כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

פס קול שבועי

פס קול שבועי במלחמה

אירועי המלחמה הובילו לכתיבת שירים חדשים לצד ריענון שירים וותיקים סביב הנרטיב בו אנו מצויים כעת, הם החלו לטפטף אט אט במהלך ארבעת השבועות החולפים עד שהשבוע הם יצאו בפרץ שוטף. האזינו

לצד קרבות מלחמת חרבות ברזל ברצועת עזה והאירועים הקשים במהלך המלחמה והשבת השחורה, היוצרים והמלחינים כותבים שירים חדשים בהשפעת האווירה, הרבה פחד, אימה ואווירה כואבת וקודרת, אולם יש בהם גם תקווה "בקצה המנהרה". אספנו כמה מהשירים החדשים לצד שירים שקיבלו כעת ריענון ופן חדש ואקטואליה. פחות קטעי וידאו קליפ כמשמעותם הפשוטה, תריסר שירים. האזינו

פנינה בכר – עד מתי

פנינה בכר, זמרת יוצרת ומפיקה מוסיקלית העומדת בפני השקת אלבומה הראשון משחררת שיר שנכתב הולחן ומבוצע על ידה בהפקתו ה מוזיקלית של עופר המרמן – " עד מתי".

כך פנינה על השיר – "כאחת שניצלה מפיגוע טרור בדיזנגוף סנטר בת"א בשנת 1996הייתי חייבת לסגור מעגל ולהוציא את הכאב דרך כתיבת השיר בידיעה שפיגועי הטרור טרם פסקו מאז ועד היום.."

פנינה מבקשת להקדיש את השיר לעילוי נשמתם של אותם "הרוגי מלכות" מתאריך 7.10.2023 ולכל נפגעי פעולות האיבה באשר הם. יהי זכרם ברוך.

עדן בן זקן – מלאכים

הזמרת עדן בן זקן משחררת את גרסתה לשיר ״מלאכים״ שבוצע במקור בפי רינת בר. השיר אותו כתבו והלחינו צ'ולי זכאי וחזי גרוס הפך לרלוונטי מתמיד בימים הקשים בהן מדינת ישראל נמצאת.

כך עדן בן זקן עם יציאת השיר – ״מאז אותו היום הארור אני בחרדה תמידית, על הילדים שלי, על המדינה שלי, הלב שלי עם המשפחות שאיבדו את יקיריהם והראש שלי לא מפסיק לחשוב על החטופים שלנו שאני מתפללת שיחזרו כמה שיותר מהר, בריאים ושלמים. ״מלאכים״ שביצעה במקור רינת בר יצא לפני עשרים שנה אבל מרגיש כאילו הוא נכתב עכשיו ואני מרגישה שרק ככה אני יכולה באמת לבטא את מה שהלב שלי מרגיש.. אני מקדישה את השיר הזה לזכרם של כל המלאכים, הגיבורים שאיבדנו״

אריאל הורוביץ – אני מאמין

הזמר והמלחין אריאל הורביץ משיק שיר חדש –"אני מאמין" אשר נכתב, הולחן והופק מוזיקלית על ידו בהשראת אירועי השבת השחורה.

כך אריאל על השיר החדש – "כמה ימים אחרי השבת השחורה כתבתי את השיר והתחלתי לנגן אותו גם בהופעות למפונים, חיילים ופצועים. התגובות שכנעו אותי להקליט אותו בפשטות ולהעלות לרשת, שם הוא זכה להרבה מאוד שיתופים ותגובות של מאזינים שכותבים: "גם אני מאמין.ה". אני בטוח שנהיה חזקים ומאוחדים ושנדע ימים טובים בקרוב".            

בוצר – אין ייאוש

הזמר והיוצר אליעזר הכהן בוצר משיק שיר חדש – "אין ייאוש" אשר נכתב על ידו בהלחנה משותפת עם עמית כהן ואורי אבני שגם הפיקו מוזיקלית.

כך בוצר על השיר החדש – "קבלנו השראה להוצאת השיר מעדות של ניצולה במסיבת התופת ברעים. היא שיתפה שהיא וחברתה מלמלו את המשפט הזה של רבי נחמן בזמן שזחלו תחת ירי של מחבלים צמאי דם. אין ייאוש בעולם כלל! הניצחון מתחיל בשלום בינינו. בכוחות שלנו יחד."

אדיר גץ  – הריקוד האחרון

הזמר והיוצר אדיר גץ משיק שיר חדש – "הריקוד האחרון" אשר נכתב, הולחן והופק מוזיקלית על ידו בהשראת הטרגדיה הנוראה שהתרחשה במסיבת הטבע נובה ובכלל בישובי העוטף באותה שבת שחורה.

כך אדיר גץ על השיר והאירועים שהשפיעו על כתיבתו – "המסיבה הזו לקחה חלק מהלב של כל אחד ואחת מאיתנו. המעבר החד הזה שהיה שם בין השמחה הצבעונית לאימה הצורמת זו תחושה ששורפת בבטן. בשבועות שלאחר הבוקר הנורא יצא לי לבקר ולדבר עם כמה מהצעירים שהיו שם שאיבדו את היקר להם , שהפסיקו את ריקוד חייהם ברגע אחד. בתוך כל סיפור גדול, ישנם סיפורי אהבה קטנים. השיר מדבר על אחד מהם, על זוג צעיר ואוהב שרק רצה לקפוץ משמחה, לאהוב ולרקוד את החיים. נמשיך את הריקוד שלכם לנצח"

אושר כהן – תרקדי

הזמר והיוצר אושר כהן משיק שיר חדש – "תרקדי (7.10.23)״ אשר נכתב והולחן על ידו יחד עם נדב אהרוני שגם הפיקו מוזיקלית. השיר נכתב בעקבות הטבח הנפשע שעשו מחבלי החמאס במשתתפי מסיבת הטבע נובה בבוקר השבת השחורה של שמחת התורה ב- 7 באוקטובר

כך אושר כהן על השיר – ״השיר הזה מוקדש לאחיותיי ואחיי שנרצחו בדם קר משדות הקיבוצים לרחבת הריקודים, לאחיותיי ואחיי שנשרפו בעודם חיים ונשמו את ריחו של המוות, לאחיותיי ואחיי שנלקחו בשבי ומחכים שנשיב אותם הביתה, השיר הזה מוקדש לאחיותיי ואחיי ששרדו את התופת אך לא את המציאות שאחריי, לאחיותיי ואחיי שעדיין נלחמים על הבית, נעבור וננצח הכל גם את זה בעזרת השם

יהורם גאון – תפילת הדרך

הזמר יהורם גאון מוציא את תפילת הדרך מהמקורות בביצוע חי בהלחנתו של יוסי גרין והפקתו המוזיקלית של יוחאי ובר. תפילת הדרך היא אחת התפילות של העולם היהודי המאמין המושמעת מידי יום בידי המאמינים ביוצאם אל דרכם מידי יום ביומו כסגולה להבטחת דרכם וחזרתם בשלום לביתם.

כך יהורם גאון –  "כשאחי הגדול נלחם ברמת רחל הכבושה במלחמת השחרור כדי להחזיר לנו אותה מן הירדנים והמצרים שכְּבָשׁוּהָ, הייתה בכיסו תפילת הדרך שנתן לו אבי עם הנחיה מפורשת בשבועה ״לעולם אל תשכח לומר את תפילת הדרך, היא תשמור עליך מכל רע". במלחמת השחרור יצאו החיילים לדרך, ונתנו לנו בגבורתם מדינה.  שבעים וחמש שנים אחר כך, בעקבות יום שמחת תורה שהיה לנו לחָגָּא, החלטתי לשיר לחיילים את אותה תפילה, שתלווה את היוצאים עכשיו לקרב, כדי להזכיר לנו מי אנחנו באמת".

אליאב זוהר – בגוף אחד

הזמר היוצר אליאב זוהר משיק שיר חדש –"כגוף אחד" אשר נכתב  והולחן על ידו בהפקתם המוזיקלית של אריאל יום טוב וניצן אלון המלווים אותו בנגינה. זהו שיר הלל ללוחמי הצבא של ישראל במלחמה הנוכחית.

כך אליאב זוהר על השיר החדש – ״בימים המורכבים האלו ניסיתי להביא לידי ביטוי את התחושות של כולנו, אני מרגיש שהשיר הזה שכתבתי מספר את הסיפור האמיתי של המדינה האהובה בעת הזו שלנו שזקוקה עכשיו לביחד הזה יותר מתמיד״

 עידן רייכל ורוני דלומי – תחזור

עידן רייכל משחרר שיר חדש במסכרת הפרויקט שלו – "תחזור" אשר נכתב והולחן על ידי עידן יחד עם אבי אוחיון בהפקתו המוזיקלית של עידן ובהשתתפות חברי הפרויקט. את תפקיד השירה לקחה על עצמה השחקנית והזמרת רוני דלומי.

כך עידן רייכל עם יציאת השיר  – "אנחנו מדינה שכולה, שתקום ותפרח, מתוך עוצמות הגעגועים, מתוך התקווה שישובו ,שיחזרו, מתוך הכאב והכבוד לאלו שכבר לא יחזרו, ויחיו בלבנו לתמיד. נמשיך ונהיה מגדל של אור אחד לשני. נהיה טובים יותר, חזקים יותר, ראויים יותר."

 שיר לוי – יפיפייה

הזמר שיר לוי,  מוציא מחדש את השיר- "יפיפייה", שיר אהבה למדינה שיצא בשנת 2005 באלבום הבכורה שלו.  עם פרוץ המלחמה החליט שיר להיכנס לאולפן ולהקליטו מחדש למען חיזוק החיילים, משפחות החטופים והנרצחים ולמען העם כולו. השיר נכתב והולחן בידי אברהם לופו והופק מוזיקלית על ידי תמיר צור.

כך שיר לוי על הוצאתו מחדש של השיר – ״ימים קשים ומורכבים עוברים על המדינה שלנו, לבי עם המשפחות השכולות ומשפחות החטופים מתפלל לשלומם ולשלום כל חיילינו".

 אדר גולד – שיבולים

הזמרת אדר גולד עם שיר חדש – "שיבולים" שנכתב והולחן על ידי אסי סתיו בהפקתו של דוד רועה. זהו שיר תקווה שנולד מתוך החור השחור שאפף אותנו באותה שבת נוראה.

כך אדר ואסי מספרים על השיר החדש – "שבוע לתוך המלחמה, ביום שישי בבוקר קיבלתי מאסי הודעה עם המילה ״שיבולים״. יומיים אחר כך כבר מצאנו את עצמנו מקליטים בבית סקיצה כשברקע אזעקות ויירוטים. באותו ערב, בין חרדה לאזעקה, הבנו שבכל פעם שאנחנו ממשיכים לעבוד על השיר ולא נותנים לפחד לנצח, אלא למוסיקה לדבר, זה נותן לנו תקווה. ״שיבולים״ – יוצא מתוך התקווה הזו, היא שהובילה אותנו בכל תהליך היצירה והעבודה על השיר והיא שמובילה אותנו כעם, בימים השחורים האלה. שאנשים יפים ימשיכו לרקוד על השבילים, במרחבים. שנחזור ונגדל פה ילדים. השיר הזה נכתב, הולחן והוקלט במהירות מתוך צורך משותף ואמיתי בנחמה, במשמעות. אנחנו מקווים שהוא יצליח להעביר את אותן התחושות לכמה שיותר א.נשים ומאחלים לימים שקטים יותר."

חן כהן – יהיה מחר

הזמר והיוצר חן כהן משיק שיר חדש – "יהיה מחר" שנכתב והולחן על ידו בהפקה מוזיקלית משותפת עם שחר זילברשטיין. זהו שיר מפלט ותקווה מתוך כל הרע.

כך חן על השיר החדש – "מאז שהתחילה המלחמה, אני רואה איך כולם מסביבי עסוקים: מתגייסים למילואים, מתנדבים במסגרות, תורמים. בהתחלה מצאתי את עצמי יושב בבית משותק. לא הצלחתי לקום מהמיטה ולעכל את ההלם. בתוך הכאוס והכאב נתקלתי במשפט שעזר לי מאוד: ״זה בסדר שהיום טיפלת בנפגע חרדה אחד וזה בסדר שנפגע החרדה הזה זה אתה״. הדרך שלי להתמודד עם משברים, היתה מאז ומעולם – המוזיקה. אחרי כמה ימים התחלתי להופיע מול תושבי הדרום שהתפנו מבתיהם. פתאום הרגשתי את הכוח והעוצמה של העם שלנו, ואת הכוח של המוזיקה. כל אחד מתמודד בדרך אחרת, אבל כולנו ביחד בזה. את ״יהיה מחר״ כתבתי כי זה היה מקום המפלט שלי ובאופן אישי הוא נתן לי נחמה. אני משתף אותו כאן, כי אם הוא יתן קצת נחמה, אפילו לרגע, למישהו אחד, אני עשיתי את שלי ❤️"

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d