חדשות הסצנה

אמיר פיי גוטמן – בדרכו האחרונה

היום אחר הצהריים הובא אמיר פרישר (פיי) גוטמן למנוחה אחרונה בבית העלמין האזרחי בנתניה כאשר קהל רב הגיע כדי לכבד את זכרו וללוותו בדרכו האחרונה. בשעות הבוקר הונח ארונו מעל הבמה באולם ע"ש חנה רובינא בתאטרון הלאומי הבימה וקהל רב הגיע במיוחד כדי לתת כבוד אחרון ולשאת הספדים. 

אמיר פיי גוטמן. צילום סלפי באינסטגרם

אמיר פיי גוטמן אשר נולד באפריל 1976 היה בחייו זמר, מוזיקאי, כוריאוגרף, שחקן ובמאי תיאטרון. את פרסומו קנה אמיר לראשונה כאשר הצטרף לחבורת הבנים בשנות התשעים שהיוו את הרכב הפופ הישראלי "היי פייב" שפעל בין השנים 1997 עד 2000 בחסות ובהפקת חברת הד ארצי, הלהקה היוותה החלוץ בתחומה כלהקת בנים הראשונה בארץ ואלפי ילדות ובנות נוער נמנו על מעריצותיה.

מאז הספיק אמיר ליטול חלק בהפקות והופעות שונות במיוחד כשהוא עוסק בתפקידי כוריאוגרפיה ובימוי, תפקידו האחרון מעל הבמות היה במחזמר המחודש "מרי לו" על פי שיריו של צביקה "המאסטרו" פיק.

כזכור בשנת 2016 התפרסמה הודעה כי להקת "היי פייב" תחזור ותתאחד להופעה חד פעמית, אך העניין ירד מעל הפרק לאחר שבטעות כאמור, אובחן אמיר כחולה בסרטן מסוג לימפומה של תאי ה-T, בבית החולים איכילוב. לאחר סדרת טיפולים כימותרפים אינטנסיבים וממושכים, נודע ביולי אותה שנה שהאבחנה הייתה שגויה וכי אמיר סובל ממחלה דלקתית חמורה פחות, בעלת מאפיינים דומים שנקראת מחלת קיקוצ'י.

בסוף השבוע האחרון ביקש אמיר לחגוג עם חוג חבריו את "לידתו מחדש" בנופש על חוף הים סמוך לעתלית. בבוקרו של יום שבת הוא נכנס לים יחד עם קרובי משפחה, כניסתם למים לוותה בהיסחפות אל תוך זרם קרקעי ובנסיונות להיחלץ הספיק להציל את בת אחיו הקטנה שהייתה עימו אך כוחו לא עמד לא והוא ככל הנראה בלע הרבה מים, טבע ואיבד את הכרתו. נסיונות החייאה ממושכים ולאחר מכן טיפול מקיף במחלקת הטיפול הנמרץ בבית החולים רמב"ם לא סייעו ונקבע מותו.

נסיבות מותו הטרגיות, במיוחד לאחר שעבר שנה קשה עם האבחנה השגויה בהקשר למחלתו, היותו של אמיר אחד הראשונים שחוו חתונה הומוסקסואלית גלויה עם בן זוגו והעובדה שהשניים היו אבות משותפים לבן שנולד מהריון מבחנה אצל אם פונדקאית, הובילו את אמיר להיות סוג של אייקון תרבות וחברה מוביל בנושאים המצויים במחלוקת בין העם ובין ממשלתו ומוסדותיה. ביום חמישי האחרון השתתף אמיר בהפגנה של קהילת הלהט"ב אל מול ההחלטה שלא לאפשר לזוגות חד מיניים לאמץ ילדים. עצומה לשינוי החוק המפלה נפתחה על שמו ברשת.

חבריו ומוקירי זכרו הרבים הגיעו לבית העלמין לבושים בלבן כפי שביקש אמיר עצמו בעבר לשוות מראה אחר ללכתו מהעולם.

ביום עצוב זה ליווה הצלם מוטי קמחי את טקס האשכבה בתאטרון הבימה ואת הלוויה, תמונותיו מצורפות.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

חברים מלווים את אמיר בדרכו האחרונה, בית העלמין האזרחי בנתניה. צילום: מוטי קמחי

מצגת זאת דורשת JavaScript.

 

כאן ברגעים של שמחה, אמיר פיי גוטמן מופיע מעל הבמה המרכזית במצעד הגאווה קיץ 2015. צילום וידאו – אדוה אראל.

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

תגובה אחת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: