חדשות הסצנהחדשות מקומיותמוזיקה בצל מגיפת הקורונה

הממשלה מזרימה 40 מיליון ₪ לרשויות לסימון מופעים

המהלך הממשלתי החדש - 40 מיליון ₪ יועברו לרשויות המקומיות כדי לממן הפקת הופעות, המהלך לא פותר את מצוקת כלל העובדים בענף המופעים. כל הפרטים.

להלן תוכנה של הודעה שיצאה מלשכת שר התרבות והספורט חילי טרופר: תמיכה נוספת בעולם התרבות: כחלק מתכנית שתזרים לעולם התרבות עשרות מיליוני שקלים, הוחלט על הזרמה מיידית של למעלה מ-40 מיליון ₪ למופעי תרבות בכלל הרשויות ברחבי הארץ.

במסגרת התכנית שגובשה על ידי משרד התרבות והספורט ומשרד האוצר, בהובלת שר התרבות והספורט ח"כ חילי טרופר ושר האוצר ישראל כ"ץ, ובשיתוף ראשי השלטון המקומי, הוחלט כי למעלה מ-40 מיליון ש"ח יוקצו לצורך קיומם של למעלה מ-800 מופעי תרבות בכלל הרשויות המקומיות ברחבי הארץ.

התכנית נועדה לאפשר לעולם התרבות לחזור לפעילות, בכפוף להחלטת קבינט הקורונה, ולאפשר לאזרחי ישראל לזכות שוב במופעים ואירועי תרבות מסובסדים. כמו כן, התכנית נועדה לתת מענה להיכלי התרבות העירוניים ולעשרות אלפי העצמאים בתעשיית התרבות, בהם אמנים יוצרים וצוותים טכניים (אנשי סאונד, תאורנים, פועלי במה ועוד), על מנת שישובו למעגל התעסוקה ולחדוות היצירה.

על מנת להבטיח כי מספר רב ככל האפשר של אמנים ישובו לבמה באמצעות התכנית, נקבעה תקרת עלות למופעים על חשבון תקציב המשרד. בנוסף לתקציב שמשרד התרבות והספורט הקצה לתכנית, הרשויות יממנו חלק מעלות המופעים בהתאמה לדירוג הכלכלי-חברתי של כל רשות ורשות.

שר התרבות והספורט, ח"כ חילי טרופר: "המחסור באירועי תרבות ברשויות, מצוקת היכלי התרבות וזעקת הכאב של עשרות אלפי עובדי עולם התרבות בארץ נשמעת היטב. אני מבין אותם, מזדהה עימם ומחויב לסייע בפתרון עבורם. יש לנו אחריות להחזיר לחיים את המופעים ולאפשר לעובדי תחום זה – היוצרים, האומנים, עובדי הבמה וכל השותפים ביצירה, לעמוד על הרגליים ולהתפרנס בכבוד. אין לנו את הפריבילגיה לנוח לרגע, ואני משתדל לפעול בכל החזיתות ועם כל הגורמים בכדי לסייע להם. סוכם שנעביר בתוך זמן קצר, יחד עם משרד האוצר ובשיתוף השלטון המקומי, עשרות מיליוני שקלים לטובת מופעי תרבות בכל חלקי הארץ. כך גם היוצרים, האומנים, הזמרים והמפיקים העצמאיים יקבלו זריקת חמצן."

האם התוכנית אמורה לענות למצוקה בענף המופעים? האם התוכנית והתקציב מסייעים לאיש הקטן המתפרנס בענף הזה? לא בטוח בכלל. ממשלת ישראל יוצרת מהלכים המדברים עם מוסדות ואינם עומדים בקנה אחד עם שוועת הציבור המתפרנס בעולם המופעים והתרבות, פעם נוספת שתקציבים ממשלתיים מנווטים למוסדות ציבוריים ואף שקל אחד אינו מגיע לאנשים השקופים שלא יכולים לשלם על לחם וחלב במכולת.

הרעיון יפה, זך וטהור. אך מפספס את הפואנטה בשתי נקודות:

  1. הממשלה הייתה אמורה להנחית תקנות ונוהלים אל השלוחה שלה האמורה ליתן מענה לאזרחים במצוקה הנופלים בין הכסאות – כל אותם עצמאיים שפרנסתם בתחום עולם תעשיית התרבות שכבר קרוב לארבעה חודשים לא מקבלים כסף מהביטוח הלאומי או משרד הרווחה.
  2. מתי יתאפשר לשוק הפרטי והעצמאי לחזור ולהפיק, לתאם ולהרים הופעות? לאו דווקא במסגרת מוסדית, אלא בשוק הפרטי? לא רק היכלים ומתנ"סים של הרשויות אלא גם בפלח השוק הפרטי? מועדונים, בארים, פאבים, ארנות, מתחמים פתוחים או סגורים? מתי?..

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: