי הנגינה מצריך עיבודים כמעט כמו לתזמורת והפקה מצויינת של אורי ויניקוב.

היללה, בארבי. צילום טלי ספיר ושי שיר
היללה, בארבי. צילום טלי ספיר ושי שיר

גם המילים מורכבות מאוד, השירים בנויים כמו סרטים קצרים עם עלילות סבוכות. לקלי יש היכולת לשחק עם קולו, לעלות ולרדת ולספר את הסיפור. לחלק מהשירים מצטרפת דניאלה תורג'מן לקול שני, היא נותנת את הטון הנשי ולרגע נדמה כאילו נחתה פיה על הבמה.

היללה, בארבי. צילום טלי ספיר ושי שיר
היללה, בארבי. צילום טלי ספיר ושי שיר

המילים, כמו גם הלהקה, עוסקים בקשר שבין האדם לאדמה, לטבע ולמרחבים, עם אג'נדה ברורה אל מול המשבר האקולוגי בו אנו נמצאים כרגע, אליו הם מתיחסים ב "Ljubljana" (לובליאנה) אשר לאחרונה שחררו גם קליפ חדש לשיר. קלי לא מדבר בכלל בין השירים, המוזיקה היא המרכז והיא זו שמעבירה את המסר. "Two Sides" בוצע כבלדה ארוכה ומורכבת, פולק על גבול הג'אז שבסופה מסיבה לצלילי התופים וכלי ההקשה בדואט בין השניים שלפרקים נשמע כמו מלחמה ולפעמים כמו ריקוד בו האחד תומך בשני. הם מסיימים עם "Sparrows"בסיום גרנדיוזי עם להיט אליו מצטרפת שוב דניאל תורג'מן. להדרן הם מבצעים את "Thread of Love" השיר שמסיים את האלבום ומהווה מכתב אהבה לאדמה, וBack in the Mystery""  שיר הנושא מהאלבום, שכולו יצירת פאר.

פליי ליסט קטעי וידאו מהמופע

טלי ספיר ושי שיר

שי שיר וטלי ספיר: הוא: איש חינוך בכל רמ"ח אבריו, שהמוזיקה מהווה מרכיב מרכזי בחייו. היא: ביום מנהלת רישוי במשרד אדריכלים ובשאר הזמן תופרת, יוצרת וכותבת. ביחד: הם ההורים של אלה ורותם ויחד איתן חיים ונושמים הופעות ומוזיקה.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: