חדשות הסצנה

מוסיקה ובלט – אגם הברבורים ומפצח האגוזים מסנט פטרסבורג

להקת מחול הבלט מיסודו של תיאטרון סנט פטרסבוג מגיע לישראל לסבב הופעות במהלכן יבצעו את היצירות הקלאסיות של המלחין הרוסי המיתולוגי פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי – "אגם הברבורים" ו" מפצח האגוזים". כל הפרטים

אגם הברבורים מסנט פטרסבוג. צילום באדיבות תאטרון המחול הרוסי

במהלך חודש אפריל ינחת בישראל הקאסט המלא של תיאטרון  "הבלט הרוסי" מסנט פטרסבורג שהוקם בשנת 1990 בידי האמנים מתאטרון מרינסקי כהמשך לשושלת בת יותר ממאה שנים על בימות הבלט. זו הזדמנות לשפוך קצת אור על היצירות הקלאסיות הללו שמהוות את פאר היצירה התרבותית הקלאסית של האימפריה הרוסית.

מַפְצֵחַ האגוזים – היצירה מתבססת על הסיפור "מפצח האגוזים ומלך העכברים" מאת ארנסט הופמן. בשנת 1892 מריוס פטיפה כתב את הליברית לבלט המפורסם והכוריאוגרף הוא האמן הרוסי הנודע לב איוונוב.

זהו סיפור על הילדה מריה שטלבאום שמקבלת מתנה לחג המולד – מפצח אגוזים קטן דמוי חייל עשוי בדיל. אחיה של הילדה שובר למפצח האגוזים את היד, מריה בוכה ולאחר מכן נרדמת. כאשר היא מתעוררת, היא מגלה להפתעתה שהחפצים בבית גדולים פי כמה מגודלה שלה. מחור בקיר פורצים מיליוני עכברים ענקיים. מלך העכברים מנסה להרוג את מריה ואת מפצח האגוזים, אולם בסופו של קרב מוסיקלי גרנדיוזי והרואי, ניצלים השניים. בסוף היצירה הופך מפצח האגוזים לנסיך יפה תואר. הוא ומריה מתחתנים.

אגם הברבורים הוא אחד ממופעי הבלט המפורסמים בעולם. הן המוסיקה והן הכוריאוגרפיה של היצירה נחשבות מזה 120 שנה לאחד ההישגים המרשימים ביותר של התרבות הרוסית. הברבור הלבן לעולם יהיה סמל של הבלט הרוסי, של יופיו וגדולתו. למופע מקום חשוב ברפרטואר של תיאטרון "הבלט הרוסי".

זוהי אגדה על נסיכה שהופכת לברבור בשם אודט ועל הנסיך זיגפריד. הבלט מלווה במוסיקה סימפונית חיה. הכוריאוגרפיה המקורית שמורה בקפדנות רבה. המוסיקה הנצחית של צ'ייקובסקי, התפאורה והתחפושות, הריקוד המדהים של להקת הבלט – כל אלה יוצרים שילוב בלתי נשכח על במת בית האופרה.

ולענייננו – מתי היכן וכמה?!

בתאריך 20 לאפריל במשכן לאמנויות הבמה בת"א

בשעה 14:00 – מפצח האגוזים

בשעה 21:00 אגם הברבורים

בתאריך 21 לאפריל במשכן לאמנויות הבמה בת"א

בשעה 11:00 – מפצח האגוזים

בשעה 21:00 אגם הברבורים

בתאריך 22 לאפריל במשכן לאמנויות הבמה בת"א

בשעה 20:00 אגם הברבורים

בתאריך 23 לאפריל במשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע

בשעה 20:00 מפצח האגוזים

בתאריך 24 לאפריל באודיטוריום חיפה

בשעה 20:00 מפצח האגוזים

 

כרטיסים למופעים

בקופת השרון 035400551 Http://hasharon.net

בקופת בראבו 3221 * http://kupat-bravo.co.il

ובקופת משכן לאמנויות הבמה בתל אביב 036927777

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: