פס קול שבועי
כולל וידאו

פס קול של חג

מעט שירים וצלילים שאספנו במהלך חופשת הפסח, האזינו

בדרך הטבע ימי חג הפסח מוקדשים יותר למופעים ופסטיבלים ברחבי הארץ, פחות לשחרור שירים וקליפים חדשים, אולם גם בזמן שכזה הצלחנו ללקט קמצוץ מוזיקלי מגוון, מרתק ומיוחד, הצטרפו למסע הקצרצר…

יובל לוי – Dinosaur Back

את יובל לוי יתכן ואתם מכירים מהסדרה "חזרות". כעת היא משיקה את השיר הראשון שלה – Dinosaur Back אשר נכתב, הולחן והופק על ידה יחד עם המפיק המוזיקלי מתן אגוזי (שעבד לצידן של נגה ארז, אקו ואף עם אלון עדר, תמיר בר ועוד…).

מדובר על פי הגדרתה ביצירה קווירית נשית ראשונה מסוגה שנעשית בישראל, פרויקט one woman work שמוכיח שאשה באמת יכולה לעשות הכל ולהיות הכל. החיבור בין המילים, ההפקה והקליפ יוצא הדופן שביימה והפיקה, מאתגר את המוסכמות החברתיות בכל מה שקשור ב"איך צריך להתנהג", וברוח הפאנק המרדני, מבקש להשתעשע ולשבור את הכללים והגבולות המיניים והמגדריים המוכרים לנו. הדרך: היפוך תפקידים מגדריים ומציאת דמיון בין גופנו לאלמנטים מהטבע ומעולם החי- לצד משחקי מילים והומור.

כך יובל לוי על השיר והקליפ – "רציתי ליצור את העולם שלי, הפנטזיה שלי לעולם שבו יש מקום לכל הצדדים בי וכל הפלואדיות, הקוויריות, הנשיות, המורכבות, התיאטרליות, הקדושה המעונה, הגבר, האשה. רציתי להביא יצירה בסטנדרט גבוהה, של עולם אסטטי ורב גוני, על גבולות הפנטזיה והאוונגרד, כמו שמשתולל אצלי בראש. במציאות אולי זה לא יכול (עדיין) להתקיים, אז בשביל זה יש יצירה. בימים האלו, אני רוצה לרגע להאמין שיש מרחב בו אפשר להיות חופשיים באמת, שבו הצבעים שלי ושל אחרים יכולים לזהור החוצה בביטחון ובלי להתנצל על היותנו. לא משנה איך אנחנו מגדירים את עצמנו. מקווה שזה יגרום לכם לרצות לרקוד, להשתחרר, להרגיש שיש מקום למי שאתם, לא משנה כמה "מוזר" או "שונה" זה יהיה. מקווה שזה יגרום לכם להעריך את הייחודיות שלכם, ולהרגיש בנוח על מי שאתןם. יש מקום בו אפשר להיות חופשיים. זה קיים. מאחלת לנו שנצא מעבדות לחירות אמיתית"

השוק שקיבלו בפלטפורמת יוטיוב מהקליפ הוביל להגדרות מערכת החוסמות אפשרות הטמעה של הקליפ ובכל אופן יש צורך במתן תשובה לגבי גיל והסכמה לצפייה בתכנים "פוגעניים" לאוכלוסיות מסויימות. אנחנו כאן בבלוג דווקא דוגלים בחופש כמשמעותו ועל כן הקליפ בשלמותו מתארח על גבי השרת שלנו. לכם.ן נותר רק ללחוץ, להאזין ולצפות.

 

אריק אבר – אהבתנו

את השיר "אהבתנו" כתב והלחין המוזיקאי, המשורר ואמן הספוקן וורד מייסד פואטרי סלאם בישראל אריק אבר בהפקתה המוזיקלית של עינב ג'קסון כהן. מדובר בשיר אהבה יוצא דופן בנוך המקומי של שירי אהבה והתאהבות. לרוב השירים נוגעים בניצנים ובראשוניות של ההתאהבות, שירו של אריק אבר מגיח מתוך זוגיות בשלה, יומיומית, אפורה כמעט. זהו שיר הלל לאהבה שכזאת, הוא נכתב בנקודה חשובה בחיי הזוגיות – המעבר מזוג מאוהב לזוג הורים.

כך אריק אבר על השיר – " "אהבתנו" הוא שיר אהבה לזוגיות שנוצר באחת התקופות הכי מאתגרות בחיים – המעבר מזוג לזוג הורים. תקופה בה נפרדתי מהחיים המוכרים לי עד אותו רגע ופגשתי חיים אחרים, חיים חסרי זוהר, חיים של טו-דו-ליסט אינסופי, חוסר שינה, עייפות כרונית, דאגה ובלבול, חיים בהם כל יום מתחיל בהנץ החמה ונגמר בקריסת מערכות. השיר הזה נכתב ברגעים הקצרצרים שגנבתי מהמרוץ היומיומי בהם הצלחתי לראות את האהבה הגדולה שרצה ברקע ושוזרת את הכל. מקווה שתהנו ממנו."

לצילומי הקליפ המלווה את יציאת השיר איגד אריק אבר יחדיו חמש משפחות עם 11 ילדים לשני ימי צילום ב"סטודיו ברק". סטודיו שמתמחה בצילומי וינטג' למשפחות.

את השקת השיר יחגוג אריק אבר במופע "חצי חיים" 23.04.20 שיתקיים בתאריך 20 באפריל בלוקיישן סודי וחדש בשם סטודיו 213 בקיבוץ גלויות 45 בת"א. כאן יש כרטיסים.

זוהר ארגוב ועפרה חזהכאן לעולם – שיר הבינה המלאכותי העברי הראשון

לפני מספר ימים דיווחנו אודות הפרויקט הזה, יצירת שיר בעברית תוך שימוש בבינה מלאכותית AI על מנת לצקת את מנעד קולותיהם של שני הזמרים האייקונים המנוחים זוהר ארגוב ועפרה חזה שהלכו מאתנו לפני שנים רבות, על גבי טקסט ומלודיה שנוצרו במיוחד עבור הפרויקט במטרה "להחיות" את נשמתם המוזיקלית.

אתמול שוחררה הגרסה המלאה של השיר וזו ההזדמנות לעצור לרגע ולהשתאות על פלאי הטכנולוגיה, סוג של הלם העתיד, העלאה באוב, מסע בזמן, ועוד שלל מילים שאמורות לבטא את מלוא התחושות וההרגשות אל מול השיר והקליפ. קחו אותו כמות שהוא.

ואדים מכונה – סוף עונה

הראפר, המוזיקאי, הצלם ועורך הקליפים שנדד מעכו אל ליבה של יפו משיק אלבום חדש "סוף עונה", בתצורת EP הכולל שישה שירים שנכתבו והולחנו על ידו, אחד מהשירים – "יפו" נכתב, הולחן ומבוצע במשותף על ידי ואדים יחד עם נטע ווינר וסמירה סרייה, הקולות המובילים מהרכב היפ הופ המקומי המוכר "סיסטם עאלי" וכשמו אכן הוא שיר הלל בעברית וערבית – השפות הרשמיות של מדינת ישראל, לחיי החברה בעיר שחוברה לתל אביב אך תמיד תיוותר ישות עצמאית, ייחודית ושונה.

באופן כללי שיריו של ואדים הם שירי מחאה, ככה הוא, עוד מהימים שהיה חבר בהרכב הפאנק העכואי "שיטי סיטי", האלבום נפתח בשיר "בן אדם חופשי" בו מלהטט ואדים בטקסט שכל כולו התנערות מהמסגרות והמוסכמות, דוגל בחופש המוחלט של האדם ותוקע אצבע מאשימה במערכת המייצרת מלחמות וסכסוכים אך ורק כדי להעשיר את כיסיהם של הנוגעים בדבר. בשיר השני – "מעשייה", פותח ואדים עם טקסט סיפורי אודות חוויה אפוקליפטית. שיר זה הוא היחיד, עד כה, שזכה לליווי ויזואלי באמצעות קליפ ויראלי קצרצר. השיר למעשה מוביל את המאזין היישר לליבת היצירה והיא השיר "סוף עונה" במסגרתו סוגר ואדים חשבונות עם האדונים והמשרתים בעולמנו…

ואדים ממשיך וסוגר חשבונות עם כולם בשיר "מחסנית אין סופית", תיאור נקודתי על שנאה שפורצת כאש להבה טעונה בכדורי מוות. האלבום נחתם עם השיר "בשביל מה" המותיר את המאזין עם שק של שאלות על למה ומדוע וללא פיתרון.

ביום ראשון בערב יתארח ואדים מכונה בהופעה של פולקעס בכולי עלמא. כניסה חופשית

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: