פס קול שבועי

ערימת אלבומים – מסיבת האזנה

עוד ערימת אלבומי מוסיקה ושירים הצטברה לה בזכות דואר ישראל וכמה שליחים, אז ערכתי לעצמי מסיבת האזנה, אני, הנגן והאלבומים, היה מצויין, בחרתי שלושה מהם, הנה הסיפורים…

נבחרי הערימה. צילום: יובל אראל
נבחרי הערימה. צילום: יובל אראל

אחת הנקודות הקובעות בבחירת האלבומים, מעבר לאיכות, הייתה העובדה שאת הצלילים שלהם ניתן לאתר ברשת, כי הרי אין ביקורת מוזיקה ללא צלילים…

 

 

 

ילד גדל – נדב ויקינסקי

ילד גדל - נדב ויקינסקי
ילד גדל – נדב ויקינסקי

אתם מכירים את סרטי הקולנוע החלומיים, אלו שעלילתם נעה בין חלום למציאות, בין העולם האמיתי לעולמות הפנטסיה, אלו העשויים בכישרון רב המנצל את הטכנולוגיה לשלב בין אשליית האפקטים לדמויות האמיתיות? נדב ויקינסקי היה יכול בשקט להיות אחד מאותם במאים, מפיקים, תסריטאים העומדים מאחוריהם, נדב, אשר החל את מסלולו המוזיקלי כרוקר בסצנת המטאל, נחשף בשלב כלשהו בחייו למופלאות הגאונים שיצרו לפני מאתיים שנה ויותר את המוזיקה המוגדרת כקלאסית, אופראית, עסק לפרנסתו בהלחנה, הפקה ועיבוד יצירות מוזיקליות לאולם התאטרון, אולם את המוזות שלו הוא נצר לכדי אלבום בו השכיל לשלב תמלילים פרי עטו לצד תמלילי משוררים דוגמת אלתרמן, גפן, לסקלי ועוד. להם חיבר מנגינות ושילב עיבודים עם שורת נגנים מהאיכותיים שיש בסצנה – אדם בן עזרא, רן יעקובוביץ, גיורי פוליטי, רוסלן גרוס, נמרוד טלמון, תומר מוקד ואחרים. את ההפקה המוזיקלית ערך יהוא ירון. אלבום שיש בו עושר צלילים ומנגינות לצד התמלילים המרתקים, באמת שאין לי מה להוסיף כאן מעבר לאפשרות לתת לכם להאזין לאלבום האינטליגנטי הזה.

 

 

 

ברק אולייר – אלבום בכורה

ברק אולייר - אלבום בכורה
ברק אולייר – אלבום בכורה

ברק אולייר מתחיל מנקודת פתיחה קשה, כבנו של אמן גיטרת הפלמנקו באלדי אלייר הוא חייב להוכיח את עצמו ולא לשהות בצל האב. ברק אמנם החל לנגן בגיטרה במקביל לצעדיו הראשונים כתינוק מהלך וכבר כנער הופיע כגיטריסט מלווה לצד אביו, הספיק לכתוב מוזיקה לתאטרון, סרטים ואפילו משחקי מחשב ולשתף פעולה עם אמנים דוגמת יהורם גאון, יבגני שפולבלוב, שלומי שבת, לילה מלקוס ועוד.

אלבום הבכורה שלו כיוצר עצמאי נוצר בחובו אקוסטיקה טהורה – גיטרה קלאסית, צ'לו של מאיה בלזיצמן וקול נוסף של מאיה יוהנה מנחם, מינימליזם בהתגלמותו המוזיקלית.

התמלילים שנוסך ברק בשיריו אינם ממש שמחים, יש בהם חשבונאות הנפש, יש בהם חרדות, ציפיות, מאוויים, כאבים, אך יחד עם זאת יש בהם מהאמירה של מוזיקאי ברמ"ח איבריו היודע ליצור, להפיק ולהגיש יצירות שלמות ומעניינות.

 

 

 

דגל לבן – ניר גבע

דגל לבן - ניר גבע
דגל לבן – ניר גבע

ישנם דברים המגיעים בכפולות, זוגות, שמות ועיסוקים, למשל מאור כהן – מוזיקאי כותב יוצר ומבצע, מי הוא ההוא מ"זקני צפת", מי הוא ההוא מ"סדר הפוך"? מבלבל… כך במקרה שלפני – ניר גבע, מוזיקאי, כותב, יוצר ומבצע, לעתים זה פשוט מבלבל אותי, מי הוא מי? ישנו ההוא מצעירי תל אביב, האח של מיכל, ישנו ההוא שבמשך תקופה ארוכה הופיע כגיטריסט לצד שורת מוזיקאים דוגמת הדג נחש, רמי קליינשטין, עברי לידר, גלעד שגב ועוד…ובו אגע. לאחר אלבומו הראשון – "תיקון" " שהיווה סוג של מסע אישי, משיק כעת ניר את אלבומו השני – "דגל לבן", זהו אלבום שכל כולו כתיבה, הלחנה, עיבוד, שירה ונגינה מאה אחוז ניר גבע, לצידו מבצעים חברי להקת הפחמימות הכוללת את עופר קורן בגיטרה חשמלית, עדי הר-צבי בגיטרת בס ואסף רייז על התופים.

האלבום מהווה מעין מסמך אישי החולף על פני סגנונות מוזיקליים מגוונים, רוק מחוספס, פולק מעודן, בלדות רוק ואפילו אווירת גרוב שמחה, הרצועות באלבום הנן סיפורים המוגשים בטקסטים מבריקים בפשטותם ומעוטרים בצלילים להם שותפים בין היתר דמויות כברי סחרוף, יאיר סלוצקי, יעל שפירא, אמיר פרי ועוד אנשים טובים ומוכשרים.

לחצו להאזנה לדגימות ורכישה מקוונת

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: