פס קול שבועי
כולל וידאו

אסי מנדל – דַּי!

עם נעימה אינסטרומנטלית וסרט ללא מילים מבקש אסי מנדל להביע את מחאת עולם התרבות, צפו

כבר קרוב לשנה שעולם התרבות מושבת – אין הופעות, אין הצגות, אין קונצרטים. כבן למשפחה מוזיקלית, המוזיקאי והיוצר אסי מנדל (בנם של דורית ראובני ויענקל'ה מנדל) הרגיש שהוא לא יכול עוד לשתוק, ומיק הבוקר קטע מוזיקלי אינסטרומנטלי, יצירה שמהותה מחאה על סגירת עולם התרבות – "די!".

הנעימה מלווה בקליפ אותו ביים ליאור ברקוביץ', בו רואים את מנדל וחברי ההרכב שלו מגיעים לבית קברות, חופרים ומוציאים מהקבר את כלי הנגינה שלהם, וזורקים במקומם פנימה את פתקי המפלגות השונות.

כך אסי מנדל על המחאה המוזיקלית שלו – "במדינה שהמילה תרבות בכלל לא בלקסיקון קשה גם למצוא תקווה. אמנות היא לא בילוי ולא פנאי, אמנות היא המשמעות והסיבה שיש טעם לחיות. תרבות מגדירה עם, וכרגע העם שלנו על סף מלחמת אחים. תרבות זו לא רק אומנות, מה עם תרבות דיבור? תרבות התנהגות? התרבות מתה ובמקומה שולטת האלימות וההסתה. הגיע הזמן להגיד די! די לפוליטיקאים שקרנים, די להסתה, די לאטימות. אז די – תחזירו לנו את התרבות".

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: