פס קול שבועי

פס קול שבועי 16.03.2023

שירים שליקטנו במהלך השבוע, כנסו לסשן האזנה.

אז מה ליקטנו השבוע? (חוץ מההבלחות תוך כדי…) יש כאן כמה זמרות יוצרות, כמה דואטים מעניינים של גברים ואפילו שני אלבומים חדשים, קחו את זה לסופ"ש, יש דיבור על גשם וחמין אחרון לשנה הנוכחית. מוזמנים לצלול לאסקפיזם המוזיקלי שהכנתי כאן.

רז המבר – מי שאני

רז המבר בת 21, כותבת, מלחינה וראפרית המשיקה את הסנונית הראשונה שלה. כן השם מעלה שאלות, רז היא אחותה של שי המבר, פיינליסטית הכוכב הבא העושה את צעדיה וכבר קיימה מספר הופעות והשיקה כמה שירים. אולם רז מגיעה מהצד השני, היא מגישה סגנון אישי, בועט ומיוחד אשר נולד מתוך כאב וחוויות ילדות הכוללות התמכרויות, בריחות וסוד אחד גדול שכולו אהבה לנשים, אהבה אסורה בבית דתי ובאולפנת הבנות. השיר הוא בעצם ראפ תוכחה חזק ונוקב. הנה מה שלרז יש לומר עליו – "אתם בטח זוכרים אותי כאחות של שי, אבל עכשיו אני כאן לא בתור אחות של… אלא בתור עצמי. רוצה לספר לכם את הסיפור האישי שלי והמיוחד. ממסגרת למסגרת ועד לפנימיה של נוער בסיכון. גיל ההתבגרות שלי הייתה חוויה טראומתית מילדה שלא יודעת לשבת בכיתה ולהגיש בגרויות ריקות, להתמכרויות ולבריחות- לילדה שנמצאת בבית סופר דתי ולומדת באולפנה וצריכה לחיות עם זה שהיא מגלה אהבה לנשים ואסור לאף אחד לדעת. ׳מי שאני׳ נכתב על היחסים שלי עם אמא שלי וכל המשברים שעברתי, ולאן זה לקח את הקשר שלנו.  זה שיר קבלה אליה ולעולם בכלל, שעם כל השברים האלה: שלי וכל מה שאנחנו לפעמים נוטים לסלוד ממנו, זה מי שיצר אותי והפך אותי לראפרית שאני. לטקסטים הבועטים שלי.זוהי רק תחילת הדרך ויש לי עוד הרבה מה לומר. אז נעים מאד רז המבר."

 

יסמין דבושקח אותי הביתה

יסמין היא מוזיקאית, זמרת יוצרת אשר למדה בבית ספר רימון, השיר "קח אותי הביתה" נכתב והולחן על ידה במהלך עבודה על פרויקט האי.פי הבית ספרי. יסמין כתבה, הלחינה ושרה בהפקתו המוזיקלית של איתי להב. אותנו השיר תפס מיד. כך יסמין על השיר – "כתבתי את השיר אחרי דייט עם בחור איתו יצאתי במשך תקופה קצרה. נדהמתי לגלות איך התת מודע שלי הבין כבר מההתחלה לאן נכנסתי. כל כך רציתי שהקשר הזה יעבוד ויהיה לי לבית, אבל הוא ידע טוב מאוד לתת את התחושה הביתית בלי באמת להיות בה במאה אחוז."

 

שושנה היזמי – איפה יש מקום

שושנה מגיעה מחברון, עיר האבות, כך אומרים. שושנה כתבה, הלחינה ומבצעת בהפקתו המוזיקלית של אביב משולם, השיר יכלל באלבום הבכורה שלה הצפוי לצאת במאי השנה. בשיר מדברת שושנה על פחדים לצד ביטחון ואמונה. כך שושנה על השיר – "הוצאתי שיר. הוא על נוודות נפשית. זה שיר על זמן בלילה אחד, שלא היה לי איפה לדרוך. נראה לי שלא היה מקום על הריצפה, או כך היה לי נדמה. בקליפ הזה יש את הים, ואני שמחה על זה שהוא שם. ברוך עשה אותו- מוכשר."

 

שירה זלוףסינר‎‎

שירה זלוף – זמרת צעירה המשיקה שיר חדש שנכתב והולחן על ידה לצידו של אפק לאמור אשר הפיק מוזיקלית. שיר שעוסק בנקודה הכי כואבת. כך שירה על השיר – "אחרי שהשתחררתי עברתי לגור לבד בתל אביב. כדי לממן את הדירה שלי עבדתי במסעדה כמארחת , ובזמן התפקיד קרו לי כמה דברים שהכאיבו לי בלב ופגעו לי  בנפש. התחלתי לכתוב את השיר הזה יום אחרי שקרה משהו שהוציא אותי משיווי משקל, שלחתי לאפק את שני המשפטים הראשונים בתוספת בליל של כעס ועצב לא ברור , כי לא הצלחתי לעצור את המילים ואת הכעס. אפק הבין ישר ואמר ״שירה מה קרה? בואי״ באתי אליו, סיפרתי לו את הסיפור ואז התחלנו לכתוב. אפשר להגיד שהשיר הזה הציל אותי, שהשיר הזה שחרר ממני חלק מהטראומה ועזר לי לעבור אותה, שהשיר הזה ניקה אותי מהמון זעם וכאב. הוא שלכם עכשיו, קחו אותו לאן שתרצו רק תזכרו דבר אחד – למילים יש משקל, והוא יכול להיות כבד מאוד."

שירה תופיע בתאריך 2 באפריל בתיאטרון תמונע

 

שוהם טפיארואבא שלי אומר

שוהם טפיארו היא כותבת שירים, זמרת, פרפורמרית ויוצרת, המשיקה שיר חדש מתוך אלבום ופרויקט מוזיקלי מתהווה. את השיר "אבא שלי אומר"  שוהם כתבה והלחינה יחד עם אוהד שרגאי בהפקתו המוזיקלית של רון בקאל. השיר הוא באמת על האבא של שוהם ועל רצונה להיות יותר טובה ממנו…  כך שוהם על השיר החדש – "יש מצב שזה השיר הכי חשוף שהוצאתי, אבל זה בדיוק הקטע שבלכתוב שירים, אפשר לכתוב את כל האמת ואז לעטוף אותה בלחן והפקה וזה נהיה פחות מפחיד להגיד אותה. היה איזה שלב שקלטתי שאני שומרת יותר מידי בפנים, כי אני מתביישת, כי אני לא רוצה להכביד על הסביבה שלי, כי בא להיות הקלילה הזאת, לדאוג שלכולם יהיה נח.. ואז בום! התקף חרדה, כל מה שנשמר בבטן רצה להתפרק איכשהו. לאט לאט הבנתי שיש מצב שאני ממשיכה פה ששושלת של הדפוס הזה ושאני בול אבא שלי. עכשיו, אני מעריצה את האיש שלא יהיו ספקות, הוא האבא הטוב בעולם, האיש הכי חכם ומתוק, וגם ממנו קיבלתי את מתנת הגנים של הקול שלי, אבל בתור הבת שלו הייתי רוצה להיות גרסא משודרגת, ולשחרר ממה שמעכב אותי לחיות בשלום פנימי. ידעתי שהשיר הזה רוצה שנרקוד אותו, משהו בלשחרר ולרקוד עובד טוב ביחד. ולמרות שהטקסט הוא אולי הכי חשוף ואישי שלי רציתי לחגוג אותו ואת האומץ להגיד את הדברים."

 

טל גבעמירכל מה שרציתי

הזמרת ויוצרת טל גבעמיר עושה את דרכה לאלבום שני ממנו היא משיקה את השיר "כל מה שרציתי". על השיר עבדו במשותף טל גבעמיר, אפק לאמור וגל שניידרמסר שגם הפיקו מוזיקלית. כך טל על השיר החדש – "'כל מה שרציתי', מדבר על שכל מה שרצינו נמצא לפנינו, אבל לא תמיד יש לנו את היכולת לראות. את השיר כתבנו מהמקום הכי עמוק שלי, הוא מדבר על אמהות, צמיחה וקריירה במקביל."

 

גלי אלון – מרירה

המוזיקאית, זמרת ויוצרת גלי אלון עושה את דרכה לקראת אלבום רביעי, השיר "מרירה" אותו היא משיקה כעת עוסק בזוגיות של אמצע החיים, עם כל השאיפות והדרישות המשמעותיות של מבוגר אחראי, את גידול הילדים, את הקריירה, את הקמת הבית. זוגיות שיותר ממה שאופפת אותה רומנטיקה ופרפרים, מנהל אותה לו"ז. אבל בשיר מרככת גלי אלון את הקשיחות בהרבה הומור ואופטימיות. השיר נכתב והולחן על ידה בהפקתו המוזיקלית של ניר שלמה.

גלי אלון  תופיע בתאריך 31 במרץ בפסטיבל הפסנתר של לבונטין 7 ותארך את קרני פוסטל.

 

תמרדה –  Hoya Hoye

תמר רדה היא יוצרת מוזיקלית עצמאית בת לעדת יהודי אתיופיה אשר מאחוריה כבר שני אלבומי שירים בעברית וכעת היא עושה את דרכה לאלבומה השלישי המוקדש לשורשים. תמר או תמרדה בטייטל הבימתי עובדת על עיבודים חדשים ומתחדשים לשירים בשפת האם –  אמהרית בהפקתו המוזיקלית של גיא בן עמי. השיר Hoya Hoye הוא שיר עם שזכור לתמרדה מהילדות אשר היה מבוצע על ידי קבוצות ילדים ונוער. זהו שיר מאוד מדטטיבי  עם מוטיב רפטטיבי החוזר על קצב אחיד מה שגורם לגוף לזוז ולרקוד בלי שליטה.  כך תמר על השיר החדש – "זהו שיר עם מהילדות שגדלתי עליו, זוכרת שהיינו שרים אותו בדרך לאנשהו או באיזה משחק בשכונה. שיר ששרים לרוב בחגים, זה החלק של הילדים להצטרף לשמחת החג אבל מזמן זה נהפך להיות שיר של כל יום ושל כל גיל. שיר מאוד שבטי ומדיטטיבי שנותן לי תחושה של אדמה, שורשים, והרבה groove and soul. שמעו, הוא מטריף, וזו הגרסא שלי ומאוד מקווה שתהנו ממנו!"

 

ליאור אלמליח וברי סחרוף – אשיר לך ארץ חמדה

מדובר בשיתוף פעולה מוזיקאלי של ליאור וברי עם פיוט שנכתב בידי ר' יצחק רואש, המביא ומביע את תשוקת המשורר לארץ ישראל וקורא לאל להחיש את הגואל ולסיים את המלחמות. הפיוט עובד בידי  נדב אסולין ואף מצורף אליו הפזמון המקורי המושר בערבית בידי מחמוד אל מזגדי. כך ליאור אלמליח – "הביצוע יוצא דופן, מביא את הפיוט למחוזות מוזיקאליים שטרם נשמעו. לרגל יום העצמאות הקרב ובאופן סמלי לתקופה אותה אנו חווים של פירוד וחילוקי הדעות הטקסט מקבל ערך מוסף ועוצמתי".  וכך ברי סחרוף על החיבור ושיתוף הפעולה – "זכיתי להכיר לפני המון שנים את ליאור אלמליח שהוא אמן וזמר שפתח בפני צוהר לעולם המופלא של הפיוט ואני שמחתי מאוד להקליט איתו את ״אשיר לך ארץ חמדה״ שהוא פיוט שכולו געגוע וכיסופים לארץ ישראל."

 

 אביב גפן ומיכה שטרית – אושר בכפיות

בדואט המשותף שאביב כתב הלחין והעיבד מוזיקלית הוא שר יחד עם מיכה שטרית טקסט העוסק במלחמת ההישרדות היומיומית של האזרח שנשחק במציאות הבלתי אפשרית בישראל. לא חשוב איזה פתק שמת בבחירות האחרונות ואיזו קבוצה אתה אוהד,  בסוף כל אדם מרגיש שקולו לא נשמע והמלחמה על המחר שלו הופכת לקשה יותר. הרגשה שהעצב בא בשקים והאושר בא בכפיות. זהו שיר מחאה של האדם האפור, אזרחים בלי שורה אחת מוחצת אלא כאלה שנספרים רק בסקרים. זו תפילה לימים יותר בהירים של תקווה ולפחות חשיכה חברתית.

 

 אדם בן אמיתיחדר ליחיד

אלבום סולו חדש ואישי עמוס של המוזיקאי והיוצר אדם בן אמיתי. האלבום כולל 9 שירים שאדם כתב, הלחין והפיק המציגים מוזיקאי מוכשר ורגיש אך בעל תעוזה מוזיקלית, אלבום שכל כולו אהבה, בשירים ולצלילים. באמירה מחודדת אומר – זהו אלבום שאתם.ן חייבים.ות לעצמכם.ן לפנות את הזמן בהאזנה מרוכזת ונטולת הפרעות. כך אדם על האלבום – "זה אלבום אישי אישי אישי, כמעט סודי. צילמתי את העטיפה בעצמי, בחדר בו הקלטתי את כל האלבום הזה. פשוט תקעתי את האייפון על התקרה וצילמתי. כך נוצר כל האלבום הזה, אני בחדר שלי, מוקף בצעצועים (בעיקר שלי וקצת של הילדים), מנסה כל מיני דברים. אחרי האלבום עם ״למהלא״ הלכתי לכיון ההפוך בדיוק. למה? למהלא. ככה אני. אפילו את הקליפים עשיתי בעצמי. כמו שאמרתי, אלבום אישי. בכל זאת, לא יכולתי שלא להעזר בחבר שלי מאז ומתמיד – מתן אפרת, שבא לנגן בחלק מהשירים. הזמנתי גם אורחת מאוד מיוחדת, צ'לנית מדהימה – ליאת סבה. אני מודה מעומק ליבי לתומכים בהדסטארט שעזרו לי להוציא את האלבום לאור ובכלל, לכל מי שיאזין."

אדם בן אמיתי יחגוג את יציאת האלבום במופע השקה חגיגי שיתקיים בתאריך 23 במרץ במ ועדון האזור בתל אביב, הוא יארח את ארקדי דוכין ואפרת גוש.

 

רונה קינן – עיר בלי געגוע

המוזיקאית, יוצרת וזמרת רונה קינן משיקה אלבום חדש, השביעי במספר, אלבום הכולל 11 שירים שנכתבו, הולחנו ומבוצעים בידי רונה בהפקה מוזיקלית משותפת עם אורי קוטנר. שני שירים באלבום – 'מה שקרה' ו'הדירה בגאולה' הולחנו במשותף על ידי רונה וקוטנר יחד עם אלדד גואטה. תחילת העבודה על האלבום הייתה עם פרוץ מגיפת הקורונה ותקופות ההסתגרות בעל כורך בבתים. מדובר באלבום אישי של רונה המבקשת באמצעות מילותיה להציב בפני המאזינים את דמותה של אשה החיה בעיר והן מצויות בתהליכי שינוי ללא הפסקה אך במקביל. כך רונה עם יציאת האלבום – "יש לי אלבום חדש! יש בו 11 שירים שעבדתי עליהם במשך שלוש שנים, אין בו דם אבל יש בו יזע, יש בו שמחת יצירה ויש בו גם דמעות. בעטיפת האלבום רואים אירוע פלאי. למעשה, הוא כל כך פלאי עד שלא ברור אם היה או לא היה. אבל הוא היה, עובדה. ב-1950 ירד שלג בתל-אביב ושתי נשים בנו איש שלג על שפת הים. אם דוד אלדן לא היה מצלם את זה, אי אפשר היה להאמין שזה קרה. הדימוי הזה של שלג בתל-אביב מהלך עלי קסם כבר שנים והוא ליווה אותי לאורך העבודה על האלבום. הוא עטף את המחשבות שלי על העיר שלא היתה, על העיר שיכולה היתה להיות, על הגעגועים לדבר שלא יבוא אף פעם ומצד שני התקווה שאם הוא בא פעם אחת, אולי הוא בכל זאת יבוא שוב. השירים האלה נכתבו על סף שינוי, תוך כדי שינוי ואחרי שינוי. נולד לי ילד, חציתי את גיל 40 המאיים (ובצדק), הייתה מגפה עולמית, העיר השתנתה, העולם השתנה, ידעתי שהגיע הזמן להיפרד מחלקים מסוימים בחיים שהכרתי עד כה. חשבתי שאני נפרדת מהעיר אבל למעשה נפרדתי ממי שהייתי בתוך העיר. אבל יש טוויסט בעלילה – דווקא כשהאלבום היה כבר כתוב ומוקלט, התחלתי לחבב את העיר שוב, פתאום מצאתי בה איזו גומחה שנוח לי בתוכה. מי יודע, אולי זו הדרך להחזיר אהבות קודמות. להיפרד מהן בשיר. האלבום הזה שונה מכל אלבום שהקלטתי. הוא תוצאה של מאות שעות שבהן ביליתי באולפן שלי, לבד מול המחשב או עם גיטרה ביד, מנסה ליישם בכוחות עצמי את כל מה שלמדתי מהמפיקים והמפיקות המעולים שעבדתי איתם לאורך השנים. אלה היו שעות שבהן הקלטתי כלים משונים, סימפלתי תקליטים ישנים, כתבתי ומחקתי, צללתי ועליתי בחזרה למעלה, רק כדי להיזכר שהשעה כבר ארבע, וצריך לאסוף את מתי מהגן 🙂 אבל חוץ מהשעות האלה לבד, נאסף לו גם אנסמבל של חברים שעזרו לי, עיבדו והלחינו והפיקו יחד איתי, או סתם ייעצו לי כשהלכתי לאיבוד. אקדיש לכולם פוסט נפרד אבל בינתיים אני רוצה להגיד להם תודה – לאורי קוטנר שהפיק איתי את האלבום וגם לאלדד גואטה ולעומר שונברגר, שהיו מעורבים עד צוואר בכמה מהשירים, בקטע טוב מאוד. תודה גם ליזהר אשדות שהפיק איתנו את ״נוע״, הסנונית המוקדמת מהאלבום הזה, לתמיר מוסקט שפיזר מקסמו על שלושה שירים, ולאלון עדר האהוב ששר איתי את ״סנה שלא בוער״, הסינגל שיוצא היום יחד עם האלבום. זהו, אני מקווה שתמצאו ב״עיר בלי געגוע״ משהו שאתם צריכים או משהו שאתם רוצים."

רונה קינן תחגוג את השקת האלבום החדש במופע שיתקיים בתאריך 3 ביוני באמפי שוני ותארח את גידי גוב ואלון עדר.

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: