סיקור הופעות

הזהב של דוד

מופע השקה חגיגי לאלבום, ספר ותערוכה, דוד ד'אור, מרכז סוזן דלאל, אורח – שמעון פרס. יום ראשון, 18.08.2013.  על מה שהיה, אהבה, יהדות והרבה כבוד, מלים, תמונות וגם וידיאו – יובל אראל. הכתבה מתפרסמת גם ב"מגפון" עיתון עצמאי ברשת.

דוד ד'אור, חוגג עם הקהל. צילום: יובל אראל
דוד ד'אור, חוגג עם הקהל. צילום: יובל אראל

בהזמנה שנשלחה נרשם – ארבע סיבות לחגיגה אחת – השקת המופע החדש, השקת תערוכת ציורים, השקת ספר השירים והציורים "הקול בצבע", השקת אלבום אוסף המסכם 25 שנות קריירה מוזיקלית.

דוד ד'אור הוא זמר ויוצר בעל קול ייחודי בנוף המוזיקה הישראלית, בעל שש עשרה אלבומי זהב ופלטינה, חוגג 25 שנות יצירה מוסיקלית, האמת, הרבה כבוד היה שם, דוד ד'אור, הנער הצעיר מבת ים שגדל והפך לאחד מהזמרים הכי בינלאומיים, הכי ווקלים והכי מכובדים שצמחו כאן בשנים האחרונות, מי שעמד בפני שועי עולם, נשיאים ומכובדים, זומן לאירועים רבים ברחבי הגלובוס, בזכות קולו המצויין, קונטרה טנור בעל ארבעת האוקטבות, בזכות שיריו המבקשים להעביר חוט של מסורת עם איכויות ונשמה יהודית.

דוד ד'אור, ווקליסט מעל כולם. צילום: יובל אראל
דוד ד'אור, ווקליסט מעל כולם. צילום: יובל אראל

אבל באמת מה היה לנו שם? יום ראשון, פותחים שבוע חדש, תרבות במרכז סוזן דלאל בנווה צדק, יפו החדשה, כמעט העיר העברית הראשונה, קהל ואורחים מכובדים שהתכבדו בקבלת פנים חגיגית, ערכו סיור באולמות התצוגה בהם הוצבו שלל תמונות צבע שצייר דוד ד'אור, מסתבר שמעבר לכשרונו המוסיקלי הוא מעביר שעות לא מעטות מול כן הציור, בסטודיו אותו פתח בפלורנטין במקום בו הייתה בעבר הנגרייה של אבא שלו ויטוריו. דוד  מצייר ציורי ענק של דמויות מופשטות קמעה, סגנון מעורב הנוטה בין קוביזם לאמנות מופשטת, לכל ציור יש סיפור, שורשים משפחתיים, קשר לאירועים שהיו, סוג של תיעוד בצבע במקום במילים.

אבל הכבוד הגדול שהוענק לדוד ד'אור היה מטעמו של נשיא המדינה, שמעון פרס, אשר הגיע מלווה בפמלייה לסייר בתערוכה יחד עם חתן האירוע, הצטרף לקהל הרב שכבר מילא את האולם לקראת המופע ואף עלה לבמה בשלב מאוחר יותר כדי לברך ולכבד קבל עם ועדה את הזמר, לשמעון שלנו יש כושר ביטוי חוצב להבות, הוא פונה חציו לקהל וחציו לד'אור ומתאר את קולו – "קולו מתחיל במעמקים ומגיע  לגבהים  ….  עד שמים". האמת, אני כבר לא יודע מה יותר נכון, האיכויות הקוליות של ד'אור, או כבוד המלכים שהוא מקבל, כי אחרי נשיא המדינה גם שגריר קוריאה הדרומית עלה לבמה וכיבד את הזמר בברכות רבות ואף העניק לו אזרחות כבוד של ארצו, לכל אלו אפשר לאמר – Respect.

שמעון, החבר של דוד. צילום: יובל אראל
שמעון, החבר של דוד. צילום: יובל אראל

והמופע? דוד ד'אור סיים לאחרונה את החזרות האחרונות למופע חדש המבוסס על מיטב להיטיו בעיבודים חדשים  ועדכניים.  היה זה מופע מלהיב ומרגש בו שולבו להיטיםוהגדולים לצד השירים החדשים, שירים מהמקורות וקלאסיקות עולמיות  וכל זאת בהפקה מרשימה הכוללת שמונה נגנים וכלי נגינה מיוחדים ומפתיעים שליוו את קולו השמימי של דוד ד׳אור במהלך המופע, ניתן להגדיר את הנגנים האקלקטים כמוסיפי נופך אקזוטי לשירים, איכות אמיתית.

והאלבום החדש?  זהו אלבום אוסף הכולל את מיטב הלהיטים, עשרה מתוכם הם דואטים עם מוזיקאים אחרים – קול מהשמיים , תשמור על העולם ילד (דואט עם קובי אפללו), כל הכוכבים, נוסע צפונה (דואט עם ארקדי דוכין), זמן אהבה ( דואט עם אהוד בנאי) , הלב יודע (דואט עם שלומי שבת), יד ענוגה ( דואט עם מירי מסיקה) , אהבנו כאן (דואט עם אריק איינשטיין), העולם שאני מצייר, לחזור (עם הג'יפסי קינגס), בכפר טודרה ( דואט עם שלמה בר) בים הגדול, אני עף, להאמין (דואט עם יסמין לוי), שיר לבת (דואט עם אתי אנקרי)  ו- מקום לאהבה – שיר חדש. האלבום מצורף לספר הציורים "הקול בצבע"  שכולל 150 ציורים ולצידם השירים והטקסטים אותם כתב.

והציורים? אז את הציורים תוכלו לראות בסרטון שצורף כאן למעלה, נחזור למופע, הוא כלל פליי ליסט עשיר, עשרים וחמש שנים של פעילות מוזיקלית מציבים לצידו של ד'אור כמות לא מבוטלת של להיטים המוכרים לכל, מושרים בפי כל, חלקם הנכבד אף בעל צביון פיוטי, יהודי, מסורתי, אפילו עממי, ולצדם של השירים דוד ד'אור גם מארח על הבמה שניים, הוא מזמין את יסמין לוי להצטרף אליו בשירה, בהמשך הוא מארח את שלמה בר לצמד שירים המסיים את המופע בקהל העומד על רגליו למנגינת "ילדים זה שמחה" וחוזר מיד להדרן המסתיים ב"אדון הסליחות", אחד מפיוטי הסליחות העתיקים ביותר שנכתבו לימים אלו, ימי הסליחות, מנסה לאחד את העם, פותח בנוסח ספרדי ומסיים בנוסח אשכנז…

דוד ד'אור ושלמה בר, פיוטים זה שמחה. צילום: יובל אראל
דוד ד'אור ושלמה בר, פיוטים זה שמחה. צילום: יובל אראל

גם בקהל אורחים רבים, כאלו ששיתפו עימו פעולה בפרוייקטים ושירים רבים, אולם הם לא נטלו הערב חלק בשירה, זמרות רבות…

אין טעם שאתחיל לספר על ד'אור מי הוא ואיך החל, מה עבר בקריירה המרשימה שלו ועם מי שיתף פעולה והיכן הופיע, אתמקד רק בתחושות שד'אור העביר הערב לקהל, שמחה, איכות קולית אדירה, נקודה יהודית חמה וכבוד רב הזורם בשני הכיוונים. הפעם אנסה להעביר את הקולות, המראות והתחושות באמצעות רפורטאז'ת תמונות כהרגלי וכמה קטעי וידיאו, איכות השווה הנאה צרופה.

בקטנה – דוד ד'אור כתב בעמודו הרשמי בפייסבוק, כמה שעות לאחר המופע, במהלך הלילה, כשהאדרנלין עדיין מבעבע את רשמיו האישיים, אני סבור שהם מדברים בעד עצמם – "לא מזמן סיימנו מופע בסוזאן דלאל, זה היה אחד המופעים המרגשים בחיי , הנשיא היקר שלנו כיבד אותנו בנוכחותו ואף עלה לבמה ונשא נאום מרגש מאד, אני עמדתי לצידו עיני נצצו מהתרגשות לשמע דבריו, והקהל קיבל אותו בתשואות רמות ובאהבה ענקית, יסמין לוי המדהימה שרה איתי את להאמין והרגשנו שתקרת האולם עפה, שלמה בר עלה לשיר וכשהתחלנו את ״ילדים זה שמחה״ הקהל נעמד על רגליו ורקד בהתלהבות, וכאילו שלא די בכך, שגריר קוריאה הדרומית הגיע למופע והפתיע אותי בתואר שגריר כבוד של קוריאה , אני מודה לקב״ה על ערב בלתי נשכח, ומאחל לכולכם שנה מופלאה"….

האמת שלד'אור זו הייתה רק תחנה אחת בדרך, בחודש הבא הוא נוחת למספר הופעות בניו יורק, אחר כך הוא ממשיך לטייוואן ואינדונזיה. איש העולם הגדול כבר אמרתי?….

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידיאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: