סיקור הופעות

מינימל קומפקט | הבא בתור הוא אמיתי | 2012

מופע שלישי בתל אביב מתוך חמישה, איחוד רב פעמי – מינימל קומפקט 2012, הראשון בפברואר, בארבי תל אביב, 23:15. היה, שמע, צילם ומדווח – יובל אראל.

ברי סחרוף, רמי פורטיס, מינימל קומפקט. צילום: יובל אראל
ברי סחרוף, רמי פורטיס, מינימל קומפקט. צילום: יובל אראל

הסיפור מתחיל הרבה שנים אחורה, באמצע שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי של ש. גרוסברג היה אז בשיא פעילותו, אחד המופעים היותר מדוברים, אחרי שהקרנת שיקופיות מהצד האפל של הירח היוותה את המופע הפותח של המועדון, היה ערב שהוקדש לכמה להקות חדשות ומפתיעות, מצד אחד להקת זבוב, בה הכוכב הראשי היה רמי פורטיס, לצד חברים כנטי ויסמן, אברי רוזנטל ויוסי בוזין, במחווה מוטרפת למוסיקאי אלכס הרוואי המנוח, מצד שני להקת חלום קוסמי בה ניגן ברי סחרוף עם אדר שכטר, כיום אדר אבישר דובר רשות שדות התעופה.

אדר מחדד את זכרוני  …אני זוכר שבאותה תקופה היו רק מספר מועט של להקות שבאו מפינות שונות של גוש דן. ברי היה שייך לחבורה של אליאנס. אנחנו ניגנו הרבה בבית ביכורי העיתים בתל אביב ובמועדון בית לסין. הקשר של ברי עם פורטיס נוצר בבית לסין. זבוב הופיעו כלהקת חימום שלנו. (אני חשבתי שהם היו נוראיים למרות שמאד אהבתי את פורטיס כבן אדם). אם אני לא טועה את הקשר בניהם עשה אברי רוזנטל שהיה הגיטריסט של זבוב.

ברור שהייתי שם, גם בחזרות וגם במופע, אלא מה.. כמה שנים מאוחר יותר, בשנות השמונים המוקדמות, כאשר המוסיקאים ויסמן, פורטיס וסחרוף התערבבו להם בבריסל בירת אירופה לתככים ומזימות, נולדה בהמשך להקת מינימל קומפקט, אז אני יכול לאמר שכן, ראיתי למעשה את שורשיה של מינימל כשרק צמחו להם בבית לסין….מכאן הכל כבר היסטוריה, הערצה הפורטיסית לטוקסידומון, ההתחברות של מינימל ללייבל הבינלאומי cramed והדרך שנעשתה מאז מהמועדונים באירופה ובישראל עם להיטים מהסוג הנקרא DOR –  Dance-Oriented Rock. וכן, בשנת 1985 כששהיתי בבריסל, בסנטרום של העיר, השם של מינימל ריחף באוויר כל הזמן, הם היו המילה המדוברת.

כן, היו להם גם את הקטעים בארץ, מועדון פינגוין המיתולוגי , (תנו כבוד, החזקתי את מחזיק המפתחות מספר 63 בצורת פינגווין, מה שהיווה תעודת וי אי פי בכניסה), 1984 מינימל קומפקט מופיעים במקום, אז קראו לזה מוסיקה, כיום קוראים לזה דארק אייטיז…שולץ האיום (דורון אייל ) היה הברמן, להבדיל, שמחה זיו המנוח, היה עורך הדין היחידי שהגיח כמעט כל ערב למועדון, חמוש בטלפון לווייני ויד רחבה להזמין משקאות לחברים הקרובים…

רמי פורטיס, סמי בירנבך, מינימל קומפקט. צילום: יובל אראל
רמי פורטיס, סמי בירנבך, מינימל קומפקט. צילום: יובל אראל

כיום, 26 שנים מאוחר יותר, עם קמטים, בלי שיער אבל עם הרבה נסיון בימתי ומוסיקאלי חוזרים חברי מינימל קומפקט להתאחד לכמה הופעות שהפכו לשטף עצום, משלושה ערבים שתוכננו והפכו כבר לשישה סולד אאוט.

קחו ממתק לדרך – רוני אלטר במחווה למינימל קומפקט – When I Go, מתוך ערב מחווה לאמנים בשפגט, הוקלט לפני שבועיים

בשאננותי הרבה הצלחתי להתארגן בקושי רב למופע הראשון בבארבי בתל אביב, רק לאחר שאת הבום הראשוני הם נתנו ברדינג 3 בנמל תל אביב, אבל עם מינימל זה ממש לא משנה, הבא בתור הוא האמיתי… Next One Is Real!!!

כן, זה כבר הרבה אחרי שאמצעי התקשורת השונים כבר דנו ודשו באירוע, הציבו את מיטב הכתבים והכותבים שלהם כדי לספר מה היה איך ולמה, הרבה אחרי שפרץ צלמים מטעם הוציא את תמונותיו מהמופע הראשון, הספקתי לעבור בימים האחרונים כמה וכמה סגנונות מוסיקליים, וכעת אני מוכן לחזור את שנות הדור הללו אחורה לימים ההם בזמן הזה.

והנה עוד פינוק שאפשר לחלק בחינם – כל אלבומיו של ברי סחרוף – כולל אפשרות להאזין במקוון לאלבומי מינימל קומפקט.

ברי סחרוף, מלכה שפיגל, מינימל קומפקט. צילום: יובל אראל
ברי סחרוף, מלכה שפיגל, מינימל קומפקט. צילום: יובל אראל

תראו, הערב הזה לא ממש היסטורי, או קי, זהו לא הקאמבק הראשון של מינימל, וייתכן שגם לא האחרון, ובכלל בשבועיים האחרונים מדובר בסדרת מופעי קאמבק, חוץ מזה, הם לא הראשונים עם הרעיון, בשנתיים האחרונות צפינו בכמה מופעי קאמבק של הרכבים שהיו באמת הטופ שבטופ בסצנה של שנות השמונים, תזכורת קטנה – הקליק, אור כשדים, משינה…

באתר האינטרנט של מועדון בארבי הבהירו מראש כי בגלל מזג האוויר הם ממליצים להגיע מוקדם, מאוד מוקדם, למעשה הם פתחו את הדלתות כבר בשעה תשע בערב, שעתיים לפני המופע, אכן תור מכובד השתרך בכניסה, שאול הבעלבית, בודק את ההדפסות של הבר קוד למזמיני הכרטיסים והופ, אנחנו בפנים, הרחבות כבר מתמלאות, הרבה זקנים, אולד סקול, פנים מוכרות, וותיקי הסצנה ההיא שעדיין שומרת על נעוריה, עדיין שומרים על קווי הואפנה ההיא, שחור, שחור, השחור של אז השחור של היום, חלק גדול מהגברים מגיע ללא שיערות, קרחות, זה הגיל…כולם מדברים עם כולם, אבל לא ממש, דרך הפלאפונים, בפייסבוק, עושים צ'ק אין, בודקים מי מהחברים נמצא באולם. עוד שעתיים והמקום מ-פ-ו-צ-ץ. אפילו שבק'ס לא מלאו כך את המקום, אני עושה הערכת מצב, מסמן לי מסלולי תנועה והתניידות, שאוכל לצלם טוב מכל זוית…יאללה המופע מתחיל.

רמי, מקס וסמי, מינימל קומפקט. צילום: יובל אראל
רמי, מקס וסמי, מינימל קומפקט. צילום: יובל אראל

אז זהו, שזה כבר השלישי או הרביעי עם מחשיבים מופע מחוץ לתל אביב, כבר אין חריקות, הכל משומן, כל שטיק במקום, איש איש ותפקידו, חלקו במארג הזה הנקרא מופע חי של מינימל קומפקט בשנת 2012 בתל אביב, ישראל. אין הרבה מה לספר, זה לא משחק כדורגל הדורש תיאור המהלכים, זה לא קונצרט קלאסי הדורש תיאור הגרנדיוזיות של הנגן הוירטואוז, בסך הכל, כולם עשו את חלקם כאילו ולא חלפו השנים, סמי עמד במרכז הבמה, לידו תוף עליו היכה בכל הזדמנות כשלא נפנף בידיו, משמיע את קולו המסתורי, דרק אייטיז אמרתי כבר מקודם?, מלכה מצידו האחד, גם היא שרה כשצריך, פורטיס כבר לא כל כך שקט כפי שתיארו זאת מבקרים מהמופע הראשון, הוא חזר לעצמו, מתפרע, זז על הבמה כל הזמן ולכל כיוון, גם זוכר לאמר את ה"תודה" שלו, ברי עמד קצת בצד, מאחורי מקלדת, פורט על גיטרה, דואג שגרונו לא יתייבש..מקס, שלכבודו התקיים כל הקמבק הזה, מעין תירוץ ליומולדת 60, למעט כמה קמטים בפניו לא השתנה, רזה, חלק, מהיר, תופף ללא הפסקה, בלי חולצה, הספיק גם לקום, לתפוס כלי נגינה נוסף, להשתתף בחגיגה הקדמית, הם , הקומפקט, נתנו סט מרשים, הקהל תרם את חלקו, שרים, מכירים את המילים, אלו המנוני נעוריהם, מניפים ידיים למעלה, ברי המזל ליד הבמה מנסים גם לגעת, הרבה סמרטפונים בוהקים באוויר, מצלמים, מסריטים.

בגלריית התמונות שתצורף לכתבה הזו בסופה תוכלו לעיין בסט ליסט, הם תכננו שני קטעי הדרן משולשים, אבל מרוב ההתלהבות שכחו לרדת מהבמה ולחזור, כשסיימו את כל השירים וירדו, הבינו ששכחו מההדרן כהדרן, הקהל דרש, הקהל קיבל, הם עלו ועשו ביצוע נוסף לשיר …

אם לא הספקתם להגיע לאחד המופעים תנסו את מזלכם במוצ"ש הקרוב, אולי נשארו כרטיסים….אולי.

ואם לא הספקתם כלום, אז תתנחמו בזה, מינימל קומפקט בענן הצלילים  – לקט של מינימל אצל דורי דינאי בסאונדקלאוד

 

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150564749219654.398614.721654653&type=1&l=365dd6178b\

וידיאו, כן בעיה מוכרת וממכרת בהופעות מסוג זה, אספתי את כל הקליפים שהועלו לרשת מסדרת ההופעות הזו, ברדינג3, בבארבי, תתענגו…

נתחיל עם הקליפ הרשמי..

ומכאן, רשות הדיבור לקהל

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: