סיקור הופעות

ערב מחאה

להקת המסך הלבן מארחת את אסף אמדורסקי בחצר התדר לביצוע שירים מהאלבום שבדרך, מוצ"ש, 12.05.2018, נכח תיעד ומדווח – יובל אראל, וידאו – אדוה אראל.

המסך הלבן ואסף אמדורסקי. צילום: יובל אראל

אני עוקב אחר גבריאל וג'ילברט ברויד, שני האנשים המיוחדים (לטובה לטובה..) שעומדים בבסיסה של הלהקה הכל כך מדוברת "המסך הלבן", עוד מהימים שהם פעלו במסגרת להקת פאנק ישראלית בשם "שעלת נפוצה" בה נתנו דרור לכשרונם כיוצרים, כותבים, מוזיקאים ופרפומרים תאטרליים שאינם יודעים גבולות או לפחות יודעים להתהלך על הקצה.

כשהם זנחו לרגע את הרעשים של הפאנק וניסו את מזלם כלהקת וודוויל אמיתית המשכתי לעקוב אחריהם עד שחזרו שוב והפציעו כצמד שהפך לטריו וכיום הוא כבר ממש שישייה של מוזיקאים העונה לשם "המסך הלבן", יתרונם החשוב בסצנת האינדי והאלטרנטיב של השוליים התל אביבים היא הכתיבה והשירה בשפה המקומית – עברית, בלי פוזות של אנחנו חוץ לארץ, לא ולא, ברויד וחבורתם דוברים עברית ומדברים אל ועל דוברי השפה הזו, כאן בישראל, שיריהם, או יותר נכון הנרטיבים שמוטמעים בתמלילים המקושטים בהרבה נוצות וניצוצות של קצב רעש ומנגינות מהפנטות מבקשים לזעזע, להתריס ולמחות, כך היה עם שירי אלבום הבכורה שלהם הנושא את שם הלהקה וכך ברור לי כשמש באמצע השמיים יהיה גם בהמשך. כזכור, אלבומם נבחר כאן כאלבום השנה העברית.

אמש הם הפציעו עם חומרים ושירים חדשים, פתחו סבב הופעות חדש לקראת יציאתו הצפויה של אלבום חדש בתצורת EP שיכלול רק ארבעה שירים, בסוף החודש הנוכחי. גם באוזן שמנסה לעבור את מכשולי הסאונד העוקצני בעמידה מולה במה היישר מעל המוניטורים הרועשים אפשר לקלוט ולנסות להכיל את הטקסטים בשירים החדשים, יש כמה מבוגרים במדינה הזו שראוי כי יטו אוזן, אם לא לצלילים אז לפחות למילים, הם מוחים, בדרכם אך עם הרבה חוכמת חיים צעירה ומעט נאיבית, הם רוצים ומבקשים מה שכל בנאדם נורמלי שואף לו בחייו, בלי מלחמות, בלי הרג, בלי מרדף אחרי הון, פשוט לחיות ולהנות.

אך כשכל זה עטוף בהצגת תאטרון ביזארית מעט עם יותר ממאה אחוז אדיקות, לפחות של גבריאל הסולן והקלידן המאוד מאוד מאוד נותן את כל כולו במופע, יתכן ואותן אוזניים שעברו כבר את גיל החמישים ומצוייות בצמתים בהם מחליטים וקובעים וחורצים גורלות של הדורות הבאים, יתקשו להבין את האמירות, כאן זו כבר הדרך שלכם, קהל, תקשורת, כל מי שרק יכול להעביר את המסר, לחשוף, להאיר ולהרים את הצלילים והמילים הללו למקומות שבהם השמש זורחת והאוויר צלול.

אני את שלי אמרתי, כעת הרשו לי לחזור ולרקוד עם המקצבים המהפנטים של המסך הלבן, תודה.

ולעניינינו –  אמש ארחו חברי המסך הלבן את אסף אמדורסקי שנטל חלק בביצוע כמה מהשירים החדשים לצד ביצוע משותף לחומרים שלו, קטע חשוב בעשייה. אסף, הנחשב לאחד מהאמנים הדקדנטים והדקדקנים מאוד ביצירה עד כדי שלמות מלאה ללא פשרות, אמר הבוקר כמה מילים חשובות שמצאתי לנכון לאסוף אותן לכאן באייטם..

כן, כי היה זה אמש ערב יוצא דופן במדינתנו, עם כל הרעשים והלחצים, להתחיל את השעות המוקדמות עם מחאה כנגד המצב והצגת אלטרנטיבה שפויה ועד מסע אל תוך השעות הקטנות של הלילה ולסיימו עם גאווה לאומית ומעבר לכך, כן, אני מכוון לנטע ברזילי, הכי לא סופרסטאר אבל לגמרי סופרסטאר ועוד נשמע עליה, טוב, אחזור שוב לקרקע, האלבום החדש של המסך הלבן אמור לצאת כפי שציינתי בסוף החודש, אפשר כבר עכשיו להזמינו מראש בבנד קמפ, אל תהססו, בואו לתמוך ביצירה מקורית עצמאית עברית, תודה

Death to Techno by The White Screen
Death to Techno by The White Screen

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וכאן כמה מראות וקולות מאמש, צילום וידאו – אדוה אראל

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: