סיקור הופעות

עת הבריאה של תמר אייזנמן

סיקור מופע השקת האלבום החדש – Time for Creation של תמר אייזנמן במועדון בארבי – , 20.08.2011. 22:30. צילום + ווידיאו – יובל ואדוה אראל. כתב יובל אראל.

תמר אייזנמן – השקת אלבום בבארבי
תמר אייזנמן – השקת אלבום בבארבי

לפני חצי שנה, בחודש פברואר ראיתי את תמר אייזנמן לראשונה, החומרים היו טריים, החומרים היו חדשים עבורי, גם עבור הקהל, היה זה לאחר סיבוב הופעות בניו יורק, סיבוב הופעות בארץ, שישה חודשי הקלטות, תמר אייזנמן הגיעה אל מועדון הבארבי להופעה ראשונה עם חומרים מתוך האלבום החדש שבדרך. המועדון היה עמוס לעייפה בקהל שהגיע במיוחד לראות ולשמוע את האמנית.

מאז הספקתי להאזין לשירים שלה, להתוודע למוסיקה שוב ושוב. היה זה אך טבעי שאגיע למופע ההשקה הרשמי של האלבום Time for Creation אמש במועדון הבארבי.

עוד בשעות הערב המוקדמות, כשישבתי בסלון הבית מרותק למהדורות החדשות המיוחדות בטלביזיה, עוקב אחר קרבות הטילים בדרום הארץ מצד אחד ואחר צעדת הדממה מהצד השני, חושב לעצמי, כמה מוזרה השגרה כאן, אירוע רודף אירוע, כאשר התקשורת מרותקת לנושא אחד נשכחים הנושאים האחרים וכולי..

נזכרתי בכתבה שקראתי יומיים קודם לכן באחד מאתרי החדשות על מגמה שלילית בעקומת קהל הצופים בהופעות במועדוני תל אביב, עקומה המיוחסת לשטף הופעות הרחוב שאמנים רבים ערכו בשדרות רוטשילד.

חשבתי לעצמי, מעניין האם הקהל יגיע הערב למופע ההשקה או שנראה קרחות רבות ברחבת הבארבי…אני טרחתי להגיע כחצי שעה לאחר פתיחת הדלתות, אכן החניון  היה ריק בחציו, בשביל המוביל לקופה היו אולי מניין אנשים, גם הם כאלו שהזמינו כרטיסים מראש באשראי, בתוך האולם ראיתי רחבה ריקה, למעט שורת צעירים היושבים על המדרגה האמצעית וכמות נוספת התופסת עמדת תצפית בגלריה הצדדית. מעניין חשבתי לעצמי, מובר במופע השקה, עוד פחות מחצי שעה למופע עדיין ריק. זרם הקהל היה דליל יחסית, כבר הגיעה השעה 23:00 ומאן דהו עלה לבמה ופנה לקהל כי המופע יתחיל באיחור של רבע שעה הואיל וחלק מהקהל תקוע בפקקים עקב צעדת הדממה.

פאנקי מיוסיק – גיטרה ונשפנים
פאנקי מיוסיק – גיטרה ונשפנים

לבסוף, אחרי עשרים דקות נוספות האולם כבר התמלא, הרבה חברים ומכרים, בני משפחה ואמנים שבאו במיוחד לחזות בתמר אייזנמן על הבמה. המופע החל, תמר, כמה שהיא קטנטונת, אוחזת בגיטרה החשמלית, פתחה בנגינה כאילו ואין מחר. אצבעותיה זרמו שטפו את מיתרי הגיטרה, החשמל, הדיסטורשיין, המקצב הפאנקי של חטיבת הנשפנים הצמודה שלה, צוות הקצב העומד בצללים מצד שני, עטפו וכיסו את נגינתה ושירתה למקשה קסומה של קצבי בלוז, פאנק וג'אז. אחר שיר הפתיחה  The way you say it  השיר שלמעשה סוגר את האלבום החדש, אותו פתחה ברוך ועדינות, מזכירה לי כמה זמרות מקומיות singers songwriters . התקדמתי לחזית הבמה, הקהל עוד שרוי במעין שרעפים, נע אט אט לאורך המקצב הענוג.

The way you tease
Life is endlessly so real
The way you say it
Or the way you lean on me…

תמר ממשיכה במחיאות כפיים של חבורת נגניה, לשיר הבא, Sun, הוא לקוח מהאלבום הקודם – Gymnasium, מקצב פאנקי משעשע ומרקיד בעצלתיים, הקהל מתחיל להגיב ומתקדם לעבר הבמה, כאן עומדת  שורה רחבה של בנות צעירות, חלקן אוחזות בסמרטפונים, שקועות בתיעוד הזמרת, חלק מתחילות לרקוד

Don’t take away my sun
Take away what once I called home.
Don’t take away my light
Take away the brighter days I once knew.

עוד שיר  ענוג ומלנכולי מה מהאלבום הקודם – I Know במהלכו מדגימה תמר איך מוסיקאי ששולט בבלוז צריך להוביל את הגיטרה החשמלית שלו יחד עם שירה מתייפחת וזועקת מה, מנצלת את ההזדמנות לקטעי סולו חשמליים מייבבים… מזכירה לי את חברי לד זפלין באחת הבלדות שלהם…

 I can't win with you, I know I know
All I feel is you, I know I know
No matter how I try, I know I know
When something's wrong inside, I know I know.

כעת תמר נרגעת מה, לוקחת אתנחתא, פונה לקהל – שלום, תודה לכולכם שהגעתם היום, תודה רבה, קצת אין לי מילים על ערב חגיגי שכזה אבל עם ימים טרופים שכאלה..פשוט אומר תודה שבאתם למרות הכל. הקהל מגיב במחיאות כפיים סוערות ויללות\ שאגות. הערב עולה שלב.

תמר חוזרת לייבב את הגיטרה בסולו פתיחה, חטיבת הנשפנים משיבה בתרועות, המופע ממשיך הלאה ובתנופה רמה – Electric boy אחד השירים החזקים והקצביים באלבום החדש, מוסיקת סווינג, הדם זורם בעורקים, הקצב מקפיץ, תמר מנגנת ושרה, הקהל שבוי בקסמיה.

אני מתרוצץ כאחוז אמוק, מחפש את הזויות הטובות עם התאורה לתפוס את שברירי השניות במצלמה, את הבחורה הקטנה אך האנרגטית הזו, את הקהל המתחיל להשתלהב. אכן אמש בבארבי, הרחק מכל הרוע, החיים האמיתיים מתרחשים, חגיגת מוסיקה קצבית ועשירה עם קהל אוהב ומעריך. תמר אייזנמן, אמנית ללא פשרות, כותבת, מעבדת, שרה ומלחינה,אמש, עשית זאת.

כאן תוכלו להאזין לאלבום החדש

מכיוון שאינני פועל בחלל ריק, אנצל הזדמנות זו כדי ללנקק כאן כמה קישורים:

לחצו לצפייה בגלריית תמונות ממופע ההשקה – אוגוסט 2011

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150283884509654.351238.721654653&l=9ee1f15995&type=1

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע לקראת האלבום – פברואר 2011

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150101661279654.286230.721654653&l=a94c7653d6&type=1

טל הנדלס על המופע בעכבר העיר, תמונות שלי

http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,405,209,62864,.aspx

תמר אייזנמן – השקת אלבום בבארבי Time for Creation

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: