סיקור הופעות

התאהבתי באך

אחינועם ניני חוגגת את השקת האלבום "Letters to Bach" במשכן לאומנויות הבמה, ליל שישי, 29.03.2019, אחינועם ניני וגיל דור בליווי רביעית המיתרים "סוליס", טלי ספיר ושי שיר חוזרים עם הרשמים, צלילים ומראות.

אחינועם ניני במשכן. צילום שי שיר וטלי ספיר
אחינועם ניני במשכן. צילום שי שיר וטלי ספיר

החודש התרחשו שני אירועים. הראשון, "סוליס" רביעיית המיתרים המדהימה מנאפולי הגיעה לארץ והשני, יצא אלבומה הבינלאומי החדש של אחינועם ניני "Letters to Bach" שכולו מילים שכתבה ליצירותיו של באך, בעיבודו המוזיקלי של גיל דור, בן זוגה על הבמה מזה 30 שנה ובהפקתו של האגדה קווינסי ג'ונס. שתי עובדות אלו, יוצרות אפשרות למופע חד פעמי ומרהיב. זה אכן מה שהתרחש אמש במשכן לאומנויות הבמה.

היא עולה לבמה יחפה ומנצנצת ופותחת, יחד עם הרביעייה המרהיבה, בשני קטעים קלאסיים "Vilanella"  ו- "Fenestra Vascia" וכבר מהשיר הראשון היא מפגינה את כישורי המשחק שלה. למרות שהמילים באיטלקית, היא מספרת את הסיפור בשפת גופה לצד קולה.

אחינועם ניני במשכן. צילום שי שיר וטלי ספיר
אחינועם ניני במשכן. צילום שי שיר וטלי ספיר

למרות שעל הבמה נוכחת רביעייה קלאסית, אחינועם לא מוותרת על שורשיה ומכניסה את הצלילים והקצב התימני לבמה. לפעמים רק בשירה כמו ב"מישאלה" ולפעמים גם על הדרבוקות והקונגס. המופע מורכב מיצירות קלאסיות, לצד להיטיה של אחינועם שקיבלו עיבודים חדשים יחד עם "סוליס", כמו לדוגמא "בואי כלה" שקיבל נופח חדש בליווי כלי המיתר הקלאסיים לצד הדרבוקות. ושוב השילוב של מזרח ומערב שהופך כל ביצוע לעמוק יותר, מורכב, עשיר וקסום.

עם "סוליס" היא משתפת פעולה כבר כ-20 שנה והם כבר מכירים את הרפרטואר הישראלי שלה. היא רואה הרבה קוים משיקים בין התרבות הנפוליטנית לבין זו הישראלית. למשל יצר הנדודים וההגירה. הם ביצעו יחד שיר נפוליטני "סנטה לוצ'יה" שזהו למעשה, המנון המהגרים הנפוליטני. השיר מדבר על ספינות המהגרים המתרחקות מהנמל, והפסל של סנטה לוצ'יה הולך ומתרחק איתן. וכך, ככל שמתרחקים, נפולי נעשית יפה יותר.

אחינועם ניני במשכן. צילום שי שיר וטלי ספיר
אחינועם ניני במשכן. צילום שי שיר וטלי ספיר

היא משחקת עם קולה באותה הקלילות בה ילד משחק עם כדור או יויו, פעם למעלה ופעם למטה, במהירות ובקלות, ללא כל מאמץ, בטבעיות. עובדה זו מאפשרת לה להיות אולי היחידה, שמסוגלת להרים אלבום שכולו  נעימות ויצירות של באך אשר הולבשו עליהן מילים שכתבה אחינועם. היא מבצעת מספר שירים מהאלבום, אחד מהם "No Baby" מילים שכתבה ליצירה המפורסמת "Badinerie" של באך, המדבר על אהבתה למוסיקה ולבאך בגרסה ג'אזית וכאילו, לא ברור איך לא  הורכבו מילים ליצירה זו עד עכשיו. היא יוצקת מילים מעולמה האישי, כמו למשל, אינוונציה מס' 13 מקבלת מילים בהשראת ביתה של אחינועם ומקבלת את השם "Oh Mama" והקנטטה ה-40 מקבלת מילים בהשראת אישה חולת ALS  שהזמינה את אחינועם לשיר לה לפני שהיא מסיימת את חיה, היא קיבלה את השם All of the Angels""

אחינועם ניני במשכן. צילום שי שיר וטלי ספיר
אחינועם ניני במשכן. צילום שי שיר וטלי ספיר

המופע נסגר בביצוע גרנדיוזי ל"קרן אור" שכולל את כל האלמנטים של המופע גם יחד. הוא מתחיל בקטע בלוז בו מציגה אחינועם את כל נגניה בשירה, ממשיך עם המוזיקה הקלאסית בליווי "סוליס" ומסתיים בסולו מפתיע באיכותו של דרבוקות ובונגס בביצוע אחינועם.

יש בה הכל, רגישות, חוכמה, היא מתופפת, היא כותבת מילים ומעל הקול, קול חד פעמי.

קטעי וידאו מהמופע

 

 

שי שיר

שי שיר וטלי ספיר: הוא: איש חינוך בכל רמ"ח אבריו, שהמוזיקה מהווה מרכיב מרכזי בחייו. היא: ביום מנהלת רישוי במשרד אדריכלים ובשאר הזמן תופרת, יוצרת וכותבת. ביחד: הם ההורים של אלה ורותם ויחד איתן חיים ונושמים הופעות ומוזיקה.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: