סיקור הופעות

חוזרים לשבלול

רוקפור, מופע אלבום "בחזרה לשבלול", 18 שנה אחרי, חודש וחצי אחרי לכתו של אריק, מחווה כפולה, מועדון בארבי, 18.01.2014. אורחים יעל שושנה וחנן בן סימון. מדווח בקול ואור – יובל אראל.

רוקפור חוזרת לשבלול, בארבי. צילום: יובל אראל
רוקפור חוזרת לשבלול, בארבי. צילום: יובל אראל

הכל החל בשנת 1970, כאשר אריק איינשטיין, שלום חנוך וכל החבורה שהייתה סביבם יצרו את האלבום "שבלול", אלבום מיתולוגי, שהפך על כל שיריו לפס קול בעמוד השדרה הישראלי ומסמל הן את התום של אותם ימים והן את צליל הצעיר, הבועט אך יחד עם זאת המשתמש בשפה המדוייקת של אריק איינשטיין, האלבום הפך עד מהרה וכך נשאר כאחד האלבומים החשובים והמיוחדים שהושקו אי פעם כאן.

בשנת 1996 קמה להקת "רוקפור", חבורה חדשה, צעירה, רעננה, הנוגעת בצליל הישראלי לצד הצבע הפסיכודלי ולוקחת את שירי האלבום ההוא לפסגה חדשה, אלי לולאי, ברוך בן יצחק ומרק לזר משתפים פעולה עם מספר מוזיקאים ביניהם קרני פוסטל, ירמי קפלן וג'נגו ויוצרים אלבום חדש ורענן היוצר מחווה ל"שבלול" ולכמה משירי "פוזי" ו"פלסטלינה", האלבום שמשמר את הלחנים בתלבושת רוקיסטית נקרא "בחזרה לשבלול".

במהלך השנים נתבקשו חברי להקת רוקפור להעלות שוב את המופע "בחזרה לשבלול", משום מה הרעיון לא התממש, כעת, חודש וחצי לאחר פטירתו של אריק איינשטיין ז״ל, חשו חברי ההרכב הלהקה כי הכבוד הראוי להנצחת זכרו של אריק איינשטיין יהיה בהעלאת המופע כעת, 18 שנים לאחר ההשקה.

ברוך בן יצחק, רוקפור. צילום: יובל אראל
ברוך בן יצחק, רוקפור. צילום: יובל אראל

אמש המה מועדון בארבי עד אפס מקום, מופע שהוכרז כסולד אאוט, אלף איש שנאספו כדי לתת כבוד ולהתענג על אותם שירים שהיוו פס קול לכמה דורות, חברי רוקפור ארחו את יעל שושנה כהן מההרכב לולה מארש ואת הזמר יוצא The Voice חנן בן סימון במופע שכלל את שירי האלבום ההוא והסתיים בהדרן ממושך שקונח ב"חור בלבנה" אחת היצירות היותר פסיכדליות של רוקפור.

יעל שושנה כהן. צילום: יובל אראל
יעל שושנה כהן. צילום: יובל אראל

הייחוד של רוקפור לעומת הרכבים אחרים המבקשים לבצע מחוות ליצירות מוכרות הוא בראש ובראשונה בהיצמדות לצליל הראשוני עם תבלון רוקיסטי פסיכדלי האופייני להרכב לאורך השנים, הצליל המשאיר אותך בתחושה כי מדובר תמיד, גם כשאתה שומע שיר חדש שלהם, כי אתה מכיר אותו, אתה נסחף אליו וחש כי הוא חלק מהצליל המלווה אותך.

אמנם באופן אישי אינני מחסידי הופעות המחווה, רוויתי כאלו שנים רבות ומתי מעט מנושאי המחווה הגיעו לארץ, אולם הפעם אנסה במשפט אחד קצר לסכם את המופע – היה פשוט אדיר, היה כיף להצטרף יחד עם כל הקהל לשירה, תודה לרוקפור, חבל שאלי לולאי לא הפתיע שוב, הקהל היה פשוט מתאדה מרוב הנאה…

ליין אפ: שבלול, אל תוותרי עלי, אחינועם, פראג, מה איתי (עם יעל שושנה כהן), אבשלום, כמה חם, צא מזה,  מה שיותר עמוק יותר כחול, למה לי לקחת ללב (עם יוחנן בן סימון), קח לך אישה, אני שר, טוב לי,  כשאת בוכה,  היה היה.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו

ואם כבר מחווה, הרי הכל החל כאן, בסרט הזה, שבלול..

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

2 תגובות

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: