סיקור הופעות

חמישים מעלות בגרוב

יש איזשהו דבר במוזיקה, שגורם לכל האמנים לרחף. ליטרלי, באוויר. אחרת אני לא יכולה להסביר את התופעה שכולם, בלי יוצא מהכלל, נמצאים לפחות חלק מהזמן מעל הבמה. ויש יחידי סגולה שגורמים גם לקהל לרחף איתם. זה מה שהיה בסופ״ש האחרון אי שם בחאן השיירות. פסטיבל מולטי-לינגואלי, אתנו-פלורליסטי. דפנה טלמון יצאה למדבר להביא את החוויות והמראות. גרובסטוק

גרובסטוק, מוזיקה במדבר. צילום: דפנה טלמון
גרובסטוק, מוזיקה במדבר. צילום: דפנה טלמון

התפספס לי יום חמישי, אז עשיתי את דרכי דרומה רק בשישי בבוקר. השנה הפסטיבל היה מאד נועז. לוח השנה מספר שלפני שבועיים התקיים פסטיבל יערות מנשה, סאנביט יתקיים בקרוב וגם מידברן אוטוטו יוצא לדרך. וגם תחזית מזג האוויר, לא ניבאה דבר מעבר לגיהינום אקלימי עלי האדמה. ובכל זאת, היה די עמוס. לא מדי עמוס. אבל עמוס. בדרכי למדבר עצרתי לקפה אצל הוריי, ניסיתי לשכנע אותם להצטרף אבל התחזית פלוס עוד כמה תכניות מנעו מהם להצליח, מי יודע אולי בשנה הבאה.

בני ישראל במדבר, גרובסטוק. צילום: דפנה טלמון
בני ישראל במדבר, גרובסטוק. צילום: דפנה טלמון

אחרי הרשמה קצרה בה קיבלתי את הצמיד החכם. שכלל צ׳יפ עם כל הפרטים שלי, כל הפרטים שלי. שתהינו אחר כך איזו חברה מסחרית כבר תעשה בהם שימוש בניסיון למכור לי – חלקת קבר, טלפון סלולרי עם מפעילה חדשה, קרם פנים או אולי הלוואה בפריסה נוחה. אל תוך הצ׳יפ יכולתי ואף הזנתי כסף, וכך לא נדרשתי להסתובב עם הארנק כל היום… אלא גיהצתי את הצמיד והסכום הרצוי ירד מהיתרה. הכל טוב ויפה, אבל אמנים התלוננו שבתום הופעות סופר-מצליחות כמעט ולא קנו סידי או חולצות או תיקים או גם וגם וגם, כיוון ש- נכון! הארנק לא היה על אף אחד. והמרצ׳נדייז של כל להקה לא נכלל בתשלומי הצ׳יפ. הצעה שלי – בשנה הבאה תוכלו להקים חנות שתמכור את כל הסידי ויתר העניינים של כל הלהקות במקום אחד. שגם יקבל ציפים. וכולם יהיו מאושרים.

 

אוז, מכונת הלהיטים הלוהטים

אוז, התחנה המרכזית הישנה של שדה בוקר. צילום: דפנה טלמון
אוז, התחנה המרכזית הישנה של שדה בוקר. צילום: דפנה טלמון

ואז עלו טיפקס. אלה מכם שנולדו בשני העשורים האחרונים ודאי לא זוכרים מה זה טיפקס. מגיע לכם. עזבו אתכם מלהקות צעירות ובועטות, טיפקס, הלהקה, היא מכונת להיטים, משומנת. רותחת. לא משנה מה, הקהל עף עליהם, והם על הקהל, ולא ניכר כלל שהלהקה הזו יותר עתיקה מחצי מהקהל, האנרגיה אין לה גיל. והיא היתה דחוסה. קובי אוז, נתן. הקהל ידע את כל המילים של כל השירים ושאג יחד בטירוף כללי. עברתי על התמונות וזמזמתי את כל השירים תוך כדי, שילוב של מוזיקה והומור, גם עצמי. לפנים. היה נהדר.

 

אוי, גלעד כהנא, דיוויז׳ן

גלעד, גלעד, כהנא, כהנא, גרובסטוק, גרובסטוק. צילום: דפנה טלמון
גלעד, גלעד, כהנא, כהנא, גרובסטוק, גרובסטוק. צילום: דפנה טלמון

הרבה שנים שלא התמוגגתי בצהרים, מיידיש, שוטפת. שנותנת בראש. וכדי להשלים את החוויה, הביאו את גלעד כהנא, כל הדרך מתל אביב, בשביל נאמברון קטן, שכלל אלתור שלא יתואר. הקהל לא הבין, אולי, אבל הוא נתן את זה במקום. הרבה זיונים, סמים, ורצח פרות קדושות היו שם, באמצע המדבר, תנוכי האוזניים של הנאקות סמרו, וגם של הילדים של תלמודי.

מים במדבר. צילום: דפנה טלמון
מים במדבר. צילום: דפנה טלמון

אוי דיוויז׳ן, קחו אותו לעוד כמה הופעות, זה מחזה גרוטסקי, ציני, מחודד, המוזיקה מתלבשת מדויק על הבלדה שכהנא רוקח תוך כדי תנועה. העליות עם המוזיקה, הפניות החדות, ההפתעות. נדמה היה שכהנא אף הוא מופתע מהתוצאה. ״אני הרגתי חייל״ הוא שאג, הקהל לשנייה פער את הפה, לא מבין, כן מבין, מה קורה פה. ״אני רוצה להזדיין שלוש פעמים ביום״. גם הקהל רוצה. חלק עוד לא בגיל לזה.

הרבה ידעו את המילים, בתוך הצהריים החמימים, בלי אף משב רוח, אבל עם רוח יהודית.

 

סיסטם עלי עם סאז, כדור אנרגיה של כל העמים

יפואייה מדברייה, ווינר, סיסטם עאלי. צילום: דפנה טלמון
יפואייה מדברייה, ווינר, סיסטם עאלי. צילום: דפנה טלמון

מי שאחראי על הליין-אפ של הפסטיבל הזה הוא גאון, כי אחרי ששפשפנו את היידיש, מבית, הגיעו סיסטם עלי, כדי לשבור את האשכנזיות המתריסה. ההוכחה ששני עמים או יותר יכולים ליצור יחד. מוזיקה. שהיא הזרז לכל מיני תהליכים אחרים שאנו יכולים ליצור יחד. זה כאילו מתבקש. קלישאי אולי, אך מתבקש. תקראו לי שמאלנית משתפכת, אבל ראבק, הם התפוצצו על הבמה, מטאפורית, תרגעו. ואני איתם.

רק דבר אחד מאד הכעיס אותי. איך זה, קיבינימט (רוסית), שבמדינה עם כל כך הרבה תושבים דוברי ערבית, שפתם אינה שפת לימוד חובה? הא מר בנט?!

איזו הופעה זו היתה! טעינת בטריות ובני אנוש. ערבית ועברית בערבוביה ראויה, הקהל קפץ באוויר בשתי השפות. ואם אפשר לעשות גרוב ביחד, אפשר לעשות כל דבר ביחד. רק אומרת.

 

מארש דנודורמה, איך לעזאזל מתאמים הופעה?

מארש דונדורמה, כמה פילים בחיפושית אחת? צילום: דפנה טלמון
מארש דונדורמה, כמה פילים בחיפושית אחת? צילום: דפנה טלמון

14 אמנים על הבמה, 11 שנים, 4 אלבומים. איך לעזאזל מתאמים חזרה כש-14 אנשים אמורים להיות פנויים באותו זמן ובאותו מקום? מי פנוי ב-13.6.2017? שנה מראש? ובכל זאת. מופע מדויק, שלקח אל תוך הערב. מארש דונדורמה אירחו את ליאורה יצחק הנהדרת. שהביאה שירה שהיא דרמה. האוויר, קיבל טוויסט, הוא פשוט הגיע. הטמפרטורה ירדה, ואפשר היה לנשום וליהנות.

 

שי בן צור וחברים מהראג׳אסטן אקספרס, הזכירו לי געגוע ישן

בן צור, הודו שדה בוקר אקספרס. צילום: דפנה טלמון
בן צור, הודו שדה בוקר אקספרס. צילום: דפנה טלמון

בן צור מנגן במצב אקסטטי, בואך אני ככה קרוב להארה. תנו לי אני מוביל. עמדתי ובכיתי. זאת אומרת צילמתי ובכיתי. אני לא יודעת למה. אולי זה נשמע היה לי כמו נוסטלגיה. כמו תפילה ברהאמינית בהינדי. שילוב השפות. ההודים שרים לי בעברית, שי שר להם בהינדי (הינדי? אני לא לגמרי יודעת מבין כל הדיאלקטים והשפות של תת היבשת ההודית). התאורה הדרמטית הוסיפה למסתוריות המרגשת וגם הלבוש המוקפד. כלי הנגינה ומשחקי הקולות העולים, יורדים בזיגזג.

קח אותי לראג׳אסטן, שי!

 

Eco & Tito on Malox מארחים את ג׳ימבו ג׳יי. אני זוכרת איפה הייתי

אקו ואייל, רייב במדבר. צילום: דפנה טלמון
אקו ואייל, רייב במדבר. צילום: דפנה טלמון

אני אולי לא זוכרת איפה הייתי כששמעתי את הלהיט, מר ג׳ימבו ג׳יי. כל להיט. אבל אני זוכרת מה שאמרתי לעצמי תוך כדי הופעה, עם מופעי תאורה לפנים, ואנרגיה בלי סוף, אקו, תהיי חברה שלי. היא מוכשרת, היא מצחיקה אותי, היא לא מפסיקה לזוז, ויש לה קול וגרוב לא מהעולם. ואה, היא גם חייכה בלי סוף כל ההופעה. זה חשוב. עברתי על כל התמונות, היא חייכה אלי, אני אל התמונות בחזרה.

ג'ימבו ג'יי, רוקדים. צילום: דפנה טלמון
ג'ימבו ג'יי, רוקדים. צילום: דפנה טלמון

 

Groove Ambassadors, השעון המעורר שכל אחד צריך

שליחים, גרוב. צילום: דפנה טלמון
שליחים, גרוב. צילום: דפנה טלמון

ואז הגיע הבוקר. כל אחד צריך שעוון מעורר כזה, למה? כי זו הדרך הנכונה להתעורר בה. כי אחלה שגרירים מביאים אחלה גרוב, ולמרות שזו ההופעה שפתחה את היום, מאד מוקדם, אחרי שאף אחד לא באמת ישן כמו בנאדם, הם התחילו את היום מ-0 ל-100 בדקות ספורות.

 

מלבי טרופיקל, תעשה לי חוגו

טרופיקל במדבר. צילום: דפנה טלמון
טרופיקל במדבר. צילום: דפנה טלמון

אחריהם עלו מלבי טרופיקל, הסולן ממקסיקו. סיפרתי לסולן אורי, ובשיחה מאחורי הקלעים על הזמן ששהיתי בקוסטה ריקה, הוא אמר: ״כן אנחנו להקה קוסטה ריקנית״. ובאמת ״קומביה״ היתה שם. קומביה נוסטלגיה. הקהל עשה סוויץ׳ ממוזיקה אפריקאית ופצח בנענוע מרכז-דרום אמריקאי, סמבאי, לטיני כיאה.

 

Darwish & Noa Zulu, הד׳יג׳ירידו שגנב את ההצגה

חגיגה בנגב. צילום: דפנה טלמון
חגיגה בנגב. צילום: דפנה טלמון

המחשב לא עמד בחום. כלום לא באמת עמד בחום, רק מאות הרוקדים הוכיחו שאפשר גם אחרת, ודילגו, רקעו וקיפצו כמו עיזים דלוקות. הפסטיבל מצידו ארגן ממטרות קטנות מבעוד מועד. וזרנוקי מים שהשפריצו לכל עבר, לא פעם גם כמעט שטפו לי לגמרי את המצלמה שהותכה בעצמה לא פעם. וכל זה בגלל דיג׳ירידו.

 

קרולינה מארחת את אהובה עוזרי, המלכה האם

בית המלוכה. צילום: דפנה טלמון
בית המלוכה. צילום: דפנה טלמון

קרולינה הגיעה לגבהים, של קול, ואהבה, הקהל איתה. הרוח החלה לנשב והזיזה מצד לצד חמישים מעלות. משהו נשבר. השמיים נפתחו, כל התפילו נענו. ואנשים התאהבו. בה, ובחבריהם, ובי, ובכם. וקרולינה צעקה כל הזמן ״I Love You" צודקת. הקהל הזה ראוי להמון אהבה.

עוזרי עלתה והקהל שאג, מישהו בקהל קרא לה ״המלכה האם״ ואחר צרח בקולי קולות: ״אהובה, תעשי לי ילד״. קרולינה מבחינתה ענתה: ״אני מחזיקה לכם אצבעות״. צחקנו, כולם. עוזרי בלי קול אבל עם נוכחות כובשת. חייכה בלי סוף. וריגשה אותי לאללה.

 

סופי, הכלבה המדברית

האו דו יו דו. צילום: דפנה טלמון
האו דו יו דו. צילום: דפנה טלמון

את ההצגה גנבו כמה. קודם כל סופי. הכלבה הנהדרת. באלבום התמונות שלי יש לא מעט תמונות שלה. נו מה לעשות, כשאני לא צלמת אני פט-סיטרית. ודוברת את שפת החיות. אבל לא רק היא, גם הילדים של תלמודי באו לראות ולהיראות. לא רק בשלל ההופעות של אבא. אבל חוץ מהם הפתיע אותי גם מר שוטר, שנכנס אל אוהל האמנים. לא בגלל מה שאתם חושבים… הוא הגיע, שתה מים, תפס גיטרה. כיוון אותה קצת ו.. פשוט ניגן. אמרתי לו שבשנה הבא יבוא להופיע בגרובסטוק.

פתרונות דיור א ממשלתיים. צילום: דפנה טלמון
פתרונות דיור א ממשלתיים. צילום: דפנה טלמון

זה היה פסטיבל מסודר. עם ליין-אפ מהודק. התחילו על הדקה, אנשי הביטחון היו שמחים ומאושרים, ולא היה דוחק או לחץ או סתם חוקים שנועדו לעצבן. גם לא ראיתי או שמעתי על התעלפויות או מצבים קשים בעקבות מזג האוויר, הכל תקתק, כל כך נכון.

ציפור מדבר....צילום: דפנה טלמון
ציפור מדבר….צילום: דפנה טלמון

ולסיכום, היה זה פסטיבל מולטי-לינגואלי, אתנו-פלורליסטי. מזרחית, יידיש, ערבית, אפריקאית, מרכז אמריקאית, אוסטרלית. ותאמינו או לא, מוזיקה היא שפה אחת. השפה שמרעידה איברים שאפילו ל-50 מעלות בצל בתוספת ממטרות קטנות לא יוכלו לעצור.

לחצו לצפייה במבחר תמונות מהפסטיבל, צילום דפנה טלמון

לחצו לצפייה בגלריית תמונות המלאה הכוללת מעל 500 תצלומים, חפשו, תייגו, צילמה דפנה טלמון

דו קיום בנגב. צילום: דפנה טלמון
דו קיום בנגב. צילום: דפנה טלמון

 

וידאו, יוטיוב פליי ליסט, צילום חגי ווינטראוב

 

וידאו גולשים, אינסטגרם

https://www.instagram.com/p/BGPAkjiun5B/

 

https://www.instagram.com/p/BGRrNHps82f/?taken-by=oryanshloush

 

 

דפנה טלמון

אמנית, צלמת, אוהבת בעלי חיים. בוגרת תואר בגאוגרפיה, בוגרת תואר באמנות,מטיילת. אני עוברת את החיים וכל הזמן בוחנת, מתבוננת ומטילה ספק בסביבתי, לוכדת רגעים ומספרת סיפורים במצלמה שלי. אני זמינה לצלם את האירוע, הקונצרט שלכם, מערכת היחסים המיוחדת שלכם עם חיית המחמד שלכם או כל פעילות מרגשת אחרת.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

  1. תמונות מעולות!! תודה על הפרגון ועל ההצעה הטובה לאפשר קניה של אלבומים ומרצנדייז' באמצעות הצמיד, מבטיחים ליישם בהמשך.

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: