סיקור הופעות

הענבים הכחולים של ריקי גל

ריקי גל יוצאת לסבב הופעות חדש בעקבות אלבומה האחרון "ענבים כחולים", ליל שישי, 25.09.2015, זאפה הרצליה. נכח תיעד ומדווח – יובל אראל.

ריקי גל, ענבים כחולים. צילום: יובל אראל
ריקי גל, ענבים כחולים. צילום: יובל אראל

שש שנים חלפו מאז יצא לאור אלבומה של ריקי גל "רואים את השניים" עד לקיץ האחרון במהלכו הושק אלבומה האחרון "ענבים כחולים" שהולחן ואף הופק בידי יהודה פוליקר ובין כותבי פזמוניו מצויים צרויה להב, יענקל'ה רוטבליט, אילנה בוגומולני ונועה בלחסן לצידה של ריקי גל שכתבה את מילות ארבעה משיריו.

הפער הדי גדול בין אלבום לאלבום נבע ככל הנראה בשל שלל עיסוקיה של ריקי אשר לצד היותה זמרת היא גם משחקת בתאטרון, חלקו של הזמן שעבר הוקדש אף לאיחוד  מחדש, שבעצם מעולם לא הופסק, עם מתי כספי במסגרת המופע המיתולוגי של השניים "מה זאת אהבה" ששוחזר לכדי סבב הופעות ברחבי הארץ.

את מפגשי הראשון עם ריקי גל כזמרת יוצרת ומבצעת חוויתי עת עורכי המוזיקה בעכבר העיר נתנו לי את ההזדמנות לטעום את טעמה של יציאה לשטח, דיווח וסיקור ממש בימיו הראשונים של הבלוג, זה התרחש במהלך פסטיבל ימי זמר בחולון.

ריקי גל בזאפה הרצליה. צילום: יובל אראל
ריקי גל בזאפה הרצליה. צילום: יובל אראל

לטעמי ריקי גל היא זמרת מהשורה הראשונה, היכן שמצויים הקנונים של הזמר הישראלי, מקצועית, מלוטשת, בעלת יכולות "פתיחת מבערים" במהלך שירתה, עם עוצמות ווקליות היכולות אף להגיע רגועות ושקטות, בארסנל שיריה מצויים להיטים רבים שנצרבו בתודעה האישית והכללית כאבני דרך בעולם הפזמונאות המקומית.

את חגיגת ההשקה של אלבומה האחרון "ענבים כחולים" שהתרחש בתחילת הקיץ החמצתי בשל התחייבויות משפחתיות ועל כן משנפלה בידי ההזדמנות ליטול חלק כצופה ומאזין במופע ליל שישי האחרון במועדון זאפה בהרצליה עם פתיחת סבב הופעות חדש בעקבות האלבום ובכלל, חפנתי אותה בשתי ידי.

ליל שישי, האולם העצום של מועדון זאפה בהרצליה מלא מפה לפה בקהל, רובו מבוגר יחסית, שהגיע על מנת לחגוג מופע עם ארוחה ושתיה, כבר הרבתי מילים לא פעם על העניין הזה של ערבוב בין הופעה לארוחה, קטע שלא תמיד בא בטוב, אולם זהו עניין הצרוב כבר די עמוק בהוויה הישראלית המקומית של אנטרטיינמנט, בבחינת תנו למלצרים, או המלצריות לחוג סביבנו, תנו לנו לבלוס וללעוס ולאחר מכן לרבוץ על בטן מלאה אל מול הבמה שם ימצא האמן שישמח את ליבנו.

ריקי גל, אשת רוק. צילום: יובל אראל
ריקי גל, אשת רוק. צילום: יובל אראל

האמת, שמופעה החדש של ריקי גל נבנה באופן התואם לאווירה שכזו, אם העניין היה בידי הייתי מתאים אותו לבר או מועדון לילה אינטימי שהיו הולמים יותר את דרך ההגשה החצי אינטימית שריקי גל הגישה והפגינה בתחילתו של הערב, לא רק, אלא אף ציינה במפורש כי אמה נוכחת באולם רגע לפני שבצעה את השיר, איך לא, "אמא"..

המופע אותו ליוו הנגנים לידור לוי בגיטרות, אילן אביב בגיטרת בס, ליאת רוזנברג בכינור ושירות, עידו זלזניק בקלידים ויואב בנוצל על התופים, כלל ליין אפ שפרש בפני הקהל את המבחר משיריה, לצד כמה משירי האלבום החדש, במיוחד הסינגלים שכבר מצאו את מקומם בהשמעות הרדיופוניות כ"דקה לפני כותרת בעיתון" שאת מילותיו כתבה ריקי יחד עם מאיר גולדברג, שיר המאחסן בין שורותיו נרטיב די מזעזע, כזה מהסוג שאנו עדים לו בדרך כלל בכתבות של מהדורת החדשות, השכנים או בני המשפחה הנתפסים בעדשת ומיקרופון העיתונאים דקות ספורות לאחר אירוע קיצון בבית משפחה, אירוע שמשמעותו עדיין לא נתפס בתובנה, שיר המהווה ניסיון אמיתי וכנה לגעת בחיים כמות שהם בלי ענייני אהבה, אכזבה וכאלו של שיר בנאלי. כך גם כאשר בצעה ריקי גל את השיר "כל עונות השנה" שאת מילותיו כתבה נועה בלחסן, המנסה, לדידי וברמיזה, לצבוע במעט את הדי הליכתו בטרם עת של קרוב משפחתה גבריאל בלחסן.

בכלל ריקי גל יודעת לבחור טקסטים איכותיים, המביאים סיפורים לא שגרתיים ההופכים את אלבומיה למעין ספר מזמר, כך גם בסינגל נוסף מתוך האלבום החדש, "ניצוצות" שאת מילותיו כתבה המשוררת יילנה בוגומולי ומוקדש למעשה לנרטיב של "נערת הרוק" המיתולוגי למחצה ואף מתכתב עימו ומולו, אל מול אותן מילים חדות ובלתי מתפשרות שכתב בזמנו יצחק לאור עונה כעת בוגומולי בשירה המעצימה את הדמות שהתבגרה מאז אותם ימי ההשתרללות ומעבירה אף קו עדין של געגוע לזמנים ההם.

ריקי גל יוצאת לסבב הופעות חדש. צילום: יובל אראל
ריקי גל יוצאת לסבב הופעות חדש. צילום: יובל אראל

לקחתי את שלושת הטעימות הללו מהאלבום החדש וחיברתי אותם בנשמתי עם הגרוב הריקי גלי שנובע ומפעפע משלל להיטיה וקיבלתי מנה מהנה, טעימה וטיפה קצרה מהמזון המוזיקלי שריקי גל הגישה הערב לאורחי המועדון, בנקודה מסוימת חשתי געגוע לביצועים של הצמד ההוא, המיתולוגי, אך לא תמיד אפשר לקבל את מתי כספי לצד ריקי גל…

ליין אפ: מערבה מכאן, בצער לא רב, דקה לפני כותרת בעיתון, ילד אסור ילד מותר, אמא, כל עונות השנה, בנות בנות, מחרוזת להיטים (כוללת את הצריף של תמרי, בני ילד רע, לגור איתו), שלל שרב, מקום לדאגה, ניצוצות, הנה פתחתי חלון, היי שקטה.  הדרן: נערת הרוק, אוהבת אותך יותר, חולשה לרקדנים.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: