סיקור הופעות

צ'אטני עם חוויאג'

האחיות חיים A-wa מארחות את ליאורה יצחק בליל שישי במועדון בארבי, מסיבת ריקודים בטעם קינמון, ציפורן, הל וכורכום. נכח תיעד ומדווח – יובל אראל.

ליאורה יצחק והאחיות חיים, A-wa. צילום: יובל אראל
ליאורה יצחק והאחיות חיים, A-wa. צילום: יובל אראל

כאשר ואסקו דה גמה הפליג מעבר לכיף התקווה הטובה עד לתת היבשת ההודית הוא לא קפץ לביקור במקום שנחקר כמה שנים מוקדם יותר בידי עמיתו אפונסו דה פאיבה, חופי עדן ותימן, כך שמגלי הארצות הפורטוגזים לא עלו על הקשר המיוחד בין יהודי תימן ליהודי הודו.

קשר זה התגלה לאחר שנחקרה הסברה כי מוצאם של יהודי קוצ'ין בבני יהדות תימן. הוברר כי ממצאי בדיקות די,אנ,אי הוכיחו קשר גנטי הדוק, קשר שתאם מיתולוגיות ואגדות והגדות רבות על הקשר בין אחינו מהודו ואחינו מתימן מזה מאות בשנים. אז אכן הפורטוגזים החמיצו תגלית שיכולה להאיר את הקשר בין שתי פזורות של עם אחד אבל החיבור האמיתי מחדש נעשה ובוצע אמש מעל בימת מועדון בארבי בתל אביב.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

חלפה כבר יותר משנה תמימה מאז התארחתי במופע מלא של האחיות תאיר, תגל ולירון חיים, המוכרות ברחבי העולם בשם A-wa שהפכו בין לילה לסנסציה האקזוטית והאתנית הכי פצצתית, כשהלהיט, שיר הנושא של אלבומן HABIB GALBI כבש את העולם ממזרח למערב ובחזרה, יוצר להן מאות אלפי אם לא למעלה מכך מעריצים, במיוחד בארצות בהן הגברים מתהלכים עם גלביות או שארוולים…

את הזמרת ליאורה יצחק, מי שהגיעה מבית משפחה ממוצא הודי ועשתה את נעוריה כתלמידתם של גדולי השירה בהודו ואף נגעה בחווייה הבוליוודית, פגשתי לאחרונה בשלהי הקיץ האחרון עת חגגה השקת סינגל הבכורה שלה בדרך לאלבום שלם במועדון האזור, חגיגה שהביאה עימה מקצת מטעמי תת היבשת ההודית בדמות השירה הייחודית וצוות רקדנים ורקדניות שהצטרפו לחגיגה.

ליאורה, שרק בשבוע האחרון השיקה סינגל נוסף מהאלבום המתהווה, התארחה אמש לצידן של האחיות חיים מעל בימת מועדון בארבי בתל אביב לביצוע משותף לשירותיהן בבחינת הצגת הטעמים, הגוונים, והמראות האקזוטיים – אתניים של שירת הנשים בחיבור בין מזרח בשורשים לבין מערב בהפקה, המסת גבולות אמיתית.

אז מה היה לנו אמש?

ליל שישי במועדון בארבי מבקש לשמר את הקרבה למועדון ריקודים יותר מאשר למועדון רוק, לקראת סופו של הערב ותחילתו של הלילה, ולאחר ששעה קודם לכן מפציץ נציגו של מותג המוסיקה הגלוקאלית  לסה פסה, הלו הוא גל כדן, מעל עמדת התקלוט, שורות של ביטים שזורים במקצבים אתניים בואכה מזרח תיכון חדש, מעודד את הקהל הצעיר המתקבץ במועדון להניע את הגוף ולהתחמם לקראת החגיגה המרכזית, או אז בשעה אחת עשרה עולים הנגנים המלווים את האחיות – יוגב גלוסמן בגיטרה חשמלית וכינור, ניצן אייזנברג בגיטרת בס, נועם חבקין בקלידים וטל כוכבי על התופים והמחשב, הביט התימנו אלקטרוני הצבוע בפסטל המעקצץ את עמוד השדרה והגפים מתחיל להתנגן בחלל המועדון עת תאיר, תגל ולירון חיים, עולות אל קדמת הבמה והופכות את המקום למסיבת ריקודים ושירה משותפת עם הקהל הרעב לצהלולים.

בשיאו של הערב, הבנות מזמינות את ליאורה יצחק להצטרף אליהן בביצוע משותף לשנים משיריה – "שני שושנים" הוותיק והמוכר בגרסה ההודית, הנעטף כעת בתערובת תבלינים תימנית ו"מעלה מעלה", הסינגל הראשון מאלבומה שבדרך, אם הדבר היה תלוי בי הרי שגם הסינגל החדש "בואי מהלב" שרק פרץ החוצה בימים האחרונים, היה מבוצע אף הוא, האחיות נותנות כבוד לליאורה ומהוות ליווי נשי ווקלי לשירתה, פורצות מחסומים ומחברות טעמים, מעולם המרחק בין צנעה ועדן לכלכותא וניו דלהי (או בגרסה המקומית מושב שחרות והעיר רמלה…) לא היה קרוב כל כך…

אחרי שהאחיות מזמינות כמה בנות מהקהל להצטרף לריקוד דעסה על הבמה הן מעניקות הפתעה נוספת לקהל שזורם עם הרגליים והידיים כשהן מבצעות לקראת סופו של הערב את השיר "I'm a Tribe" שהופק עבורם בידי תמיר מוסקט וגלעד כהנא באמצעות הלייבל APE, כדי להטעין את הביצוע בקמצוץ מהחוויה הויז'ואלית של הקליפ המקורי הן מזמינות לבמה את  שרון בר לב, רקדנית שביצעה גרסת ריקוד משלה בעקבות הסינגל קליפ החדש ביוטיוב ושבתה את ליבן של האחיות, נותנת וואחד שואו של גמישות גופנית מלהיבה. הקינוח מגיע עם ההמנון האולטימטיבי – HABIB GALBI רק כדי להרים שוב את המועדון באוויר, לרדת מהבמה ולחזור לסשן אחרון של הדרן.

בקטנה – דקות ספורות לפני עלייתן של האחיות לבמה אני יושב עימן בחדר האומנים וחושף פרטים מוכמנים – כן, גם הקיץ הצפוי מלא בפסטיבלים בינלאומיים ומקומיים, כן, הן עובדות כבר זמן מה על אלבום שני, אלבום שיכלול טקסטים הניזונים מההוויה התימנית השורשית, טקסטים בני זמנינו שמקבלים את ההשראה מהמסורת העתיקה, מעוטרים כמובן בסגנון המוסיקלי המאפיין את השירים שלהן ואת הצבעים הייחודיים, יש למה לצפות!!

ולסיכום – סאב קוץ' מילגה חביבות גלבי, כי השמיים הם הגבול.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע 

וידאו

 

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: