כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

חדשות הסצנה

המצעד העצמאי העברי של השנה

לקראת ראש השנה העברי נבחרו בבלוג של יובל אראל תריסר (אחד לכל חודש…)  מוסיקאים והרכבים מהסצנה העצמאית שבלטו השנה בעשייה, בהצלחה, בשפה העברית, ביצירה מקורית, חלקם ברוקנ'רול, חלקם בפולק, יש גם גרוב, גם בלוז, הבחירה לא הייתה קלה, מוסיקאים רבים שיצרו השנה בעברית ופעילותם נסקרה בבלוג היוו את התשתית לבחירה. המצעד איננו ממש מצעד, הגולשים לא התבקשו לבחור, אף לא לחוות דעה, ובטח לא לסמס, אין כאן דירוגים, כולם שווים, כולם טובים וכולם מצויינים, כולם נצפו וסוקרו בבלוג. היחיד שהבלוג מבקש להכתירו במוסיקאי המצטיין, המבטיח והמצליח ביותר בשנה העברית החולפת הוא רם אוריון, על עבודה המשתפת יוצרים ואמנים רבים ומגוונים יחד עמו, באיכויות תמלילים ועיבוד מוסיקאלי מעניין.


רם אוריון

רם אוריון. צילום: יובל אראל
רם אוריון. צילום: יובל אראל

רם אוריון נבחר כמוסיקאי המצטיין, המבטיח והמוביל לשנה העברית החולפת בזכות ולא בחסד, במהלך השנה, תוך כדי שיתוף פעולה עם הרכבים רבים, בהשקות, הופעות, תוך כדי מתן שיעורי לימוד נגינה לאחרים, עמל שקד והפיק אלבום מופת "האחרון" באמצעותו שיתף פעולה עם מגוון רחב של אנשי אמנות, במוסיקה, בשירה ובספרות, תוך שיתוף מוכשרים נוספים בשירה והלחנה באלבום. הבולטת מכל היצירות בעיני הבלוג היא "אהובתי בת החלוף" מילים דורית רביניאן, לחן ושירה רם אוריון.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

http://wp.me/p11t7S-27L

עד כאן גיבור הגיטרה של הבלוג, הנבחר כמוסיקאי הבולט של השנה, בהמשך הרשימה אין כל כוונה בדירוג, מכאן כולם שווים.

 

 

 

נילי פינק

נילי פינק. צילום: יובל אראל
נילי פינק. צילום: יובל אראל

נילי פינק, זמרת-יוצרת, גיטריסטית וכנרת, החלה את דרכה המוזיקלית על הבמה לפני כשש שנים עם תום לימודיה בבי"ס למוזיקה 'רימון', הנגינה הייחודית יחד עם ההגשה הכנה מאפיינים את הופעותיה של נילי בגיבוי בצלילי גיטרות, לופים וסאונדים אלקטרונים עוררו עניין רב בקהילת חובבי מוזיקת שוליים, ובמהלך הזמן צברה לה קהל אוהד ונאמן. מלבד יצירה מוסיקלית שלחה נילי את ידיה בהפקת פסטיבלי רחוב שונים. את אלבום הבכורה שהלייבל אנובה הפיק לה השיקה נילי במבנה נטוש ששימוש מפעל טקסטיל, אווירה יוצאת דופן ליוותה את ההשקה, וזיכתה את נילי בד בבד עם שירי האלבום בכבוד להיכלל ברשימה זו.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

http://wp.me/p11t7S-vX

 

 

איתי פרל

איתי פרל. צילום: יובל אראל
איתי פרל. צילום: יובל אראל

איתי פרל מביא לבלוג את ניחוחות הבלוז העברי, הבלוז ככלל הוא ז'אנר די נחבא אל הכלים בארץ, מעט מידי עוסקים בו, אתה צריך להיות משוגע לדבר כדי להתאהב בו, בזמנים שכאלו, שהביאמפי והאלקטרוניקה שוטפים ושוצפים כל דציבל, איתי ערך מסע חוצה ישראל עם שירי אלבומו – מסע בלוז, מסע שהסתיים במופע חגיגי בבארבי יחד עם סדרת גיבורי וגיבורות גיטרה, על תרומתו של איתי לבלוז הישראלי מוענק לו…טוב, הוא פשוט נכנס לרשימה המובחרת של היוצרים העצמאיים בעברית בבלוג.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

http://wp.me/p11t7S-15k

 

 

מאיה בלזיצמן

מאיה בלזיצמן. צילום: יובל אראל
מאיה בלזיצמן. צילום: יובל אראל

מאיה בלזימן, הצ'לנית שבזכותה כמעט ואי אפשר לדמיין היום מופע רוק בלעדיה,  השיקה השנה אלבום המוקדש כל כולו ליצירות  מחווה לתור הזהב של הרוק הישראלי, מופע שהחל במסגרת פסטיבל תל אביב למוסיקה במסגרתו בצעה מאיה גרסאות בליווית צ'לו לשירים שככבו על במת רוקסן ומועדוני שנות התשעים קרם עור וגידים בדמות אלבום מופת הכולל את הפרשנות שלה לאותם שירים, קטעים שהפכו לנכס צאן ברזל בהוויה המוסיקלית העצמאית. אין ספק כי האיכויות שהטמיעה מאיה בביצועים המיוחדים מובילים אותה, לצד הפעילות השוקקת עם הרכבים רבים, להצטרף לרשימת המובחרים שביוצרים בבלוג השנה.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

http://wp.me/p11t7S-mE

 

 

אלון לוטרינגר

אלון לוטרינגר. צילום: יובל אראל
אלון לוטרינגר. צילום: יובל אראל

כבר כמה שנים שמדברים על אלון לוטרינגר. בשנים האחרונות הוא היה מעורב בפרויקטים הנכונים ביותר, הוא הספיק להקליט בגיל 16 דואט עם מתי כספי, להפיק מוזיקלית את האלבום "בללי רביץ רביקוביץ'" יחד עם בללי עצמו ורועי ירקוני, להלחין מוזיקה להצגות, להלחין פסי קול לסרטים ולהפיק מוזיקלית יחד עם עופר מאירי את אלבום הבכורה של רוני אלטר. השנה השיק אלון את אלבום הבכורה שלו. בו  הוא מנגן כמעט על כל הכלים, הפיק מוזיקלית ואף שימש טכנאי הקלטות. התוצאה – אחד האלבומים היפים ביותר ששמעתי מזה זמן רב, המציג שפה מוזיקלית עשירה וייחודית, אלטרנטיב אמביינט ישראלי מרתק.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

http://wp.me/p11t7S-1Gr

 


נערות ריינס

רועי פרייליך, נערות ריינס. צילום: יובל אראל
רועי פרייליך, נערות ריינס. צילום: יובל אראל

רועי פרייליך, נערות ריינס. צילום: יובל אראל

כן, הסיפור הידוע על נערות ריינס, ה"כונפות", עימן היו מסתובבים ברחוב הצדדי ולא ברחוב הראשי מהבושה…האמת , הבושה נעלמה, השנה השיקו הנערות (רועי פרייליך, כותב, מלחין, זמר וגיטריסט, גיא גולדשטיין, יד ימינו ואוחז בגיטרת הבס, ומאחור אך לא פחות חשוב  ניר וטשטיין הנותן את הקצב בתופים) אלבום שני אשר מצליח להעביר מעבר לצלילים המרקידים, המעובדים יפה משמעויות מאחורי המילים, שעל הבעתן והוויתן נותן רועי דגש חזק מאוד.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

http://wp.me/p11t7S-Yi

 


כל החתיכים

איה, כל החתיכים. צילום: יובל אראל
איה, כל החתיכים. צילום: יובל אראל

אפשר לאמר שכל החתיכים אצלי הם הרוק'נרול הישראלי של העת הזו. לא רק זאת, אני גאה לאמר כי לאיה יש את הביצים הכי גדולות בסביבה. האלבום החדש של כל החתיכים הוא מדרגה נוספת במסלול שהם מתווים לעצמם, מאז האלבום הראשון שמיצב אותם בז'אנר הקצבי והשמח, בשירים שלא עושים חשבון בגרוש, אל חוכמת חיים, התבוננות ותבונה שבאלבום השני, מציבים רף חדש לסגנון המוסיקלי שנשמר. החתיכים אומרים כעת, התבגרנו אמנם, התנסינו, אבל השמחה לא נדמה, היא ממשיכה הלאה, עם התובנות המתחדשות.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

http://wp.me/p11t7S-200

 

 

בני המה

בני המה. צילום: יובל אראל
בני המה. צילום: יובל אראל

עשרים שנה אחרי הפעילות במסגרת הלהקות נושאי המגבעת והפה והטלפיים, שסללו את דרכה של המוזיקה האלטרנטיבית בארץ, חזרו אהד פישוף וישי אדר בהרכב ואלבום חדש – בני המה. אלבום על טהרת הקדמה האלקטרונית ובשפה העברית לקח את המאזינים במכונת זמן משנות השמונים היישר לזמן הזה, בני המה עשו השנה מוסיקה שהיא תערובת מתוזמרת היטב ומתומצתת של ארט-פופ ומינימליזם אלקטרוני, בתוספת הרוח והאנרגיה של הפוסט-פאנק. זהו מעין צמד סינת-פופ אלטרנטיבי.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

 

http://wp.me/p11t7S-K9

 

 

קרולינה

קרולינה. צילום: יובל אראל
קרולינה. צילום: יובל אראל

קרולינה, מציבה רף גבוה נוסף בקריירה העצמאית שלה, אחרי הצלחת הענק של אלבומה הקודם, "מה אעשה עכשיו?" בהפקתם של סאבו וקותי, אשר ייצב אותה כאחת הזמרות המצליחות בארץ, השיקה קרולינה את אלבומה החדש "זוהר", קרולינה העפילה למעמד של אחת הזמרות האהובות, המצליחות והגרוביות במוזיקה הישראלית.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

http://wp.me/p11t7S-19k

 

 

יעל דקלבאום

יעל דקלבאום. צילום: יובל אראל
יעל דקלבאום. צילום: יובל אראל

שאלה: למה יעל? תשובה: כי יעל השיקה השנה אלבום אישי על טהרת העברית, כי יעל שתפה השנה פעולה עם להקת משינה במופע אנפלאגד, כי יעל בצעה השנה מחווה לשיריה של אהובה עוזרי, כי יעל היא פשוט זמרת יוצרת ומבצעת מצויינת וכל חובב מוסיקה יהיה גאה להחזיק באלבומה ברשותו. כי יעל היא דבש של פורטיס, כי יעל היא צלצולי פעמונים, כי יעל היא שמחה ועצב.

יעל דקלבאום, שמחה ועצב, אלבום

http://www.yaeldeckelbaum.co.il/albums.html

http://wp.me/p11t7S-RL

 

 

רמי פורטיס

רמי פורטיס. צילום: יובל אראל
רמי פורטיס. צילום: יובל אראל

רמי פורטיס הוא כבר זקן השבט, בגילו המופלג…הוא עדיין ילד הפאנק המקפץ בהיפר אקטיביות על הבמות, לא נח לרגע, ממשיך ליצור עוד ועוד ועוד, השנה הוכיח את חיוניתו המוסיקלית הן בהשקת אלבום שנחשב בוגר, מיוחד ומצויין – החבר אני, והן בשיתוף פעולה בקאמבק היסטורי של מינימל קומפקט שהיוותה לדידו את אחת ההרפתקאות הבלתי נשכחות בחייו המוסיקלים. אישית פגשתי את פורטיס לראשונה כתלמיד תיכון והוא חייל סדיר אחרי מלחמת יום הכיפורים בבסיס במחנה צריפין, הוא חרוט בזכרוני גם כמורד והפאנקיסט הראשון בתל אביב. הבלוג מתכבד לצרפו לרשימת המוסיקאים העבריים של השנה החולפת, החבר אני.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

http://wp.me/p11t7S-si

אנטיביוטיקה

אנטיביוטיקה והקליק, רספקט. צילום: יובל אראל
אנטיביוטיקה והקליק, רספקט. צילום: יובל אראל

למרות שאת אלבומם האחרון השיקו ימים ספורים לפני ראש השנה העברית הקודם, 22.09.2011, ולמרות שכבר "הוכתרו" על ידי אז בין המוצלחים של השנה, אין ספק כי הגלים שהתנפצו על חוף הילטון?…בסצנת האינדי, נתנו את הכבוד הראוי ללהקה שעשתה זאת בעברית, שפה קשה. גם השיתוף עם הקליק מזכה את אנטיביוטיקה בהרבה נקודות כבוד, ומכיוון שהשנה אין ניקוד ודירוג הם מקבלים את המקום הסוגר את הרשימה, זה לא הסוף, זוהי התחלה לשנה החדשה. הנה הדברים שכתבתי אז אודות אנטיביוטיקה והאלבום – להקת אנטיביוטיקה מהלהקות הפועלות בסצנת האינדי המקומית, מקדמת את היצירה המקורית בשפה העברית. "אנטיביוטיקה" מתכתבת עם להקות שנות השמונים בישראל, בהמשך ישיר ללהקות אלו אשר העמידו את הטקסט וצורת הגשתו במרכז, מעמידה להקת "אנטיביוטיקה" במרכז היצירה טקסטים מבריקים וקצביים, המוגשים באופן אקסטטי וסוחף, המבוסס על סינט-רוק חד ומדויק. הלהקה שפועלת ביוזמת דן פביאן בלוך וגיא רוזנבלט עם חברים כבר כמה שנים טובות בסצנה העצמאית בתל אביב והפריפריה מפתיעה בסוף השנה האזרחית עם אלבום בכורה מלא וגדוש בשירים, חלקם כבר הפכו להמנונים בסצנת האינדי, רובם עוסקים בטקסטים רבי משמעות וראייה חדה של החיים האורבנים הכאוטים, המוסיקה העוטפת משמרת את הגלוריפיקציה של הגותיקה של שנות השמונים. שווה, שווה מאוד.

להישמע להוראות השימוש

יש גם וידיאו

ולא יכולתי בלי…אנטיביוטיקה בסלון ברלין, לפני קום המדינה בערך..קומפלקס

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: