קליפים חדשים

סאבלימינל והצל – חבר'ה משוגעים

סאבלימינל והצל חוזרים לשתף פעולה, מכריזים על מופע משותף ומשיקים שיר חדש שאין בין שמו לתוכן כל קשר

צמד הראפרים סאבלימינל והצל החלו לשתף פעולה לפני עשרים שנה, כאשר קובי שמעוני (סאבלימינל) ויואב אליאסי (הצל) הקימו יחדיו את הלייבל משפחת תאקט אשר במסגרתו טופחו אמני ראפ והיפ הופ ישראליים רבים. השניים אף השיקו את אלבום הבכורה שלהם במשותף במסגרת הלייבל הביתי. בשנת 2009 דרכיהם של השניים נפרדו והם אף יצאו בפומבי האחד כנגד השני. בעוד שמעוני ממשיך את קריירת המוזיקה שלו אליאסי התמקד בהובלת קמפיין פוליטי ימני קיצוני.

בשלהי שנת 2022 השלימו השניים והביאו לסיומו את אחד מהסכסוכים הגדולים שהתרחש בסצנת המוזיקה הישראלית, הצל הצטרף לסאבלימינאל במהלך הופעתו של האחרון במועדון בארבי בתל אביב והם הכריזו על מופע משותף שיתקיים החודש בהיכל מנורה מבטחים.

לקראת המופע הצפוי וכחלק מהקמפיין לקידומו השיקו השבוע השניים שיר חדש עם שם מאוד בעייתי, בעברית הוא נקרא "ידיים באוויר" כמו צירוף המילים המופיע מספר פעמים בשיר, לעומת זאת שמו של השיר לועזית וליתר דיוק בספרדית – VATOS LOCOS ובתרגומו לעברית "חבר'ה משוגעים" הוא מאוד בעייתי. במקור מהווה חיבור המילים הללו לשימוש סלנג לטיני לכנופיות רחוב קשוחות של צעירים ממוצא לטיני המתנהלות ברחבי ארה"ב, קנדה ובמיוחד במקסיקו כשהן אמצו לעצמן את אותו הזיהוי באמצעות צבע נבחר לכל חברי הכנופייה באמצעות בנדנות או אמצעים אחרים. המושג תפס תאוצה כלל עולמית וחשיפה לתופעה החברתית הזו כאשר בשנת 1993 יצא לאור סרט הקולנוע – Blood In Blood Out בבימויו של טיילור האקפורד במסגרתו מתגלגל סיפורם של שני אחים למחצה ממוצא לטינ י יחד עם בן דודם שמוצאו בחציו לבן ובחציו לטיני אל עולם כנופיות הרחוב הקשוח והמושג – VATOS LOCOS אותו הם מסמנים לאורכו של הסרט כסיסמא ואיחוד באמצעות הצגת האותיות V ו- L באצבעותיהם הופך לסמל מסחרי ולמוטו עולמי של מעריצי כנופיות ועולם הקשוח של הפשע. המונח אומץ בידי דמויות רבות מעולמות שונים, גם אוהדי הכדורגל של מכבי נתניה מחד וגם די ג'י מעולם האלקטרונ יקה מתהדרים בטייטל הזה…

מדוע שילבו סאבלימינאל והצל את המושג הזה בשם השיר החדש, כאשר אין כל קשר בין הנרטיב בשיר למושג, למעט הופעתו במשפט המבקש מחד להיצמד לחווית ארגוני הפשע הלטינים מחד וחיי עושר מאידך. האם יש כאן קריצה מסויימת לכל אותם שגדלו על הסרט כי כעת השניים מבקשים לרענן את הוויית כנופיות הרחוב? האם זה מה שצפוי במהלך המופע המתוכנן? אווירת גנגה?…

מכל מקום בתאריך 21 בינואר יעלו שני הראפרים מעל בימת 360 מעלות בהיכל מנורה מבטחים למופע משותף במהלכו יבצעו את מיטב הלהיטים שלהם ויארחו שלל אורחים מהסצנה אשר פעלו במסגרת הלייבל משפחת טאקט. המופע הוכרז כסולד אאוט.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: