חדשות הסצנהחדשות מקומיות

הפזמונאי והמשורר יורם טהר לב הלך לעולמו

הפזמונאי והמשורר יורם טהר לב, הלך לעולמו הבוקר בגיל 84.

הסופר, הפזמונאי והמשורר יורם טהר לב הלך הבוקר לעולמו בביתו בגיל 84. לאחר שלקה במחלה קשה. טהר לב נחשב לאחד המעצבים החשובים של הזהות והאתוס הישראליים.

יורם טהר לב נולד בינואר 1938 וגדל בקיבוץ יגור, לסופר והמשורר חיים טהר לב. אביו, שהיה משורר גם הוא, זיהה את הכישרון של בנו וקנה לו מחברת מקושטת בה כתב את שיריו הראשונים. השירים אבדו עם אירועי השבת השחורה בקיבוץ יגור.

בעת שירותו הצבאי שימש כתב בעיתון "במחנה גדנ"ע" ולאחר מכן שימש כעורך עיתון זה ו"במחנה נח"ל". במשך שנים רבות עבד כעורך בהוצאה לאור של משרד הביטחון.

טהר לב כתב מספר רב של שירים ופזמונים, רבים מהם לפסטיבלים ולתחרויות שונות, כולל לפסטיבלי הזמר ולאירוויזיון. בין שיריו אפשר למצוא שירי אהבה, שירי מולדת, שירי טבע, שירים תנכיים ושירי הומור.

במאה ה-21 הרבה להופיע בפני קהל בסיפורים ובשירים מפרי עטו בלוויית זמרת, בתוכניות כמו "וטהר ליבנו" ו"קום והתעלף בארץ". למשל בעת מגפת הקורונה, המשיך טהר לב לפרסם סיפורים ושירים פרי עטו עם פן הומוריסטי, כדוגמה, פואמה לכנרת. הוא מתחזק אתר אינטרנט, בו ניתן לעיין במבחר גדול של שיריו וספריו, להתעדכן בהופעותיו, ובו הוא מפרסם מדריך לכתיבת שירים ומקאמות, ועוד.

ארונו של טהר לב יוצב מחר (יום שישי ) 7/1/22 בשעה עשר בבוקר באולם מסקין בתיאטרון הלאומי הבימה והקהל יוכל לעבור על פני הארון.

ביום שישי הבא 14/1/22  יתקיים בהבימה אירוע לזכרו בהשתתפות אמנים רבים. במקור תוכנן אירוע הצדעה ליורם טהר לב – "תמיד עולה המנגינה" לכבוד יורם טהר לב ביום הולדתו ה-84, ובהלכו היה אמור לקבל את אות גיבור תרבות על פועלו התרבותי ותרומתו לפס הקול של מדינת ישראל.

על פי התכנית המקורית היו אמורים ליטול חלק במופע המחווה החגיגי – ירדנה ארזי, אילנית, רבקה מיכאלי, אדם, חנן יובל, חני נחמיאס, צמד הפרברים, יהודה אליאס, דורית ראובני, עדנה לב, שרה'לה שרון, יונית שקד גולן, צמד רעים, טל סונדק, דלית כהנא, הסופר חיים באר ולהקת צעירי הבימה. כן תצטרף מקהלת הגבעטרון בהרכב מלא בהשתתפות 18 זמרות וזמרים בניצוחו של אילן גלבוע, האירוע יתקיים בהנחייתו של יואב גינאי ובניהולו המוזיקלי של גיורא לינברג.

השבוע יצא חלקו השני של אלבום "יעלה ויבוא" המהווה אסופת ביצועים חדשים לשיריו הרבים.

עם היוודע דבר מותו הודיע שר התרבות הוספורט חילי טרופר – "הצטערתי לשמוע על לכתו של יורם טהרלב זכרו לברכה, משורר ופזמונאי שהשפיע עמוקות על התרבות הישראלית לאורך שנים. טהרלב היה מהמשוררים הבולטים והמובילים שידעה ישראל ויצירותיו הן מאבני היסוד של התרבות הישראלית. יצירותיו שיש בהן ביטוי לשורשים יהודיים עמוקים, לחיבור חזק לארץ ולמרכיבי הזהות הישראליים לצד שנינות והומור, מוכרים בכל בית ונטועים עמוק בליבם של המוני ישראלים. וימשיכו להיות נטועים גם אחרי מותו. אני מבקש להשתתף בצער המשפחה ושולח תנחומים למשפחתו ולחבריו הרבים. יהי זכרו ברוך".

בין שיריו החשובים

השיר "גבעת התחמושת" בלחנו של רוזנבלום הוא בין השירים שהשאירו את רישומם בזכות תיאורו האותנטי של הקרב על גבעת התחמושת במלחמת ששת הימים. "היֵה לי חבר היֵה לי אח" בלחנו של רוזנבלום הוא שיר על אחוות לוחמים והשיר "הבלדה על יואל משה סלומון" בלחנו של חנוך ובביצוע אריק איינשטיין, שמתחיל במילים "בבוקר לח בשנת תרל"ח", הוא תיאור אפיזודה בהיסטוריה של ארץ-ישראל (ייסוד פתח תקווה).

השיר "על כפיו יביא" בלחנו של רוזנבלום ובביצועה של רבקה זהר, נכתב על סמך מפגש עם נגר מובטל באחת משכונות העוני בארץ, היושב מיואש בבית מלאכתו השומם, וכולו כמיהה לבנות כיסא לאליהו הנביא שיבוא ויגאל אותו מצרותיו.

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

  1. עבורי תיזכר ,יורם, כ"לשונאי" מבריק, בזכות יכולתך המופלאה לשחק עם המילים,כאמן המשבץ פנינים בתכשיט.
    לנצח ליבך הטהור בליבנו.

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: