קליפים חדשים

עמרי סמדר – ספרי, עם שושנה דמארי ושי צברי

המוזיקאי והמפיק עמרי סמדר מעבד את השיר האלמותי ספרי תמה בביט עכשווי עם קולותיהם המשתלבים של שושנה ושי, פנים חדשות ליצירה מהמאה ה- 17.

בין הפיוטים הרבים שהותיר אחריו אחד מגדולי הפייטנים והמשוררים בני עדת יהודי תימן ר' סעדיה בן עמרם בימי חייו לפני כ- 300 שנה מצוי השיר "ספרי תמה תמימה" או בקיצור "ספרי תמה" או רק ספרי, כאשר חוקרים את הנרטיב של השיר עולה כי בעצם מדובר במעין דו שיח בין המשורר לנפש שלו, סַפְּרִי תַמָּה תְמִימָה – ספרי לי נפשי. זו חפירה פנימית, במסגרתה באים לידי ביטוי הגוף החומרי, הנפש הרוחנית והדעת, השכל, התבונה הנרכשת היודעת ומבינה כי בתום חייו של הגוף החומרי והעלמותה של התודעה רק הנפש ממשיכה במסלול הקיום בעולם שכולו טוב, העולם הבא, ממש כמו משה רבנו בשעתו, להתבונן מנגד בארץ המובטחת ולא לבוא בשעריה.

לפני יותר מחמישים שנה הקליטה הזמרת שושנה דמארי את השיר אשר ביצועו תועד מאוחר יותר במסגרת תכנית הטלויזיה  "שרתי לך ארצי" בהנחייתו של דן אלמגור, השיר זכה לביצועים רבים של מספר זמרים, ראוי לציין ביניהם את דקלון, בועז שרעבי, צליל דנין, צמד העמרנים, אורי שבח, קובי פרחי עם להקת אורפנד לנד והזמרת שלומית לוי, דדי ג'רפי, טל בדני, מתי סרי ולבטח יש עוד שלא עליתי עליהם…

כעת מגיע עמרי סמדר, מוזיקאי בוגר האקדמיה למוסיקה בירושלים, פסנתרן, מעבד, דיג'יי ומפיק בולט בסצנה האלקטרונית התל אביבית, העושה בימים אלו את דרכו לקראת השקת אלבום בכורה מסגרתו הוא מבקש ליצוק חיים חדשים בני זמננו ליצירות עבריות אלמותיות ומאמץ אל חיקו את "ספרי". סמדר מזמין את הזמר שי צברי, אחד הווקליסטים היותר גרובים בסצנה האוריינטלית האקלקטית של זמננו, אליו לאולפן ונותן לו להאזין לסקיצה ראשונית לעיבוד האלקטרוני שהוא הלביש את השיר, צברי מזהה מיד את הפיוט הזה אולם במלודיה שונה, מתברר שהפיוט בן 300 השנים התנגן בבתי בני העדה התימנית לאורך הדורות, בשתי מנגינות השונות זו מזו. עובדה זו הובילה להקלטה במקום של שי צברי לפי המנגינה המוכרת לו מהבית, אין זו הפעם הראשונה שצברי שר משירי שושנה דמארי, הוא כבר עשה זאת במסגרת פסטיבל ישראל…

כך בסופו של דבר ההפקה חותמת במעטפת מקצב וביט אלקטרוני עכשווי את קולותיהם של שני הזמרים בני תימן, שושנה מחד ושי מאידך, כל אחד במנגינה שלו לשיר הכל כך עתיק, כל מוכר וכל כך מבוצע. יש בפנינו הלחם מצויין של השניים, לכדי יצירה בת זמננו הניזונה מהעבר. את החיבורים הוויזואלים לקטעי הווידאו השונים יצר הבמאי יובל ארצי.

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: