סיקור הופעות

תֵימָנָה – כל התימנים שרים רוקדים…

פסטיבל תֵימָנָה בראש העין, מסורת בני תימן בפולקלור ושירה, ציון גולן, אבנר גדסי, ישי ונתי לוי ועוד באמפי פארק ראש העין, שני 13.102014, נכח תיעד ומדווח – יובל אראל.

ישי לוי, פסטיבל תֵימָנָה. צילום: יובל אראל
ישי לוי, פסטיבל תֵימָנָה. צילום: יובל אראל

תימנים לא חסר לי, בבית, בכרם, סלוף עם סמנה וסחוג, מרק בשר או פתות עם חילבה לצד צלילי הנקישות על פח זיתים, קפה גישר, עלי ריחן ופה מלא בגת, גם בהופעות, פה בגוש דן, שמות כיהודה קיסר, אהובה עוזרי, אהרון ולירון עמרם, אבי סינואנירמי דנוך, מרגול, רביד כחלני ושי צברי, הם חלק בלתי נפרד מהחוויות שהבלוג מתעד ומשתף את הקוראים, אבל היה חסר עוד דבר מה נוסף – פסטיבל, אחד כזה שיכיל הכל, מסורת, תרבות, מורשת, ריקודים וכמובן שירה.

תכשיטי תימן. צילום: שילי אראל
תכשיטי תימן. צילום: שילי אראל

אז בראש העין ארגנו לי אחד כזה, חופשת סוכות היוותה תירוץ טוב לפרנסי העיר להפיק את פסטיבל "תֵימָנָה" הנפרש על פני שלושה ערבים ומציע חגיגה של צלילים, טעמים, מראות, נוסטלגיה מהפולקלור וההיסטוריה של יהודי תימן, ופותח צוהר למורשת יהדות תימן  ולמסורת השירה והפיוט, מהשירה של שלום שבזי ושאר משוררי תימן הגדולים ועד היוצרים הישראלים המושפעים מהתרבות הזו.

ציון גולן והקהל הרב. צילום: יובל אראל
ציון גולן והקהל הרב. צילום: יובל אראל

האמת שחופשת סוכות היוותה גם עבורי תירוץ טוב לחרוג ממנהגי ולצאת מגוש דן עד לראש העין, מכלל השפע התרבותי הזה בחרתי להגיע לערב השלישי והמסיים במהלכו התקיים אירוע מרכזי באמפי פארק העירוני שאירח אל מול קהל אלפים, תושבי העיר לצד אורחים רבים מרחבי הארץ שורה ארוכה של זמרים מפורסמים מהעדה התימנית – אבנר גדסי, ישי לוי, רומה עמר תושבת העיר וכוכבת The Voice , ציון גולן, נתי לוי, אהרון ירימי ובן מוש, רובי לוי, גיא יהוד, רן שפיר ולירן טל.

עלי גת לתכזינה. צילום: שילי אראל
עלי גת לתכזינה. צילום: שילי אראל

לצדו של האמפי הוצב מתחם תֵימָנָה הקטנה, שכלל מופעים וריקודים לצלילי מוזיקה תימנית, אוהל דיוואן מסורתי, תערוכה אותנטית מהווי יהודי תימן, שוק תבלינים ודוכני מזון מהמטבח התימני, תצוגות תכשיטים וסידקית, פינת תכזינה, סיור במורשת יהדות תימן. 

אבנר גדסי, פסטיבל תֵימָנָה. צילום: יובל אראל
אבנר גדסי, פסטיבל תֵימָנָה. צילום: יובל אראל

אז מה היה לנו? שלוש שעות של מוזיקה שירה וצלילים, מעגלי דעסה בתוך קהל של כמה אלפים, ילדים, תינוקות בעגלות, חובשי כיפות לצד חילונים, הפנינג אמיתי. חבל שלא הספקתי לטעום מהמאכלים, אבל תמיד אפשר לתת גיחה לכרם…

בקטנה – תודה לעיריית ראש העין, רפי הדובר וצוות ההפקה שאירחו אותנו בעין יפה וחיוך.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהפסטיבל – צילום יובל אראל

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהפסטיבל – צילום שילי אראל

וידאו – רגעים מעל הבמה המרכזית בפסטיבל

 

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: