סיקור הופעות

ריטה – כמו יין, רק משתבחת עם השנים

במסגרת סדרת המופעים "אלבומים" של זאפה וגולדסטאר התקיימה אמש הופעה של ריטה עם האלבום "ימי התום" בהאנגר 11 נמל תל אביב, שי שיר וטלי ספיר הגיעו למופע ומביאים את החוויות והקולות. צילום תמונות – שלומי פינטו.

לא כל יום עולות דיוות ששורדות למעלה משלושה עשורים ובמקומות הגבוהים במצעדים. אפילו לא פעם בדור. ולנו יש את המדונה הישראלית שלנו.

כחלק מפסטיבל גולדסטר סאונד סיסטם – "מנגנים אלבומים", ריטה חוזרת לאלבום האלמותי , עמוס הלהיטים שלה, שהפך את ריטה למותג שהיא והפך לתקליט זהב ביום הראשון לצאתו. בעקבות אלבום זה, יצאה ריטה לראשונה לסיבוב הופעות והראתה לנו מי היא.

האלבום הופק ע"י רמי קליינשטין, אשר נכח בקהל, ובין כותביו שמות גדולים כמו חנוך לוין, אהוד בנאי, עלי מוהר, יהונתן גפן, יהודה פוליקר, ועוד.

ההאנגר מרשים כמו תמיד, ומשנה את פניו בכל הופעה. ריטה עולה עם האלגנטיות שלה לבמה מלאה בנגנים, בין היתר, קלרינט, כינור ואקורדיאון. היא מתחילה עם "עטוף ברחמים" וב"בוא" שהגיע אחריו נדלקת הבמה, כמו גם הקהל, בגווני להבות. אחרי "הנסיכה והרוח" בגרסה מעודכנת, היא פונה לקהל בפאתוס האופייני לה וחושפת את הקשר שלה לאלבום שהפך להיות חלק ממי שהיא, חלק אינטגרלי בזהותה וכל פעם שהיא שרה שיר מהאלבום הוא מקבל משמעות חדשה, פירוש חדש ורובד חדש שנרקם על אמתחתו הרחבה של האלבום, שהפך, גם לחלק מהפולקלור והתרבות שלנו.

בסוף האלבום היא מוסיפה שיר שאמנם לא נכלל במקור ב"ימי התום", אך לא יכלה לוותר עליו. היא לובשת ג'אקט צהוב שגדול עליה במידה ומשחזרת את הסצינה ההיא עם הכתף החשופה, שהגדירה אותה כשהכל התחיל, ומבצעת, איך לא, את "שביל הבריחה".

ב"בגידה" כבר נעמד הקהל, כולם רוקדים ביציעים, בשורות ועל הבמה. היא נפרדת מהקהל וחוזרת לחלק השני והמסיבתי של המופע. מי שהחליט לחתוך לפני ההדרן, הפסיד! היא נוטשת את האוטפיט השחור, לטובת שמלה קטנה, אדומה ולוהטת, היא חולצת את נעליה כרמז מטרים לבאות ומבצעת 3 שירים מאלבומה "השמחות שלי" (שאנה, בי גרר ושאה דומאב) שכל כולו מוקדש למוזיקה הפרסית שעליה גדלה בילדותה בטהרן ובהנגר, אין אחד שנשאר ישוב לנוכח המסיבה הפרסית הזו.

היא מסיימת את חלקו השני של המופע עם "ילדים זה שמחה", שלדעתי, לבצע את השיר הזה זה תרגיל שיווקי לא הוגן, שכן, רוב הקהל הורכב מהורים וילדים הוא נושא, שאפילו הציניקנים הקשים ביותר, לא נשארים אדישים לו, במיוחד אם קלרינט ואקורדאון מעורבים בסיפור.

זה לא מקרי שהיא הדיוה מספר אחת פה בארץ. יש לה קול שממלא את כל ההאנגר, גזרה מעוררת קנאה ולא ביחס לגילה וכאריזמה. במבחן 2009/2019 היא מנצחת אותנו. למען האמת, גם במבחן 2019/1989 ידה על העליונה.

וידאו

שי שיר

שי שיר וטלי ספיר: הוא: איש חינוך בכל רמ"ח אבריו, שהמוזיקה מהווה מרכיב מרכזי בחייו. היא: ביום מנהלת רישוי במשרד אדריכלים ובשאר הזמן תופרת, יוצרת וכותבת. ביחד: הם ההורים של אלה ורותם ויחד איתן חיים ונושמים הופעות ומוזיקה.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: