כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

חדשות הסצנהחדשות מקומיותמוזיקה בצל מגיפת הקורונה
כולל וידאו

אזהרת מסע בחירות – הבטחה לתקצוב עולם התרבות

ממשלת ישראל משחררת הבטחות לעולם התרבות בדרך לבחירות במרץ, כל הפרטים.

ממרץ 2020 ועד מרץ 2021 לא באמת יחול שינוי, במרץ 2020 הורתה ממשלת ישראל לסגור את עולם התרבות והמופעים. התאריך המדוייק הוא 6 במרץ 2020, רייב פורים של העיר תל אביב בוטל, פסטיבל LUNAR במרכז הירידים צומצם למחצית מכמות הקהל המתוכנן, יומיים לאחר מכן החלו לזרום הידיעות על ביטולים אחרי ביטולים של מופעים מתוכננים בעקבות בהלת הקורונה לצד הנחיות הממשלה על איסור התקהלויות, באוויר הפתוח ובמקומות סגורים כאחד.

למעט מרווח נשימה קצרצר בתקופת הקיץ, אף הוא עם מגבלות על פי תנאי המתווה הסגול, עולם התרבות נאלם ונעלם במשך כל התקופה, ותסלחו לי, הופעות של עד עשרים צופים בחצר תחת כיפת השמיים זו לא באמת הזרמת חמצן. אנחנו כאן באתר עקבנו באדיקות אחר כל ההתרחשויות והאי התפתחויות סביב נושא ביטול המופעים, סגירת אתרי ההופעות והמאבק המתמיד של עולם התרבות מול ממשלת ישראל, שלא לדבר על אי התייחסות של מוסדות השלטון למצוקה הכלכלית של עובדי תעשיית המופעים שנזדקקו לתרומות גופים כלכליים רבים שנרתמו באמצעות עמותות האמנים לסייע החל במארזי מזון עד דלת הבית וכלה בסיוע נפשי. הכל כאן.

כידוע לכולם, ממשלת ישראל והכנסת שלה מתכוננים לבחירות שיתקיימו במרץ 2021. זה הזמן לשחרר הבטחות לכל דיכפין במטרה לשמר או להגדיל מנדטים כדי להמשיך ולאחוז בקרני המזבח, דהיינו לשלוט במדינה. אז קחו את כל הכתוב מכאן והלאה בערבון מוגבל!!

הערב ממשלת ישראל ושריה משחררים הודעות לתקשורת אודות מפגש בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, ישראל כ"ץ שר האוצר וחילי טרופר שר התרבות עם הזמר והיוצר אביב גפן ומבטיחים תקציב בן עשרות מיליוני שקלים על מנת לסייע לעולם התרבות.

וזו לשון ההודעה הכוללת:

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום עם הזמר והיוצר אביב גפן כנציג האמנים וסיכמו על מתווה סיוע לתחום התרבות בגובה של 70 מיליון ש״ח. בפגישה השתתפו גם שר האוצר ישראל כ״ץ ושר התרבות חילי טרופר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו"זהו יום בשורה לעולם התרבות והאמנות בישראל. לפני כמה ימים הגיע אליי אביב, רציתי לשמוע על עולם האומנות. יצאנו החוצה, ישבנו בחוץ, והוא אמר לי: ׳תשמע, מוכרחים לעזור ולהחזיר לחיים גם את עולם התרבות׳. אמנים ותיקים סובלים ואמנים בכלל, קשה להם להופיע. בעזרת שר האוצר ושר התרבות מצאנו פתרון, והפתרון שאנחנו מביאים היום הוא 70 מיליון שקלים להופעות שיועברו דרך הרשויות שיהיו מחויבות לתת את זה להופעות. זה מסובסד. זה יביא וימלא את האולמות. בתוכם, 6 מיליון שקלים לאמנים הוותיקים, באמת, חלק מהם סובל סבל גדול מאוד. זה מפיח חיים, וזה יהיה בעוד כמה שבועות. עולם התרבות שהוא מהעולמות הסגורים יהיה הראשון שיהנה מהתוכנית הדרכון הירוק. מעכשיו צריך להגיד: ׳אנחנו דור מחוסן׳."

הזמר והיוצר אביב גפן"תודה רבה לך אדוני ראש הממשלה, תודה לשר האוצר ולשר התרבות. אכן הוזמנתי לפני כמה ימים לשיחה ובה פרסתי את כל בעיות עולם התרבות שנסגר ראשון וסובל מאוד מוראלית וכלכלית. לשמחתי מצאתי כאן אוזניים קשובות מאוד ופתרון מאוד מיידי שנעשה תוך כמה ימים, אחרי שישבנו כאן שעות על גבי שעות. הוסכם להעביר לרשויות 70 מיליון ש"ח להופעות שיהיו חייבים לממש, זה כסף שיחוייב דיווח. כך שכל הצוותים והאמנים יופיעו וזה יעזור. כמובן עוד 6 מיליון ש"ח לאמנים במצוקה, אמנים מבוגרים. עם כל העצב של הקורונה אני חייב לומר שאני מאוד שמח כמו כל ישראלי שיש חיסונים. הרבה אומרים לי, מה אתה אומר על המצב, וזה נכון שחלק מהאמנים בעולם תוגמלו הרבה יותר מהר עם יותר כסף מה שיצר הרבה זעם ברחוב. אבל חשוב לומר למען ההגינות, שישראל הולכת להיות המקום הראשון שאמנים יופיעו והקהל יוכל לבוא לראות הופעות, בניגוד לשאר אירופה שיהיו סגורים לפחות עד יולי-אוגוסט. אז אני גאה מאוד בישראל שאיחדנו כוחות גם אם אנחנו חלוקי דעות, אבל אנחנו מביאים את התרבות שוב לישראל וזו בשורה ענקית בעיניי וישראל תהיה הראשונה לפתוח הופעות וזה לא מעט״.

שר האוצר ישראל כ"ץ"בבשורה היום רואים את האור בקצה המנהרה והאור הגדול זו הפתיחה הצפויה עקב הגעת החיסונים והדרכון הירוק. האור הנוסף זה הסיוע בגובה 70 עד 100 מלש"ח שאנחנו נעמיד לרשות התרבות דרך הרשויות המקומיות שיאפשרו לאמנים להופיע ולחזור לפעילות. זו בעצם רשת ביטחון לעולם התרבות הלא ממוסד. רשת ביטחון כלכלית שאנחנו מעמידים כאן עם רה"מ, שר התרבות ואיתך אביב".

שר התרבות חילי טרופר"עולם התרבות חוזר לחיים. סיכמנו כעת על תמיכה של עשרות מיליוני שקלים שיזרימו חמצן, יעברו לרשויות המקומיות וישמשו למופעים ולהצגות. בנוסף, יהיו 6 מלש"ח לאמנים מבוגרים במצוקה שיש לנו מחויבות ערכית כלפיהם. לאחר הבשורה של סיכום משרד הבריאות וראש הממשלה שהתרבות תהיה הראשונה לחזור. סוף סוף יש תקווה ואופק קרוב, אנחנו מאוד מקווים שכבר בתקופה הקרובה המופעים והתרבות תחזור. חשוב לי להגיד לאמנים וליוצרים הישראלים אתם חשובים לנו, יש לנו מחויבות עמוקה כלפיכם ואנחנו מחכים לרגע שתחזרו".

ובתכלס במה דברים אמורים?

על פי המתווה עליו הוסכם בממשלה תוקם קרן רשויות מקומיות לעידוד מופעים ביישובים השונים, בגובה של 40 מיליון ש״ח, בנוסף ל-24 מיליון ש״ח שנותרו מהמסגרת התקציבית של הקרן משנת 2020. בנוסף, תוקם קרן סיוע לאמנים במצוקה בגובה של 6 מיליון ש״ח. הקרן תהיה משותפת לקרן יהושע רבינוביץ׳ לאומנויות ומפעל הפיס.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d