פס קול שבועי

פס קול שבועי 15.05.2019

אבל באמת שכיף לי הבוקר להתמקד בשני אלבומים חדשים של יוצרים ישראלים, אלבומים מהסוג שבראש ובראשונה מצליחים להדוף את האמירה שזמנו של האלבום חלף מן העולם, אלבומים שכל אחד מהם לוקח את המאזין למסע אמיתי בתוך ראשו, כל אחד לכיוון ועולם אחר, שונים אחד מהשני אך מאוד דומים, אלבומים ששוכנת בהם היצירה המקורית, האהבה לשירה כשירה ולא כלהיט פופ בן חלוף, אהבה לנגינה, אהבה לקהל שאוזניו משתתפות ברגעים האיכותיים הללו כמאזין הטובל את כל הווייתו לצידם של היוצרים. לפני כן תלחצו Play על הקליפ שטוני פיין יצר היום השכם בבוקר…

תומר ישעיהו – מונומנט

אתחיל ואכוון ליוצר מוכר ואיכותי – תומר ישעיהו עם הבוזוקי והצלילים החלומיים שמשלבים לחות ומליחות ים תיכונית מתקתקה עם הרבה שיכרון פריחת הדרים, ריח דשא טרי שנקצץ הרגע, רחש הצדפים מעל איוושת האדוות בחוף הים שרגל אדם טרם לכלכה אותו, זעקת הגאיות בין מצוקי ההרים בגליל ובגולן, אווירת ימים קדומים לצד כאן ועכשיו ובכלל "מזרחתיכוןחדש" אלבומו החדש של תומר ישעיהו – "מונומנט" המזוקק כל כולו על טהרת העברית, הגיטרות והבוזוקי העורג ואורג את הצלילים המלווים פיוטי שירה מעודנת אך ברורה, "ארץישראלשכזו", אם אתם אוהבים מישהו בחייכם שתפו את רגעי האזנה ביחד, הכי אינטימי שרק אפשר, סוג של איחוד והמסת גבולות בין מוחות ומחשבות. אני פשוט נמס על האלבום!! תומר יחגוג את השקתו במופע שיתקיים בתאריך 13 ביוני במועדון בארבי, לכו על זה!!

אלישע בנאי וארבעים השודדים – סמטת לאן

אמשיך עם יוצר מוכר נוסף, אף הוא לא פחות איכותי אך יחד עם זאת שונה במהותו העמוסה בפזיזות ויסודות של רוקנ'רול תזזיתי אמיתי כמצע לשטיחי מילים שנארגו בטוב טעם ושכל, אני מדבר כעת על אלישע בנאי, סוג של זן נדיר, תל אביבי מלידה שאלנבי, המלך ג'ורג', שדרות רוטשילד וליבה של העיר העברית הראשונה צרובים בתוך תוכו מגיל צעיר מאוד, שמשחרר כעת אלבום חדש עם הרכבו "ארבעים השודדים" הכולל תשעה שירים שאלישע כתב והלחין בעבודה משותפת עם עומר ג'ו נווה וביעוץ לשוני של עמיר לב, שירים שמילותיהם מגיעות מתוך הלב ומתוך האני והעצמי כשהוא פונה למאזינים ובכאילו מנהל מולם שיחה של דובר ומאזינים, "לשפוך את הלב", בתוכו של האלבום חבוי דואט מצויין עם גידי גוב – "גיבורה", לדידי זהו אחד החיבורים החשובים באלבום הקרוי בשם "סמטת לאן" על שם צמד הסמטאות האחיות נושאות השם הזה המצויות בליבה של לב תל אביב בין שינקין למלצ'ט ושמן מגיע מתוך יצירתו של הסופר היהודי מראשוני ההוויה העברית הציונית מרדכי זאב פיארברג כביטוי לבלבול וחוסר הוודאות בדרך המובילה על גבי הרעיון הציוני. שם בעצם החל הכל, אלישע החל את חייו באותה סמטת לאן בבית הוריו. סוג של נגיעה מרומזת בשורשים. אבל עזבו הכל, למה ומדוע אני צריך לשבור את האונות של מוחי בניסיון לתאר לכם ועבורכם מה מתחולל באלבום הזה כשאני פשוט יכול לצטט את הציטוט שלי שמצאתי הבוקר בקומוניקט שקופל לו בינות עטיפת האלבום – "אתם יודעים מה אני אוהב באלישע בנאי? קודם כל את צבע הקול המיוחד והאופייני שלו שאי אפשר לטעות בו, שכל שורה שהוא ישיר תישמע איכותית אפילו אם זו תהיה רק רשימת מכולת או עמוד בספר הטלפונים, באמונה." הבלוג של יובל אראל.

אז בואו בתכלס – אין על אלישע, הוא יחגוג את השקת האלבום החדש במועדון בארבי בתאריך 4 ביוני ויזמין את גלעד כהנא צדק להצטרף לחגיגה על הבמה!!!

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: