סיקור הופעות

לפצח את הסוד…

הזמר אדם חוגג 25 שנים לאלבום הבכורה "סוד", זאפה הרצליה, מופע סולד אאוט, 23.12.2013, פיצחתי את הסוד, איך ומה, תמונות וקולות – יובל אראל. הכתבה מתפרסמת במקביל גם ב"מגפון" עיתון עצמאי ברשת. תמונות מתפרסמות גם בכתבה באתר "Charts".

אדם, סוד. צילום: יובל אראל
אדם, סוד. צילום: יובל אראל

זה אכן התרחש, אמש, המופע לציון חצי יובל לאלבום הבכורה של הזמר אדם – "סוד", במועדון זאפה בהרצליה, לא האמינו בתחילת הדרך אך המופע היה בבחינת סולד אאוט לחלוטין.

אדם, הוא חיים כהן בחיי היום יום, פעם לפני חצי יובל ואף יותר גם כריס לייף, בנסיון לפצוח בקריירה מוזיקלית מעבר לים, סחף בסערה את בנות הטפשעשרה ככוכב פופ בשנות השמונים המאוחרות עם האלבום שכבש את מצעדי ההשמעות, אחרי קריירה ארוכה שירדה סוג של עליות ומורדות, למן הפסגה בה שהה אז ועד לעיסוק בשלל פרויקטים בתחום המוזיקה והבידור הקל, כדי ליצור וכדי להתפרנס.

עתה, אדם, כאדם בוגר, שקול ובעל ניסיון חיים, מבקש לחזור שוב אל אותם רגעי אושר משכר, וזה אכן קרה, עשרות, אם לא מאות מאותן נערות של אז, אלו שהמתינו בחדרי המדרגות בכל בניין אליו עבר אז, אלו שציירו גרפיטי על הקירות, תלשו שערות וקרעו חלקי בגדים, חזרו אמש אל הזירה, הפעם בשלות יותר, מעושרות ומאושרות יותר, רובן עדיין חטובות, נראות טוב, מתקרבות לשנות הארבעים, כבר לא ילדות פוחזות, חזרו כולן כדי לטעום את אותם רגעים שוב, להתכנס אל מול הבמה, להושיט את הידיים לעברו של אדם, לשיר יחד איתו (ויחד עם כל אותם בחורים צעירים פחות או יותר שנכחו בקהל) את מילות השירים אחת לאחת מכל האלבום, לצד שירים נבחרים מהקריירה של אדם, אחת מהן, חטובה ומצודדת, עומדת צמודה אל הבמה וצועקת – "אדם, אתה חתיך", אין שום סיבה בעולם אדם יוותר על כך, אחת התובנות המיידיות שלו היא לבטח כי יש עדיין דרך לצעוד, ןלהמשיך ולחזור על כנפי אותה תהילה שלא נשכחה.

אדם, ענבל בקמן, סוד. צילום: יובל אראל
אדם, ענבל בקמן, סוד. צילום: יובל אראל

שיריו של אדם וקולו הצרוד קמעה נשאו בפי קול אמש בזאפה הרצליה, פופ של שנות השמונים, מתערבל לעיתים ברוקנ'רול של כמה מהשירים, המחווה שלו לבלדה על הכוכבים (ונוס ונפטון לבד…), או רחוב הנשמות הטהורות…

הוא מארח במופע את מיקה קרני שמצטרפת אליו עם הכינור ובשירה, באחד מרגעי השיא הוא מזמין לבמה זמרת צעירה, ענבל בקמן, היא מתמודדת בתוכנית הריאליטי "הכוכב הבא", שם נחשפה כאשר בצעה את שירו "סוד", ענבל עם גיטרה, מתחילה לשיר את מילות "סוד" אדם מסתכל במבט מלטף, ומצטרף. לפני מספר ימים במהלך ראיון ענה לי אדם, כאשר שאלתיו איזה מסר הוא מבקש להעביר לכל אותם מתמודדי תוכניות הריאליטי בתחום המוזיקה, אז הוא השיב לי כך – "הייתי מנסה להסביר להם שהאמת האמיתית ב"הצלחה" היא האמת הכי אינטימית שלהם. זאת שהם יכולים לחשוף מול עצמם, ברגעים הכי נטולי אגו שלהם. שהעשייה היא המקום הנכון וההצלחה היא תוצר לוואי רצוי . שהקיום המקצועי שלהם תלוי בנכונות לעבור דרך סיזיפית, נוקשה, חסרת פשרות ולא הוגנות ברובה. שרייטינג הוא תרבות קצרת טווח תמיד, האמת האומנותית שלהם נצחית. שמופעי פארק גדולים הם חוויה ממלאת(ומדהימה)אך מרוקנת בו זמנית. ואם הם באמת רוצים את המקצוע הזה ,הם צריכים לוודא שהם ממלאים את החלל לא בנתוני רייטינג אלא בעצמם".

אכן, אדם עמד באמת הזו, ולא כגימיק, ענבל שביצעה בפרשנות משלה את השיר "סוד" אך לא עברה את השלבים הבאים בתוכנית הריאליטי, ניצבה כאמור הערב ככוכבת בפני כל אותן מעריצות שלו, המקבלות אותה בתשואות, הנה, ענבל, יש לך כבר את הסיפתח המציאותי, מעכשיו תמשיכי הלאה.

רוזנפלד, מוסיף גרוב למופע. צילום: יובל אראל
רוזנפלד, מוסיף גרוב למופע. צילום: יובל אראל

החגיגה ממשיכה כאשר אורח נוסף מגיח על הבמה, רון רוזנפלד, פעם ילד במועדון הפינגווין בשנות השמונים, היום הסולן של להקת פורטרט עם קילומטראז' אדיר של שירים והופעות, שיר אחד של אדם, שיר שני של רון, הכל מבינה, נננננה….הקהל שואג את המילים, יש כאן ממש חגיגה.

הבנות, חוזרות. צילום: יובל אראל
הבנות, חוזרות. צילום: יובל אראל

אט אט המופע זורם לנקודת האל חזור, שיר רודף שיר, גם את הסינגל החדש אדם מבצע וכעת הוא יורד, על מנת לחזור ולבצע הדרן משולש, סוד, קחי אותי המרגש ואין מוצא האולטימטיבי, הבנות עולות לבמה ומפתיעות אותו, כן, נשים גדולות, בוגרות, כאילו וחזרו שוב לימי בית הספר, מצטרפות לשירה, אדם קצת מופתע ושמח, כשהמופע מסתיים, נשאר טעם של עוד, ואני פיצחתי את הסוד, כי הסוד הוא האהבה שמרעיפים, או יותר נכון מרעיפות עליו הנשים, אליל נעורים נצחי, אדם.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

 

וידיאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: