סיקור הופעות

המלך של מירי מסיקה

מירי מסיקה, השקת אלבום חדש "מלך", האנגר 11 נמל ת"א, ליל חמישי, 09.02.2012. האזין לאלבום, נכח בהופעה, צבר רשמים ותובנות, מילים, תמונות וצלילים – יובל אראל. הכתבה מתפרסמת גם ב"מגפון", "חדשות המוסיקה" ו"פורטל "סלונה" בשינויים קלים.

 

מירי מסיקה, מלך, השקה, האנגר 11. צילום: יובל אראל
מירי מסיקה, מלך, השקה, האנגר 11. צילום: יובל אראל

את המפגש הראשון שלי עם מירי מסיקה חוויתי לפני מספר שנים, נגררתי בערב יום הולדתי לתיאטרון יהלום ברמת גן, נאמר לי שזו תהיה הופעה מיוחדת ושזורה בלהיטים, האמת, לא ממש האזנתי לזמרת, זה רפרף לי בראש קצת מהטלביזיה, אולי מהרדיו, אבל לא ממש ממוקד. כאשר המופע החל, הבנתי שהרווחתי ובגדול, התחוור שהכרתי חלק גדול מהשירים, הסתבר לי שמדובר בזמרת איכותית בעלת קול מצוין, הופעה מרשימה והרבה כנות ורצון לשתף את הקהל במחשבותיה.

אני לא ממש מתכוון להתעמק ולדווח מי היא מירי מסיקה ומה השיגה, אציין רק נקודות חשובות הראויות לאזכור – משנת 2005 ועד עתה זכתה מירי מסיקה חמש פעמים בתואר זמרת השנה מטעם ערוצי רדיו וטלוויזיה. הספיקה להשיק ארבעה אלבומים (לא כולל מופע חי) שני הראשונים קטפו פלטינות..

הגב הניהולי העומד מאחוריה בדמות חברת התקליטים  הד ארצי והלייבל "עננה" מציב רשימה איכותית של כותבים, מלחינים ומעבדים התורמים איכויות מוסיקליות לשירים שמירי מבצעת. היא נחשבת לזמרת מיינסטרים, לא תמיד המושג הזה ראוי לגנאי, במקרה של מירי מסיקה אני חושב שהיא מבליטה אותו כמושג איכותי. לא כדאי להתעלם גם מהעובדה הפעוטה שהיא נוטלת חלק בתוכנית טלביזיה האמורה לסנן זמרים בפוטנציה למקפצת הזוהר.

 

מירי מסיקה, מלך? מלכה! צילום: יובל אראל
מירי מסיקה, מלך? מלכה! צילום: יובל אראל

עתה, לאחר  שלושה אלבומים מצליחים, ואלבום הופעה אקוסטית ובהם שירים שהפכו ללהיטים והציבו את מירי מסיקה כאחת הזמרות הטובות והמוערכות בישראל, ולאחר אינספור הופעות שבאו בעקבותיהם בכל רחבי הארץ,  משיקה מירי מסיקה את אלבומה החדש "מלך", החמישי במספר.

האזנה ורכישה מקוונת

נפל בחלקי להאזין לאלבומה החדש, מלך שמו, על שם השיר השני העוסק בחיי הצעיר המהגר לעיר הגדולה וחי את חיי הרגע הדלים, שיר שאת מילותיו כתבה מירב סמן טוב ואף הלחינה, יחד עם שירים נוספים באלבום, הפזמון – ידיים באוויר, טס מעל העיר \ בוא תהיה מלך הלילה \ רוח בפנים כמה טוב לך בפנים \ עוד תראה, אין כבר שום דבר קדוש בעולם הזה..

תוך כדי האזנה בצוותא עם אוזניים נוספות לתריסר שירי האלבום בחנתי מי ואיך עומד מאחוריהם, את מירב העיבודים וההפקה המוסיקלית ביצע אורי זך, שותפה לחיים של מירי, הוא רתם לצידו כמה דמויות מעניינות, במיוחד תפסו את תשומת לבי הצמד, יהל דורון וגיל מנטש, הלו הם RevelDay, הלהקה הראשונה שראיתי עם שחרורי מהאשפוז הממושך לאחר תאונת הדרכים, בקונטיינר בעיצומו של הקיץ, דווקא העיבוד לשירים שהם היו מעורבים בהלחנתם תפס את אוזני במיוחד, האם היה זה קורטוב האלטרנטיבי שצלצל בקרבם? אני מתכוון ל"אישה חרסינה" ו"לא כמו כולם".

באלבום הזה משתפת מירי מספר יוצרים, בנוסף למרב שכתבה את שיר הנושא, היא ניזונה מתמלילים של דודו טסה, צרויה להב, לחנים של יעל דקלבאום, יהל דורון וגיא מנטש, נעם חורב, עפר בשן ועוד. ההפקה המוסיקלית והעיבודים, הופקדו כמובן בידי אורי זך.

בחזרה לאחור, שלושת השירים הפותחים את האלבום "יריות באוויר", "מלך" ו"ואולי" שהפכו לסינגלים מוצלחים, מעבירים היטב את החוויה המירי מסיקאית הזכורה לטוב מהביצועים באלבומיה הראשונים, עושר עיבודי, קול נכון ותמלילים מספרי סיפורים הנותנים למחשבות להתעורר.

תראו, הקול של מירי הוא מאוד ערב לאוזן, מרגיע, אמנם חסר לי הלכלוך הרוקנ'רולי, קצת חספוס, זעקות וצעקות לצד לחישות וגניחות, היא נוגעת בתחומים האלו ממש במרומז, לא מעבר לכך, לא לצאת מהשורה, יש האוהבים זאת, אני זקוק ליותר.

חלק מהדמויות באלבום מוכרות לי, גיל לואיס, רק יומיים קודם ליווה את יעל דקלבאום, הפיק סולו מרהיב בביצוע ל- 2010. תומר צדקיהו, מכה בתופים עם בלקפילד של אביב גפן.

וינסנט, השיר המסיים את האלבום נוגע יפה מאוד באפרכסת, עדין ומעודן, מילים של צרויה להב, לחן של יעל דקלבאום וליווי גיטרה של גיל לואיס משיטים את קולה הערב של מירי במסלול מצויין, אהבתי.

מירי מסיקה, מופע השקה, האנגר 11. צילום: יובל אראל
מירי מסיקה, מופע השקה, האנגר 11. צילום: יובל אראל

לרגל צאת אלבומה החדש, החמישי במספר, הגיעה מירי מסיקה להאנגר 11 בנמל תל אביב, למופע בכורה והשקה החגיגי, בליל חמישי 9.2.2012, המופע כלל חלק משירי אלבומה האחרון ולקט שירים מאלבומיה הקודמים, בעיבודים חדשים, מלווים בסאונד ותאורה ייחודים ובהופעה מרשימה..

כנהוג במופע השקה יש גם אירוח, ומי התארח אצל מירי? רמי קליינשטיין. ממש שני קצוות בעולם הבידור הגדול, רמי מגיע עם עברו המוסיקלי והשתתפות בתוכנית  The Voice ברשת בערוץ השני, לעומתו מירי, מככבת בסגל כוכב נולד של קשת באותו ערוץ.

מאות כסאות בעשרות שורות נמתחו לאורכו של האולם הענק בהאנגר 11, בנות, נשים וגברים שנשרכו אחריהן מלאו את המושבים והשולחנות שמסביב, צלמי תקשורת שונים חיפשו ידוענים לרדוף אחריהם ולנסות להוציא מהם משפט או שניים בעלי משמעויות…

לקראת השעה 21:30 האורות באולם הוחשכו והמופע החל, הנגנים על הבמה: הפקה מוסיקלית וקלידים: אורי זך, פסנתר: גיל פלדמן, גיטרות: יניב דדון, אייל הלר בס: מיקי ורשאי, כלי הקשה: אמיר פינטו, תופים: תומר צדקיהו. מירי מסיקה עולה לבמה לקול תשואות הקהל, השואו הגדול יוצא לדרך.

לקט משירי האלבום החדש פותח את המופע, מסתבר שהקהל כבר הספיק לעשות הכרות עם השירים האלו, הוא מצטרף לחלק מהשירה, מירי מובילה אותו כרצונה, משבצת שיר משלוש אמהות, אלבום שהשתתפה בו כחלק מסרט, היא עושה אתנחתאות קטנות, מתבלת בין לבין בסיפורים, האמת, לא ממש מעניינים, הבנתי שחלקם כבר נלעסו לא פעם, אבל כנראה שזה חלק מהגיג כאן.

מירי מסיקה ורמי קליינשטין, האנגר 11. צילום: יובל אראל
מירי מסיקה ורמי קליינשטין, האנגר 11. צילום: יובל אראל

אמצע המופע, הנה מגיע חלק מעורר עניין, מירי מזמינה את האורח, את רמי קליינשטיין, להצטרף אליה, הם מבצעים שני שירים, על הגשר הישן, שיר שרמי נהג לשיר יחד עם ריטה…האווירה באולם מתחממת יותר, הם מבצעים שיר נוסף של רמי, כמו נוצה, אחריו רמי עוזב, מירי ממשיכה בשורת שירים מגוונת, גם מהאלבום החדש, גם מאלבומיה הקודמים, הנה עכשיו הקטע המזרחי המסתלסל, היא גם מעכסת ומענטזת קמעה – אנת'עומרי, הקהל בשוליים מרקד, קוראים לזה – יש חשמל באוויר, כן, הערב הזה נראה כניצחון מוחץ וסוחף.

מישהו מעביר למירי את המידע כי מכבי תל אביב מנצחת במשחק הבינלאומי, זה מוסיף עוד קצת להתלהבות הכללית, כעת רמי חוזר לבמה, הסדרנים מסירים את הגדרות, מסמנים לקהל כי אפשר להתקרב לבמה, עשרות נערות עם סמארטפונים שלופים שועטות קדימה, לתעד לתעד, הידיים מונפות לעבר הבמה, מירי ורמי נוגעים בהן, בזרועות המושטות, עושים להן את הערב, כמו אש על הפנים, הם שרים ביחד, הקהל שר איתם, חגיגה, מירי עוברת לשיר נובמבר, זה לא של קרן פלס? זה השיר שהוציא את מירי מסיקה לקדמת הבמה בזמנו, אל מול הזרקורים, היא לא שוכחת זאת, מבלי משים אנחנו כבר בהדרן, בלי לרדת ובלי לחזור לבמה, שירים אחרונים, עוד להיטים מהאלבום הראשון, כל השירים שלו להיטים, פלטינה כפולה כבר אמרתי? אני כבר הבנתי את הרעיון, דקות ספורות לפני הנהירה החוצה כבר הייתי בדרך לחניון, לילה טוב.

סט ליסט:

ואולי, מלך, ולרגע נדמה, לא שם, ברכת המלך, ממי, בנות, טיפה טיפה, הגשר הישן, כמו נוצה, יום ראשון, יריות באוויר, חוזר בחזרה, אנת'עומרי, באה אליכם, שלום לאמונות, אש, נובמבר, אמור אמור, אף אחת, לשם, שיר תקווה.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150584247929654.400837.721654653&type=1&l=f44135abdc

קטעי וידיאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: