כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

חדשות הסצנה

מקודשת – יצירה שנובעת מירושלים

בשנתו השביעית הופך פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת תהליך חדש של התרחבות, התמוססות, התערבבות וגירוי אינטלקטואלי, על הפסטיבל, המופעים, הפרויקטים, המוסיקה, כאן, כעת.

מקודשת, יצירה שנובעת מירושלים
מקודשת, יצירה שנובעת מירושלים

בניגוד לשנים עברו בהן התמקד פסטיבל מוסיקה מוקדשת בסדרת מופעי מוסיקה המשלבים בין אמנים מקומיים לאמנים מארבע כנפות תבל, מכנסת השנה מעטפת הפסטיבל שורה רחבה של אירועים שבעבר יתכן והיו מוגדרים ומוטמעים בסדרת פסטיבלים נבדלים, המוטו המוביל השנה הוא בראש ובראשונה המסת גבולות, גבולות בין אנשים, דתות, אמונות, מסגרות, מעגלי חיברות, מוסיקה ועוד. בשורת אירועים המבקשים בין היתר לאתגר את הצופים\נוכחים\ משתתפים באינטלקטואל האישי והקולקטיבי גם יחד. שורת רעיונות שעומדים לקרום עור וגידים ולהפוך את טבורו של עולם (יש המאמינים שירושלים הנה אותו טבור…) לצנטרום תרבותי שוצף ומפעפע.

כך מבקשים איתי מאוטנר, המנהל האמנותי של הפסטיבל ושותפתו נעמי בלוך פורטיס, המנכ"לית, להגדיר את העונה הנוכחית העומדת להגיע – "היצירות של מקודשת 2016 נובעות מתוך ירושלים או מתנקזות לתוכה. הן מערערות ומהרהרות בכל מה שקדוש בה. יונקת מהמציאות ומבקשת להפרות אותה. מטלטלות ובוחנות מוסכמות שנקשרו בה. השנה, ממעוף הציפור, היצירות שלנו גם מאתגרות את ההגדרה המקובלת לאמנות ודורשות מאיתנו לעצור ולבחון שוב את עצמנו.

התהליכים שעוברים על ירושלים ועל ישראל השפיעו גם עלינו. הרגשנו שאנחנו לא יכולים להתכחש עוד לכותרות העיתונים שהפכו אדומות ומורעלות, חשנו שאנחנו חייבים להשתלב יותר ולהדהד יותר את הטוב הנובע מכאן, הבנו שאנחנו חייבים לעשות יותר. מקודשת 2016 הוא התשובה שלנו – אם תרצו "קפיצת האמונה". פסטיבל אחד, מרוכז ומהודק, ששואב השראה מהמציאות בירושלים, מאנשים של ירושלים ומהתהליכים המרתקים שקורים בה וסביבה. הפסטיבל שאוצר את המציאות לעבודות אמנות, מזמין את כולם לחגוג בירושלים את מה שמקודש עבורם ומבקש גם, במידת האפשר, להאיר את היופי והטוב שנובעים מירושלים".

אכן, הפסטיבל מבטיח גדולות ונצורות בשלל תחומים, אולם עבור מבקרי הבלוג הדגש הוא מן הסתם בתחום המוסיקלי, ואמנם בשבוע שבין 17 ועד 23 בספטמבר יתקיים מה שקרוי בשפת העם פסטיבל למוסיקה מקודשת שיתפרש כבעבר על פני המתחמים הכולללים את מגדל דוד, ימק"א וגן מיטשל בעלויות סבירות ביותר למופעים כאלו, בין 100-180 שקלים לכרטיס.

למעשה שבוע המוסיקה שינעל את פסטיבל מקודשת 2016 הוא הרגע שבו אמנים מכל העולם יצטרפו לחגיגה חוצת גבולות ואמונות. בעזרת הצליל המשותף והשפות המגוונות הם יוכיחו כי ירושלים (השסועה, הפצועה, המופרדת והמעורבת) יכולה להיות, ולו לרגע אחד, בירת קול המאוחד הקורא לסובלנות, הכלה ושיתוף.

בין הפקות המקור שמגשרות על גבולות, חוצות סגנונות וממיסות את האוזן והלב תמצאו את המופע של רביד כחלני וסונה ג'ובארטה (מגמביה, אפריקה),הרוקחים יחדיו מופע ייחודי וחד פעמי במיוחד לפסטיבל בניהולה האמנותי של מאיה דוניץ, תמצאו את זהר פרסקו אמן כלי ההקשה מארח מתופפים מאיטליה, ספרד, אזרביג׳אן והודו, את מאסטר הניי (חליל טורקי) KudsiErguner שמגיע לישראל עם פרויקט של שירת מפטירים בעברית עתיקה מלב טורקיה המוסלמית, את נביא האתיו-ג'אז מולאטו אסטטקה, כהן הקצב האפריקאי באבא מאל מסנגל ולהקת מיסטי אין רוטס הבריטית, שמביאה רוטס רגאיי קלאסי לציון בערב הרגאיי של הפסטיבל שכבר הפך למסורת.

הפסטיבל ינעל בחגיגה שתנוע בין הודו, פקיטסן, טורקיה, ספרד וישראל עם סלדה ובום פם, עם מופע מיוחד של הקוואלי-פלמנקו, ויסמין לוי חוזרת לעיר הולדתה עם מופע זריחה מרגש במיוחד שיכלול גם חומרים חדשים בעברית.

בקטנה –  אני מאזין כבר מספר ימים לחומרים שנרקחים לקראת הפסטיבל, אני יכול להמליץ בלב שלם, תרכשו כרטיסים לפני שיגמר, הזדמנות של פעם בשנה!!!

כל התורה כולה, כאן

כל החברותא כולה, כאן

טעימות…

 

 

זכרונות מהעבר

שי בן צור , מארק אליהו

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d