כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

פס קול שבועי

פס קול שבועי מלחמה #3

בעוד המערכה הצבאית נמשכת עולם המוזיקה לא עוצר והאווירה משפיעה על יוצרים ומבצעים רבים, לצד רוח ההתנדבות גם רוח היצירה מתעוררת, כנסו להאזנה.

אנחנו לקראת סיומו של השבוע השישי במערכה הצבאית של מלחמת "חרבות ברזל" ועדיין לא רואים את הסוף או האופק, כבר ציינתי כי דווקא בימים שכאלו המוזות כן עובדות במלא המרץ אולם באפיקי העצב, הדיכאון והמכאוב, מתברר שאפשר ליצור שירים שייטיבו לתאר את התחושות המלוות את כולנו, אספתי כאן מספר שירים שיצאו במהלך הימים האחרונים, במגוון סגנונות ויוצרים, כדאי להטות אוזן.

אתי רומנו – הדייגים

הזמרת והיוצרת אתי רומנו מחדשת את שירו של ארז הלוי – "הדייגים" שכתב והלחינו, את הביצוע של אתי לשיר הפיק מוזיקלית רן שם טוב (איזבו).

כך אתי על השיר בביצועה – "מאז ה10/7 הארור ראינו לא מעט תמונות מסמרות שיער. אבל מה שטלטל אותי זה הצילום של נועה ארגמני, נערה עדינה ויפהפיה שסה"כ יצאה לרקוד עם בן זוגה במסיבת טבע שהפכה לטבח המוני ונחטפה ע"י מחבלי חמאס אכזריים על אופנוע עצבני. מאז שראיתי את הצילום המחריד הזה, השיר ״הדייגים״ של ארז הלוי לא יוצא לי מהראש. הוא אמנם נכתב על סיפור אחר אבל פתאום קיבל קונטקסט אחר וחזק שבעט לי בבטן. הרגשתי צורך עז להקליט אותו, לשחרר ולזעוק את זעקת החטופות והחטופים."

שני חיוןנשק וחרוזים

המוזיקאי והיוצר שני חיון המנגן בכינור, גיטרה, בוזוקי ועוד, מפיק מוסיקלי. משיק את השיר "נשק וחרוזים" אשר נכתב על ידו והופק מוזיקלית יחד עם עידן גבעול. השיר החדש הוא לדבריו מעין המנון של תקווה ואמונה שנכתב מעומק שדה הקרב אי שם בבונקר על גבול הצפון, ברקע הדי פיצוצים, סירנות ושריקות טילים – יושב חייל עם גיטרה. יש לו רק כמה רגעים בין פעולה מבצעית אחת לבאה בתור. הוא כמעט ולא ראה את הבית ואת ילדיו בחודש האחרון מאז שהוקפץ, אבל מי שלא נפרדו ממנו לרגע הם כלי הנגינה שלו שהתגייסו אתו..

כך שני על השיר החדש – "השיר הזה נוצר תוך כדי לחימה בגבול הצפון, אלתרנו חדר בבונקר, הפכנו לאולפן, וכל הפלוגה הצטרפה לפזמון. הרבה לבבות יש בפנים."

חזי כהןלא הכל אבוד

המוזיקאי והיוצר חזי כהן משיק שיר חדש – "לא הכל אבוד" אשר נכתב והולחן על ידו בהפקה מוזיקלית משותפת עם דודי פנחס. במילות השיר מציע כהן תקווה מסויימת אחרי הקרב.

כך הוא מספר עם השקת השיר – "בשש וחצי בבוקר שבת ב-7 באוקטובר 2023 התעוררנו כולנו לחלום בלהות. דברים שלא חשבנו שיכולים לקרות במדינה שלנו, בבית שלנו, קרו. עם כל הקושי בסיפורי הזוועה שנחשפנו אליהם הרגשתי שמשהו אחד לא ישתנה – למרות הכול – יש תקווה, לא הכול אבוד, אנחנו יחד – ועל אף התקופה שקדמה לזוועות האלה – יחד ולא לחוד! בשיר הבאתי את נקודת המבט שלי מאותו בוקר ארור וסיפורים אחרים שראיתי ושמעתי לאורך חודש הלחימה האחרון. מאחל ובטוח שנצא מחוזקים – יחד!"

עומר קורן – עשוי מאותיות

המוזיקאי והיוצר עומר קורן מלחין את מילותיו של המשורר חיים גורי המנוח, חתן פרס ישראל לשירה, המקבלות כעת משמעות נוספת לאחר אירועי ה-7 באוקטובר. לדבריו של עומר נראה שהטקסט הקצר והמזוקק של גורי ז"ל נכתב במיוחד לימים אלה, עם מילים רלוונטיות מתמיד,

כך עומר קורן מספר עם השקת השיר בביצועו – "החלטתי להתנדב במשטרת ישראל לפני כמה חודשים, ורצה הגורל וב-7 באוקטובר הייתה המשמרת הראשונה שלי כמתנדב במוקד 100. נזרקתי למים הקפואים, ועניתי בעצמי לשיחות המזעזעות, שוברות הלב ומסמרות השיער, של אנשים שזועקים לעזרה ונאבקים על חייהם בכוחותיהם האחרונים, ושל אימהות ואבות שמחפשים אחר הילדים שלהם בבכי מצמרר. ייקח לי עוד זמן רב לעבד את המראות והקולות שנחשפתי אליהם באותו יום. למחרת פרוץ המלחמה, "עשוי מאותיות" היה אמור לצאת לאור באופן רשמי, לציון 100 שנים להולדתו של המשורר חיים גורי ז"ל, ומטבע הדברים – זה לא קרה. אז רק הנחתי את השיר להאזנה ברשת החברתית. קיבלתי בחזרה הודעות מרגשות של משפחות שכולות שאיבדו את היקר להן ושכתבו לי שהשיר עוזר להן לצלוח את התקופה הזו. זו הסיבה שהחלטתי לשחרר אותו עכשיו. השיר הפך למשהו אחר. אני מקווה שהוא ייתן נחמה למישהי, למישהו, איפשהו, בזמנים הקשים האלה. כבר היה וידאו-קליפ מוכן עם דמותו של גורי, אבל אז קראתי את המכתב האחרון של סמ"ר עדי ליאון ז"ל, אותו כתב לפני שנהרג ברצועת עזה, ולא יכולתי להישאר אדיש למילים שלו. אז הן מופיעות במלואן בקליפ, בכתב ידו. תודה, עדי, ששמרת עלינו. הזמן והאויבים לא ימחקו אותך".

הראל מויאלבשורות מאהובי

הזמר והיוצר הראל מויאל משיק את השיר "בשורות מאהובי" אשר נכתב והולחן על ידו בהפקה מוזיקלית משותפת עם דניאל סעדו. השיר החדש עוסק באובדן החיים של הצעירים והחיילים שנהרגו עם פרוץ המערכה הצבאית.

כך הראל מויאל עם השקת השיר החדש – "בוקר ה 7 באוקטובר היכה בי כמו בכולנו, השאיר צלקת עמוקה וכואבת. אין מילים לתאר את גודל הזוועות , הפגיעה והסבל ,שאנו עוברים כעם. את הסינגל שנכתב מתוך כאב עצום ,אני מקדיש לכל המשפחות שאיבדו את יקיריהם, במסיבה ברעים, בקרבות ובביתם ובעיקר לכל החטופים ולאלה שאין מידע לגבי מקום הימצאותם שעדיין לא חזרו .. ולשובם אנו כולנו עדיין מחכים. עולם שלם מתפלל ומייחל לפיסת מידע ולשלומם, עם ישראל חי"

שניר דלל – חלום

המוזיקאי והיוצר שניר דלל משיק את השיר "חלום" אשר נכתב על ידו והלחן בידי צחי דלל בהפקה מוזיקלית של סתיו שיימן. השיר עוסק בחלום אודות דמות שנעלמה ומותירה אחריה רק את זיכרון עיניה היפות.

כך שניר על השיר החדש – "לאחרונה סיימתי להקליט שיר חדש, עם סיום ההקלטות הרהרתי שוב במשמעות השיר. עם פרוץ הזוועות והמצב הקשה שאליו נקלענו הבנתי שהשיר מדבר על כאב, הגנה ואופטמיות. אני מקדיש את השיר לכל לאזרחי עוטף עזה לחיילים ולכל עם ישראל. אמן שנקום כמה שיותר מהר מהסיוט הזה שקרובינו ויקירינו לידינו. באהבה כאב ואופטמיות."

יונתן ויינרייך – איזה דפוק

המוזיקאי והיוצר יונתן ויינרייך משיק את השיר "איזה דפוק" אשר נכתב, הולחן והופק מוזיקלית על ידו בעקבות אירועי אותה שבת שחורה ב 7 באוקטובר. האסון הגדול חידד ליונתן היוצר בדרך כלל באנגלית את הישראליות שלו, מה שנקרא לחזור הביתה…

כך יונתן על השיר החדש – "אני בטוח שמספיק אנשים כבר הספיקו לכתוב ועוד יכתבו שירים על כמה שנורא וכמה שעצוב. באיזשהו מקום זה בלתי נמנע ונחוץ. אבל בנוסף לזוועות והעצב האינסופי, המחשבה על זה שמדינה שלמה חווה כרגע תחושה חדשה, שונה, שלא הכרנו – לא עוזבת אותי. ההפתעה, המהירות, הפה הפתוח והדממה מול המסך, הקריאות לעזרה בשידור חי, המספרים, הסיפורים, הסרטונים הקשים, הטנדר הלבן, ההפגנות נגדנו בעולם. ממחשבות על חו״ל, לקלוט שמסתבר שאני חלק מעם. איך ברגע אחד פתאום כולם יהודים שוב. מהחרדי עד לאתאיסט. מהציני עד לאופטימי. תחושת אחדות מהולה בחרדה עמוקה. כולם, אבל כולם מכירים את התחושה עכשיו וזה תולש אותך. הבטן כואבת על מה שכבר אין והלב עם מי שאיבד או שעוד מחכה. מעבר לכל המילים שאפשר לומר על המצב כמו עצוב, נורא, מחריד, מפחיד, מלחיץ, בעיקר האסימון שנפל לכולנו באותה השבת, הכאפה המצלצלת הזאת גרמה לקלישאה ״מה שחשוב זה הרגע הזה״ להיות חזקה מאי פעם. אבל במובן ההישרדותי. איזה דפוק."

לירז גרין טוב אחד

הזמרת היוצרת לירז גרין משיקה את השיר "טוב אחד" שמילותיו נכתבו על ידה בהלחנתו של ערן לוי ובהפקתו המוזיקלית של נמרוד פרידריך. במקור השיר היה אמור להיכלל באלבום בכורה עליו עובדת לירז יחד עם המפיק אור סלע, אירועי השבת השחורה הובילו לחטיפת שבעה מבני משפחתו של אור ולרציחתם של שלוה נוספים, מאז אור מקדי את חייו למאמצי השבת החטופים. כמה ימים אחרי אותה שבת מבינה לירז כי המילים שכתבה בשיר מקבלות כעת משמעות כמעט נבואית והיא מחליטה שלא להמתין ולהוציאו לאור בסיועו של המפיק פרידריך שהחליף בשיר זה את אור סלע. על פי לירז כל המעורבים בהוצאת השיר לאור עשו זאת בהתנדבות ואילו ההכנסות מהשמעת השיר יהוו תרומה למטה משפחות החטופים והנעדרים. למטרה זו, השיר קיבל גם תמיכה מיוחדת מקרן אקו"ם לקידום היצירה ורווחת היוצר וקידומו.

כך לירז על השיר הטרי – "ב 7 באוקטובר התוכניות של כולנו השתנו מהקצה אל הקצה. בין כל הסיפורים הבלתי נתפסים, התברר לי כי 12 מבני משפחתו של אור סלע, המפיק המוזיקלי עמו אני עובדת על אלבום הבכורה שלי – חטופים או נעדרים. בין התנדבות כזו לאחרת, הכתה בי ההבנה שאחד מהשירים עליהם אור ואני עבדנו באולפן, שיר שנכתב בכלל בתקופת הקורונה והולחן על ידי ערן לוי, מקבל משמעות כמעט נבואית, מצמררת. בברכתו של אור, שעובד סביב השעון בניסיון להשיג כל בדל מידע על בני משפחתו החטופים, החלטתי שאני מקדמת את הוצאת השיר הזה ומספרת דרכו את הצד האחר של כל מה שקורה כאן, בתוך החושך הגדול. בסיוע א.נשים טובים כל כך, נוצר קליפ שיתופי, שהרווחים ממנו ומההאזנות לשיר, יועברו כתרומה למטה משפחות החטופים והנעדרים."

אורי קומאי מארח את דודו פארוק – גולני שלה

אורי קומאי, המוזיקאי והפרפורמר המוכר בטייטל הבימתי דודו פארוק משיק שיר חדש "גולני שלה" אשר נכתב והולחן על ידו בהפקתו המוזיקלית של ליאב בן טולילה.

אתם.ן בטח מתפלאים מה לשובב הזה ולמערכה הצבאית, אז כך מספר אוקי קומאי בעקבות יציאת השיר החדש – "בימים הראשונים של המלחמה הייתי די בשוק, תהיתי אם זה הזמן להסתגר עד שיעבור או לצאת החוצה, החלטתי לצאת החוצה, להוציא את הזעם והתסכול בתוך יצירה. הייתי בטוקיו בכלל, חברים עודדו לעשות את השיר והקליפ ״גולני שלה״ ועכשיו הוא בחוץ. אני מקדיש אותו לחיילים, לחטופים,לנפגעי פעולות האיבה והנרצחים. מגיע לנו לחיות בבטחון, בלי תנאי, לעשות אומנות, ולאהוב אחד את השניה. נכנסנו לשגרת מלחמה אבל אצלי הלב עוד לא מצליח לתפוס מה קורה, פוסטים של נעדרים, ביניהם חברים, סרטוני הקדשה לזכר נרצחים, הופעות לחיילים רגע לפני שנכנסים לעזה, הפסקות כל רגע בגלל טילים.. מבין אבל לא מבין. שני לוק ז״ל, נכנסת לי ללב, אני מקדיש לך במיוחד את השיר הזה מזמין אתכם לשים אוזניות או רמקולים ולקבל קצת מטאל מרוקאי לוריד מאחל לכולנו שנעבור את התקופה הזו ביחד שמחים ומחוזקים"

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: