סיקור הופעות

המסלול המואר של ערן צור

מופע השקת האלבום "המסלול המואר" של ערן צור, חימום – קרברוס, אורחים – יהלי סובול ושלומי ברכה. חמישי, 29.09.2016. מועדון בארבי. נכח תיעד ומדווח – יובל אראל. צילום – שילי אראל.

המסלול המואר של ערן צור. צילום: יובל אראל
המסלול המואר של ערן צור. צילום: יובל אראל

ערן צור כבר 30 שנה אוחז בקריירת מוזיקאי, על מדף אלבומיו מונחים עשרה שכאלו, החל מימי טאטו, דרך כרמלה גרוס ווגנר, עובר לאלבומי הסולו המרתקים דוגמת אתה חברה שלי משירי יונה וולך, תכלית בתחתית, חותך בחתך הזהב, כל מה שאנושי ועד אלבומו האחרון עם אנסמבל מיתר.

ערן צור, השקת אלבום. צילום שילי אראל

כעת משחרר ערן צור את אלבום הסולו השישי שלו "המסלול המואר" בהפקתו של עופר מאירי, רק המידע הזה, צור ומאירי יחדיו, אמור לעורר באוהבי המוסיקה את הרצון לקום ולשלוח יד אל האלבום ולהניחו על מגש ההשמעות בנגן האלבומים הביתי. הפעם נכון למאזין שילוב מהפנט ומנצח של טקסטים חזקים, נכונים וחודרים הנעטפים ביד מנוסה וכשרונית בצלילים המשלבים רוק'נרול לצד נגיעות אלקטרוניות, זורקות את צור בדרך נכונה ללא דילוגים מיותרים מאז אל העתיד והעכשיו, ההווה. צור מגייס שורה איכותית במיוחד של נגנים, אמנים מהשורה הראשונה שילוו אותו באולפן במהלך ההקלטות, איכות אמיתית עד הסוף. החל מפורטים עלי הגיטרות החשמליות שלומי ברכה, גבע אלון, רם אוריון ובן אלקיים, דרך יובל מסנר האוחז בצ'לו, נגיעות פסנתר מצויינות של שלומי שבן, נשיפות חצוצרה של יגאל מלצר לצד קרן יער בפיו של אלון ראובן. את הקולות בשירות מגישות רונה קינן, דנה עדיני והילה רוח. כל אלו יחדיו ולחוד הופכים את האלבום החדש של ערן צור ליצירה חדשה, מאתגרת, היושבת בבסיסה על המוניטין הערן צורי מחד אך מהווה תעודת הערכה מוסיקלית מכל בחינה מאידך, אם לא היה ברשותי האלבום החדש הזה הייתי רץ לחנות לרוכשו או מבקש אותו כמתנה בלי בושה ממכרי!!!

אמש חגג צור את השקת האלבום החדש במקום הטבעי, מועדון בארבי, שם יש לו שעות במה רבות הן בהופעות שלו והן כאורח אצל חבריו הרבים, את המופע אמש החליט לחגוג בסימן משפחתי, סוג של המשך חגיגת יום הולדתו לפני כשנה על אותה בימה עת ציין את הגעתו לשנת היובל.

ערן וליאם צור, בארבי. צילום: שילי אראל

בשעה רבע לעשר, בעוד הקהל מתקבץ אט אט אל תוך האולם ומשתדל לתפוס מקומות צפייה והאזנה טובים, עולה לפתע ערן לבמה, מפתיע את כולם, מבקש להציג את להקת החימום, "קרברוס" שמה, הלקוח מדמותו המיתולוגית של כלב שערי הגיהנום בעל שלושת הראשים, ומי בלהקה? ליאם צור, בנו הבכור של ערן, בגיטרה חשמלית ושירה, מחוזק בשניים מחבריו, בסיסט ומתופף, עדיין חובשים את ספסלי בית הספר, עניין שלא עוצר בעדם להציג תצוגת תכלית מצויינת (יחסית) למופע המציג חומרים חדשים בסצנת הרוק האלטרנטיבי גראנג'י כבד ופרוע העוטף טקסטים בעברית שאינם נופלים במאומה מהטקסטים שערן מחזיק בתוך שיריו, הקיצור – יש עתיד לדור הבא. המופע כולל את כל המניירות והשטיקים של רוקרים מנוסים, חסר היה רק האקט הבלתי נמנע של דואל גיטרות זה מול זה של ליאם וחברו על הבס, סלחתי…

ערן צור ויהלי סובול. צילום: שילי אראל 
ערן צור ויהלי סובול. צילום: שילי אראל

בדרך כלל מופעי השקה של אמנים מהווים מעין "סיבה למסיבה" במהלכה תשומת הלב מהאלבום נשוא המופע נדחקת הצידה לטובת השירים "החזקים", "טעם הקהל" וכיוצא באלו, אצל ערן זה לא כך, אמנם לא היה מדובר במופע במהלכו יבוצע האלבום בשלמותו, "רק" שבעה מתוך עשרת שירי האלבום הגיעו לידי ביצוע כשהם משובצים באופן נכון וחכם בין שירי המופע שנעו וחלפו על פני תקופות בקריירה המוסיקלית של ערן, התחברו לכדי חיבורים עם חברים מהסצנה כיהלי סובול עליו אמר ערן כי הוא חייב לו את ההפקה המוסיקלית המצוינת כאשר בעקבות אחד המפגשים ביניהם המליץ לו יהלי על עופר מאירי כמי שיפיק את האלבום ויטע בו את הצבעים והטעמים העכשוויים האלקטרו דיגיטליים, כך גם החיבור עם רוקר נוסף, שאף הוא חגג לא מזמן את השקת אלבומו האחרון מעל אותה במה, שלומי ברכה, שהצטרף לערן לביצוע משותף של שיר הנושא מאלבומו הטרי "מאדים ומחוויר" ובהמשך ביצעו השניים דואט שהוקדם בסיפור אודות דני, נשוא השיר עם הסיפור על הצעיר שהתפתה לעשות "מכה" ו"כסף קל" כבלדר קוקאין מדרום אמריקה לאירופה ונתפס בצרפת שם ישב בכלא מספר שנים, אמנם לסיפור האמיתי יש סוף טוב, דני נמנה כיום על חסידי ברסלב, קבע את מושבו בירושלים ומנהל בהצלחה גדולה רשת פיצריות מוכרת, ביצוע שהיה למעשה חיבור של התל אביביות של שנות השמונים עם המהגר הוותיק מהקריות, בית הולדתו של ערן. 

ערן צור ושלומי ברכה. צילום: שילי אראל
ערן צור ושלומי ברכה. צילום: שילי אראל

הטקסטים שערן משתמש בהם ומצפה אותם במנגינותיו הכה מוכרות ואופייניות בזכות גיטרת הבס שלו ומן הסתם באלבום החדש שמקבלות צביון אחר הודות לעבודתו המצוינת של מאירי הובאו לידי ביטוי על הבמה באמצעות חבורת הנגנים שליוותה את ערן, החל בגיבור גיטרה בעצמו, רם אוריון, עובר לשי ברוך שעל התופים והקצב ועובר אל זיו בראשי ששערה הצבוע בבלונד ושחור וגזור לתספורת קרה הזכיר במעט את הזמרת סיה, גם בשל העובדה שהיא נצבה בפינת הבמה, די מחוץ לאור הזרקורים, והייתה אחראית לשירות המצויינות בכמה משירי האלבום החדש, ממלאת את תפקידן של רונה קינן, הילה רוח ודנה עדיני מהקלטות האלבום.

ערן צור ושלומי ברכה. צילום: שילי אראל

את החלק האחרון של המופע, קרי ההדרן, פתח ערן לבדו, עם ביצוע אקוסטי ל"עין הסערה" ולאחריו הזמין את בניו הצעירים, ליאם וטומי (שכבר התוודענו לאחד מהם קודם לכן) לביצוע הסוגר מעגל עם כרמלה גרוס ווגנר ותמונה אימפרסיוניסטית אליה הצטרפו גם יהלי ושלומי לחגיגה שמחה יחד עם כל הקהל. היה כיף, היה ערן צור.

ליין אפ: כלנית, עלבון, יכול להיות אבא, קיץ, פרפרי תעתוע, ירוק בין התלמים, ערב ב' כסלו, בלשים, כולה שלי, המכסה הירוק (עם יהלי סובול), הוא והיא (עם יהלי סובול), השמלה ממדריד (עם יהלי סובול), חתלתול, קרבות תרנגולים, לב על לב מעקה, מאדים ומחוויר (עם שלומי ברכה), תכלית בתחתית (עם שלומי ברכה), דני (עם שלומי ברכה), בלילות של ירח מלא, ראש טיים, המסלול המואר.

הדרן: בעין הסערה, כרמלה גרוס וגנר (עם ליאם צור), המנון לאדישות (עם ליאם וטומי צור), תמונה אימפרסיוניסטית (עם ליאם, טומי, יהלי ושלומי).

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע, צילום שילי אראל

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע, צילום יובל אראל

וידאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: