סיקור הופעות

אחותך

מופע השקת האלבום השני של להקת המפשעות "אין אחות למפשעות", מחממים ומתארחים – המסך הלבן, גרייט מאשין, קין והבל, הילה רוח, שלנדא, אביב מרק, רוגל אלפר. מוצ"ש 08.04.2017, מועדון בארבי. נכח תיעד ומדווח – יובל אראל.

אילון ואמא, קורח. צילום: יובל אראל
אילון ואמא, קורח. צילום: יובל אראל

מישהו כתב בעמוד הבנדקמפ: ללהקת המפשעות יש מעמד חברתי ותודעה פוליטית חזקה, עם אמירות אנטי-ממשלתיות, ושירה ששברה טאבו והובילה אותם להיות אחת הלהקות הכי מסקרנות בכל המזרח התיכון. רוב שיריהם הינם תוצאה ותוצר של תסכול בשל המצב הפוליטי בישראל. אחד הדברים היותר טובים שהנכם יכולים לעשות הוא להגיע למופע חי של המפשעות באחד ממועדוני המחתרת המטונפים של תל אביב. (גוגל טרנסלייט לא עזר במיוחד הפעם…)

 

אי שם בקיץ 2014 השתחרר לו אלבום הבכורה של שלושת האחים קורח, אילון, עמיתקס ושאשא ומאז העולם לא חזר לקדמותו. האלבום שאת שמו הם נטלו מתוך השורה הלא רשומה בשיר הפותח אותו "צרה צרורה" שהפך לסוג של המנון בסצנה העצמאית אלכסון Pאנק ארצישראלי בואכה מחוזות הגראג' והגראנג' התל אביבי עם המשפט האלמותי "אחת שתיים אמא אבא" הנצעק מתוך גרון ניחר, היווה סמן ברור במוסיקה הישראלית, לא עוד חקיינות סוג זין של הנעשה מעבר לים אלא שימוש במתכוני סגנונות מוסיקליים עולמיים כדי להעביר מסר ונרטיב של מחאה ישר מתחת לקו הגומי של התחתונים, עברית עברית.

 

המפשעות הן האח הבלתי חוקי של המסך הלבן, עוד להקה משפחתית של בני הדודים גבריאל וג'ילברט ברויד היוצקים את שירת המחאה האמיצה שלהם לנרטיב מוסיקלי ההופך את הקהל המתלהב לגוש בועט דוחף ומתעופף בקדמת הבמות באשר הן, הוסיפו לחוג הטרופי הזה את להקת קין והבל שמראה למטאל מהיכן משתין הכריש, גייסו את חברי המשפחה המרכיבה את להקת גרייט מאשין, האחים חביב ובת זוגו של עומר וקיבלתם בשקית אחת את כל האינדי שמינדי הבועט והמקרקר שיש לעמישראל להציע לבני הנוער של תל אביב.

לפעמים אני חש רצון עז לנטוש את המגע הרך והנינוח של בדי הריפוד האדומים באולמות הקונצרטים והופעות המיינסטרים למיניהם\ן, כל השמות הללו עושים לי את זה, באווירה סליזית פרועה וצוהלת, ממרחק בטוח ממעגלי הפוגו של בעלי המרפקים המחודדים ונעלי הקומנדו עבות הסוליות, ניתן להנות ממוזיקה בועטת שועטת ואמיצה שאיננה משחקת בפוליטיקלי קורקט.

עם הרבה שעות טיסה אני נוחת אמש בשדה התעופה של שאול בקיבוץ גלויות פינת הרצל כדי לחוות את מופע ההשקה לאלבום השני של המפשעות, זה המתהדר בשם "אין אחות למפשעות" שמו שלהשיר החותם את אחד עשר השירים הצרובים בו. מה אומר ומה אגיד? שעתיים תמימות של חברים עם חברים, נפתחות במופעי חימום של המסך הלבן שמשחררים על הדרך שיר חדש "מלחמה", ממשיכות עם עלייתם של צמד הנודדים כפיר רימוך וג'קי המאאאמת עד שבשעה עשר בדיוק עולים חברי המפשעות, אילון, עמיתקס ושאשא, האחים למשפחת קורח, אליהם מצטרף גיטריסט נוסף נמרוד גולדפרב כדי להתחיל את המופע הנפתח מן הסתם עם השיר הפותח את האלבום החדש, וכדי לתת נופך אותנטי למעמד, האמא של שלושת האחים עולה לבמה ומשמיעה את אותו משפט פתיחה של השיר "לילה טוב דעה קדומה" – לילה טוב, שינה מתוקה, חלומות נעימים, חמודים שלי הכי בעולם!

מרגע זה אינני זוכר דבר, הבזקים חולפים בעיני ובראשי, זיכרונות אפופים עשן ורעשים, פנים מוכרות ניבטות מפה ומשם, הנה הם האחיינים ברויד, הנה הוא המהפכן המיינסטרימי רוגל אלפר, הנה הוא גולש האבן נייר ומספריים שי לנדא, הנה הם חברי הגרייט מאשין, הנה הם חברי קין והבל, אביב מרק מצטרף למופע ומי מקנחת? הילה רוח, האחות שאין למפשעות, שירים מאלבום הבכורה נמזגים לצד שירים מהאלבום החדש, יואל מלך המרצ' של תל אביב עומד ליד דלת הרכב המסחרי החונה בכניסה למועדון ומוכר לכל דכפין חולצות, תקליטי ויניל, דיסקים, סיכות ופוסטרים, עוד דרך לכסות את ההוצאות הכרוכות בהפקה העצמאית שהלייבל גרזן הרים למפשעות. כשהמופע מסתיים והאורות באולם נדלקים, שאשא ממשיך לתופף, אני כבר מתקפל ויוצא לכניסה, שומע לפתע קול שירה דקה ההולכת ומתגברת, "יש לי זין קטן, יש לי זין קטן", הקהל בהתלהבות, שירה רמה, "יש לי זין קטן, יש לי זין קטן"…נו, העיקר הבריאות.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו

 

 

 

 

 

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: