חדשות הסצנה

משואה – יוצרים ישראלים מציגים את כאב השואה

רשמים, מראות וצלילים מ"משואה – יוצרים ישראלים מציגים את כאב השואה", ערב יום השואה במרכז ברודט לתרבות יהודית, נכח, תיעד ומדווח – יובל אראל.

משואה - יוצרים ישראלים מציגים את כאב השואה. צילום: יובל אראל
משואה – יוצרים ישראלים מציגים את כאב השואה. צילום: יובל אראל

מזה מספר שנים שאני פוקד מידי ערב יום השואה את מרכז ברודט ברחוב צייטלין בתל אביב, מרכז לתרבות יהודית של עיריית ת"א-יפו, בית שיוזמיו ביקשו ליצור מרכז לתרבות יהודית ואחד המפעלים הגדולים שמופקים בו כל שנה הוא פסטיבל הפיוט אותו אני מסקר באפן קבוע, כך גם הביקור בערב יום השואה שהחל כמחוות רצון טוב בעבר נמשך הלאה בשל התכנים המיוחדים שאנשי ובמיוחד נשות המרכז, הדס וכעת שירה, יוצקות לערב המיוחד והחשוב במורשת העם היהודי.

השנה, עמד הערב בסימן אחדות גורל כאשר ניתן ייצוג לגלויות העם היהודי בעת השואה – יהדות אשכנז, יהדות ספרד ויהדות צפון אפריקה, כל הגלויות שסבלו מנחת ציפורניה של המפלצת הנאצית.

הערב בו שולבו ביצועי שירים לצד מיני הרצאות ושיחות אודות משמעות השואה הן מהזווית הלאומית והן מהזווית של האמונה הדתית כינס יחדיו מוזיקאים, זמרים ונגנים לצד אנשי רוח ואמונה אשר הביאו את זוויותיהם על משמעותה של השואה במבחן ההווה, דברים על תכנית השמדת יהדות המזרח ועניינים שבאמונה.

האירוע נפתח עם הזמרת אפרת גוש אשר ביצעה שיר על פי מילותיו של המשורר המנוח אברהם סוצקובר אותו כתב בגטו וילנה לאחר שאמו נשלחה למוות במחנה השמדה, שתורגם לעברית מיידיש ובוצע על ידה לראשונה במחנה ההשמדה בפולין – "קרון הנעליים", ירמי קפלן ביצע את השיר "יוודע בגויים" כחלק מפרויקט "אחכה לו" המכיל שירים שעלו מאפר השואה, ישי ריבו ביצע את השיר "מקדש מלך", אף הוא מאותו פרויקט.

את הזווית של קהילות היהודים מהמזרח הציגו "הלובים" (יניב רבה, ינקלה סגל, אריאל קסיס, רועי פרידמן והסולן אילן דמרי) בשיר "שור לעמל" שהנו פיוט לשואה ממסורת יהודי לוב, האחים גיא ורועי זוארץ בצעו את הפיוט "עת שערי רצון להיפתח" המתאר את עקידת יצחק.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהאירוע

וידאו

 

 

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: