סיקור הופעות

תחיית המתים המהלכים…

מלבד להקת "החיפושיות" ואולי "נערי החוף" לא היו להקות נוספות באמצע שנות השישים שיצרו מלודיות מדהימות כמו אלו של להקת "הזומביס".

ההרמוניות הקוליות שליוו את שירתו של קולין בלונטסון, וצלילי הפסנתר והאורגן של רוד ארג'נט יצרו יחדיו את הצליל הייחודי ללהקה, צליל שהוביל לכמה וכמה להיטים מפורסמים ביותר. "הזומביס" התפרסמו במיוחד בזכות שלושה להיטים "היא לא שם" בשנת 1964, "תאמר לה לא" משנת 1965 ו"זמן העונה" משנת 1969.

הזומביס. צילום: האתר הרשמי
הזומביס. צילום: האתר הרשמי

הלהקה הוקמה בידי בלונסטון, ארג'נט והגיטריסט כריס וויט בסט אלבנס, פרבר לונדוני בשנות השישים המוקדמות, ההזדמנות הגדולה שלהם לפריצה לתודעה באנגליה ובעולם הגיעה לאחר שזכייתם בתחרות מוסיקאים מקומית פתחה בפניהם את האפשרות להקליט תקליטון בחברת התקליטים דקה, השיר "היא לא שם" הצליח להעפיל לצמרת עשרים השירים הטובים באנגליה ומעבר לים למקום השני במצעד האמריקאי.

למעשה, לאורך הקריירה הלהקה חוותה הצלחה גדולה יותר מעבר לאוקינוס מאשר באי הבריטי. בתחילת שנת 1965, עוד פיסת פופ קלאסי של הפלישה הבריטית "תאמר לה לא" העפיל לטופ טן בארצות הברית.

מחוייטים... צילום: האתר הרשמי
מחוייטים... צילום: האתר הרשמי

לאחר מכן הספיקו חברי הלהקה ליצור שורה ארוכה של שירים כולל בי סיידס בתקליטונים אולם כבר לא חזרו להצלחה שנחלו בתחילת דרכם. כשלון הלהקה מוסבר בחלקו בסגנונה המיוחד שהיה מעודן יחסית להתעוררות הרוק של שלהי שנות השישים.

בשנת 1967, עם סיום חוזה ההקלטות בחברת דקה והמעבר להפקת אלבום בחברת סי.בי.אס, בזכות השתדלותו של אל קופר, הבינו חברי הלהקה כי זו סוף דרכם המשותפת. אלבומם "אודיסיאה ואורקל" שבו שתפו שירים ישנים לצד חדשים, ואף היו בין הראשונים להשתמש בכלי הנגינה האלקטרוני החדש, המלוטרון, הפך למעשה ליצירת פסיכדליה אותנטית של שנות השישים.

הלהיט האחרון "זמן העונה" פרי יצירתו של רוד ארג'נט היווה הלהיט הגדול ביותר של הלהקה, לאחר הצלחתו התפרקה הלהקה, איש איש פנו לעיסוקים אחרים, רוד ארג'נט הקים את להקת ארג'נט שפנתה לכיוון ההארד רוק, קולין, הזמר פנה לקריירת סוכן ביטוח ואחר כך חזר לשירה שהזכירה בסגנונה את הלהקה הישנה.

הזומביס, במאה העשרים ואחת. צילום: האתר הרשמי
הזומביס, במאה העשרים ואחת. צילום: האתר הרשמי

בשנת 1991 חזרו קולין וויט יחד עם הגיטריס סבסטיאן סנטה אנה לחדש את ימי הלהקה והפיקו את האלבום "עולם חדש". לאחר מכן הלהקה התפרקה שוב.

בשנת 1997 קולין וארג'נט חברו לסיבוב נוסף של ההרכב תוך חילופי נגנים נוספים סביבם, ואף הספיקו להפיק שני אלבומים נוספים, האחד בשנת 2004 "As far as I can see" והשני לא מכבר " Breathe Out, Breathe In ".

השפעות של הזומביז ניכרות עד היום בצליל של אמנים כמו Beck, Belle and Sebastian , Elliot Smith וה-Foo Fighters שגם ביצעו משירי הלהקה. עתה, נפלה הזדמנות נדירה לראות ולשמוע את הלהקה בהופעה כאן בתל אביב, במסגרת טור בינלאומי שהם עורכים לאחרונה תתקיים הופעה בתאריך 23.08.2011 במועדון רדינג 3 בנמל תל אביב.

האזינו ללהיטים הקלאסיים בעיבוד של ההרכב הנוכחי

להיטי הלהקה ביוטיוב

She's Not There

Tell Her No

Time of the Season

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: