פס קול שבועי

פס קול שבועי 25.12.2014

שבוע שהחל כחורף ומסתיים כקיץ הנו סיבה מספיק טובה להגיש אסופת שירים חדשה.

בן המתופף, תל אביב סוף דצמבר. צילום: יובל אראל
בן המתופף, תל אביב, סוף דצמבר. צילום: יובל אראל

בין בובת שלג נמסה בחוף הים לבין אורות מנצנצים בלילות ביפו, החלטתי לתת השבוע דגש לשירה עברית, היוצרים והמבצעים לא אכזבוני, והתוצאות לפניכם בפס קול על טהרת שפת אברהם אבינו, האזנה, וכן, יש גם תאריכי מופעים…

 

איה זהבי פייגלין – חדרה

איה זהבי פייגלין, מוכרת בנוף המוזיקלי של השנים האחרונות כזמרת, יוצרת ומנהיגת להקת "כל החתיכים אצלי". לאחר מספר שנים בהן יצרה והופיעה עם הלהקה בכל רחבי הארץ, הקליטה בשנה האחרונה אלבום סולו שייקרא "שבעה שירים" הכולל שירים שאיה כתבה והלחינה, בהפקתה המוסיקלית של הילה רוח.  השבוע מושק הסינגל הראשון – "חדרה". איה תופיע עם שירי האלבום בתאריך 03.01.2015  במועדון לבונטין 7 בת"א.

 

שלמה גרוניך – ברגע האחרון

הסינגל מהווה סנונית מתוך אלבום חדש משיריו של חיים גורי בהפקתו המוזיקלית של אייל תלמודי בהוצאת נענע דיסק, "ברגע האחרון" חותם את ספרו של  חיים גורי "עיבל" ומתרפק על סרטי המערבונים בסינמה "עדן" של ימי ילדותו, בכיכובו של גיבור הקולנוע של אז – בוק ג'ונס, וכולו חגיגה של געגוע מתוק לחום ולתמימות של פעם. האלבום יושק במופע חגיגי במסגרת פסטיבל "לשון ראשון" עושים כבוד לשפה העברית, בהיכל התרבות בראשל"צ, בתאריך 13 לינואר, בהשתתפות יוצרי וזמרי האלבום: אורי בראונר כנרות, ארז לב ארי, אריק סיני, ברי סחרוף,  יוסי נטיב, ליאור אלבו, מאיה אברהם, מוטי ביקובסקי, סיון טלמור, עינב ג'קסון כהן, רונה קינן, שי צברי, שלמה גרוניך ושלמה בר.

 

אורי בראונר כנרות – שתיקת הים

גם הסינגל הזה הנו סנונית מתוך אלבום חדש משיריו של חיים גורי בהפקתו המוזיקלית של אייל תלמודי בהוצאת נענע דיסק, "שתיקת הים", שיר געגועי המחכים על החוף, לאלו שלעולם לא ישובו מקצות הימים וממעמקי המצולות. האלבום כאמור יושק במופע חגיגי במסגרת פסטיבל "לשון ראשון" עושים כבוד לשפה העברית, בהיכל התרבות בראשל"צ, בתאריך 13 לינואר, בהשתתפות יוצרי וזמרי האלבום: אורי בראונר כנרות, ארז לב ארי, אריק סיני, ברי סחרוף,  יוסי נטיב, ליאור אלבו, מאיה אברהם, מוטי ביקובסקי, סיון טלמור, עינב ג'קסון כהן, רונה קינן, שי צברי, שלמה גרוניך ושלמה בר.

 

טלוי – סידרתי לך 10,000 דולר

טלוי, אחד מאויבי המדינה של המחאה החברתית ההיא, עדיין צריך להתמודד עם שאריות העימותים מול הרשויות, לדבריו חף מכל רשע, משחרר השבוע סינגל חדש ומרענן בשפה העברית, המילים – הקומבינה המוקלטת של אקס רוה"מ ומזכירתו, הרקע – פשע, הבלוג תפס את טלוי לדיון מעמיק ואלו מילותיו – "באמצע ההתעסקות בהליך המשפט שלי (30\31 בבית משפט השלום בעיקבות מעצר במחאה), נתקלתי במילים איכפתיות עד רומנטיות במדור החדשות (דבר שלא קורה יותר מדי…) הלחן הגיע תוך כדי קריאת הכתבה – והשאר היסטריה! מי שמכיר את פועלי יודע שאני לא יכול לשמור בבטן (ראה ערך "המועצה לעידוד החוף"), איזה כיף שיוצאים לי (גם) מזה שירים! וכמה חבל שתקשורת הממוסדת לא מעודדת אמירה כזאת (או אחרת), ועוד מתלוננים שאין אמנים שמביעים דיעה"…

"כי נמאס מכל הטריקים הזולים, רק מזכירות ומסכים, הכל פה הבל הבלים, שותים לחיים: גנב, נשיא אנס – ושותפים, כל אחד חושב הוא אלוהים, במקום אתכם נשמע גלים… אני במים…"

 

עמיר לב – איזה חיים

20 שנים חלפו מאז יצא האלבום "עמיר לב", ובו שירים שנכנסו לפנתיאון של המוזיקה הישראלית, כעת, לקראת מופע לציון שני עשורים ליצירה עמיר הקליט את השיר  "איזה חיים" מחדש ומעניק לשיר חיים חדשים, בעיבוד שבו הלחן והקצב חדשים לגמרי. בשיר חובר לב, שמסמל את הדור הבוגר של תחילת שנות התשעים, ל"דור הבא של המוזיקה" תומר ישעיהו ששוזר מיתרים קטנים של רגש לאורך השיר כולו בפריטת הבנג'ו הייחודית שלו וקולות ליווי מלאכיים. אל שניהם מצטרפים נגני ההרכב שמלווים את עמיר בשנים האחרונות: יונתן לויטל – בס, נווה קורן – תופים ורם אוריון- גיטרה, שלא השתתף בהקלטות הסינגל אך ייקח חלק במופע החגיגי מיד עם חזרתו מאיסלנד.

המופע יתקיים במועדון בארבי בתל אביב ב-28/1. בהופעה יבוצע כל האלבום ברצף, לצד השירים משאר האלבומים.  פתיחת דלתות: 20:30, תחילת מופע: 22:00 בדיוק. אורחים מיוחדים אביתר בנאי והפתעות נוספות

 

ניר שלמהלב

סינגל שני מתוך אלבום הבכורה של גיטריסט להקת כלבי רוח, "לב" הנו שיר מהורהר, דרמטי ומצמרר,  זהו שיר אישי וחשוף יותר.  אלבום הבכורה של ניר הופק על ידי ניר עצמו, והוקלט באולפני פלוטו ובאולפנו האישי שבבית. בהרכב של ניר חברים גדי פטר על התופים (הבילויים, נינט, תומר יוסף), איתי שטרית על הקלידים (כלבי רוח, ג'ירפות), והדר גרין על הבס (אטליז). הופעת השקת אלבום הבכורה של ניר שלמה תתקיים בתאריך 27.1.15 בתיאטרון תמונע.

 

שלי טל – אהבה עצמית

שלי טל,  מוזיקאית, יוצרת וזמרת,כבר בגיל 17 התקבלה לבית הספר הגבוה למוסיקה 'רימון' הישר לשנה השנייה ללימודים, בזכות כשרון הנגינה המיוחד שלה והידע המוסיקלי שצברה. מאז סיום לימודיה, לימדה גיטרה ומוסיקה נשות רוק כגון: אלונה דניאל, טל גורדון, איגי וקסמן, שרון חזיז, שרון רוטר ועוד…

"אהבה עצמית" הינו הסינגל השני של שלי, העוסק בתמלילו במלחמה העצמית של בני הנעורים במה שמוכר כתופעת הרזון וההרעבה העצמית, השיר נכלל באלבום הבכורה עליו סיימה לעבוד לאחרונה, בהפקתו המוסיקלית של יהוא ירון, אותו היא תארח בהופעה ב-26.1 באוזן בר, תל אביב. 

 

נעמה הכהן – שקט

בתחילת השנה הגיע אלי סינגל קליפ של נעמה הכהן, עברית, קולה חרוך במקצת אך משרה נינוחות ושלווה מעורבים בדריכות, והנה נעמה סוגרת את השנה האזרחית עם שיר נוסף – שקט, בלי יחסי ציבור ובלי טכנולוגיית דחיפה תקשורתית, השיר עושה את שלו והנהו לפניכם להאזנה. מילים טל בר דוד, לחן – נעמה הכהן.

 

סלע דנא – אני ובלוטמן

סלע דנא, בוגר בית הספר רימון חרש את את הארץ בהופעות עם שיריו, כעת הוא משיק סינגל ביכורים "אני ובלוטמן", עם לחן פולק אקוסטי, המתאר חברות חזקה שנרקמת במהלך שירות צבאי טעון בחוויות לחימה אינטנסיביות משותפות – אחווה גברית שבין אחים לנשק. אלבום הבכורה של סלע, שצפוי לצאת במהלך החורף בהפקתו המוזיקלית של מיכה הרשליקוביץ' מהווה מעין תעודת זהות לכתיבה המתמודדת עם נושאים חברתיים, פוליטיים, וחוויות  צבאיות..

 

רוני פרי – דרך השלום

אמנם רוני, זמרת יוצרת בשפה האנגלית השיקה השבוע סינגל חדש מתוך אלבום בכורה בהפקתו של עופר מאירי אך אני בחרתי לפוסט זה להשמיע דווקא את גרסתה לשיר שכבש את המדינה בביצועו של פאר טאסי – "דרך השלום", בעוד אני מקליד כאן את האותיות, שעון ההאזנות לסינגל אאודיו המקורי עושה דרכו לכיוון 5 מיליון האזנות, האמת שגרסתה של רוני לוקחת את הלהיט ההיסטרי ומושיבה אותו בכובד ראש קליל יותר באמצע הדרך של הסגנונות המוזיקליים החיים כאן באגן המזרחי של הים התיכון, אי אפשר שלא לאהוב את הגרסה הפולקית של רוני, האזינו.

 

אתי ביטון – סערת רגשות

סינגל חדש לזמרת הימתיכונית המובילה בבטחה, אשר נכתב והולחן במיוחד עבורה בידי יוסי גיספן ושמעון בוסקילה כחלק משיתוף פעולה מחודש ביניהם, אתי זוכה והשיר ניתן לה לביצוע המלא ברגש ויכולות ווקליות מצויינות, הבנות בשכונה שלי מתות עליו, תאזינו.

 

רועי ירקוני וקרני פוסטל – רחוק מידי

האלבום "רחוק מידי" הנו שיתוף פעולה מוסיקלי חדש בין רועי ירקוני, מנהיג ההרכב 'פאניק אנסמבל', קלידן 'נקמת הטרקטור' ומוסיקאי רב גוני, וקרני פוסטל, צ'לנית, זמרת ומעבדת (ביקיני, אסף אמדורסקי ועוד). באלבום מצויים שירים שהולחנו  על ידי רועי ירקוני לטקסטים של אשכול נבו, דליה רביקוביץ, קרן אלקלעי גוט, יהוא ירון ועוד. פוסטל מגישה את השירים שעוסקים בגעגוע, בדידות וכמיהה אל החסר, בקולה הייחודי, האלבום בוצע במסגרת פסטיבל הפסנתר ובגילוי נאות אספר כי נכחתי במופע הראשון בו ניסו את היצירות אל מול קהל ברוטשילד 12 לפני מספר חודשים, האלבום הנו יצירה מושלמת להאזנה נינוחה.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: