סיקור הופעות

יוון זה כאן

אגדת הזמר היווני ישראלי טריפונס חוגג 55 שנות במה, מופע במועדון רדינג 3. אורח – שלומי סרנגה. ליל שישי, 30.05.2014. נכח, רקד, תיעד ומדווח – יובל אראל.

טריפונס, הוא משלנו. צילום: יובל ושילי אראל
טריפונס, הוא משלנו. צילום: יובל ושילי אראל

שני מוזיקאים שהגיעו ארצה ממולדת התרבות ההלניסטית נחרטים על לוח ההוויה היוונית שלנו מזה שנים רבות, יצרו מורשת ותרבות מקומית המזכירה את הטברנות לחופי איי יוון, אריס סאן המנוח עם הגיטרה ויבדל לחיים ארוכים עד מאה ועשרים טריפונס ניקולאידיס עם הבוזוקי, או בקיצור – טריפונס.

טריפונס והבוזוקי. צילום: יובל ושילי אראל
טריפונס והבוזוקי. צילום: יובל ושילי אראל

חפירה ראשונה – שבוע של "מזרח תיכון חדש" במהלכו צעדתי ורקדתי בטיול גיאוגרפי מהסהר הפורה, אל הררי תימן, הדלתא בנילוס, עירק, טורקיה ויוון הגיע לסיומו עם המופע החגיגי של טריפונס. על המסע הארוך, העליז והמוזיקלי תוכלו לקרא כאן בבלוג בכתבות האחרונות שהתפרסמו השבוע החל במופע של אנסמבל מארק אליהו ועד צהרי שישי בקפה אלבי.

חפירה שניה – את טריפונס חי ממש על הבמה ראיתי לראשונה לפני שנתיים במהלך חפלת יום שישי בצהריים ברדיו פופ אפ התדר במיקומו הזמני ברחבת מגדלי המשרדים בשדרות רוטשילד, כמה שמח שהוא הביא למאות החוגגים שמלאו במיוחד את הרחבה, קהל שמעולם לא ידע את התדר הגיע במיוחד כשהשמועה פרחה בעיר, איש מבוגר, כולו חיוכים, מלווה בחבורת נגני בוזוקי ועוד מרקיד ומשמח את כולם ללא לאות. מפגש נוסף בקיץ האחרון עת התארח במופע מחווה של בום פם בבת ים לאריס סאן.

חפירה שלישית – הסיפור מתחיל קצת יותר מחמישים שנה אחורה, לאחר שטריפונס, אחד מעשרת ילדיה של משפחה דלת אמצעים מהכפר איוס-תיאודורוס שליד לימסול, קנה לעצמו בוזוקי והחל להופיע בטברנה מקומית בקפריסין, הוזמן ארצה בידי אמרגנים שניהלו מועדון למוזיקה יוונית בטיילת ביפו – "קפה אתונה", משם הוא "נלקח" למועדון אריאנה וכל השאר היסטוריה. (קצת על עצמו אז וכיום מספר טריפונס בשיחה עם לילך ממן, כאן).

טריפונס חוגג ברדינג 3. צילום: יובל ושילי אראל
טריפונס חוגג ברדינג 3. צילום: יובל ושילי אראל

כיום נחשב טריפונס לאחד מעמודי התווך בתחום הזמר היווני ישראלי וברזומה שלו שלל להיטים גדולים שהפכו לפס קול חיינו. עם הפסקה שכללה הרפתקאה בארצות הברית הוא חזר לכאן בשנת 2008 במלא המרץ והעוצמה, אמש, בגיל 70 הוא חגג 55 שנה על הבמה במופע מוזיקלי עשיר ומיוחד בו נפרשו לאורך שעתיים ויותר אל תוך השעות הקטנות של הלילה שלל להיטיו מארבעים שנה ועד לחומרים החדשים.

מועדון רדינג 3 המה אמש מאדם, כמה מאות מעריצים, חלק לא מבוטל מתקרבים לגילו המכובד של טריפונס, המלווים אותו ואת החגיגות היווניות עוד מימי אריאנה העליזים, העבירו ערב במיטב המסורת של הטברנות עם אוכל, שתיה וריקודים מול הבמה כשטריפונס עלה סמוך לשעה אחת עשרה מצוייד בבוזוקי שלא מש מידו עם ליין אפ שכלל 43 (!) שירים ומחרוזות, כשהוא מלווה בלהקה ויוצר חגיגה יוונית ישראלית מיוחדת עם שלל מלהיטיו הכל כך מוכרים.

טריפונס וסרנגה, חגיגה יוונית. צילום: יובל ושילי אראל
טריפונס וסרנגה, חגיגה יוונית. צילום: יובל ושילי אראל

אחרי סט של מחרוזות שירים וברכות לקהל מזמין טריפונס לבמה את מי שנחשב כיום למוביל הזמר היווני בארץ – שלומי סרנגה, לביצוע דואט בשירים "איפוקרינסה" ו"מימולטה" ומותיר את הבמה לסרנגה לביצוע כמה משיריו ביוונית ועברית בעת שהוא יורד מהבמה ומתפנה לראיון חגיגי בכמה תחנות רדיו המתמקדות בתחום המוזיקה היוונית.

בהמשך וכחלק מהחגיגה מזמין טריפונס את בתו אלנה, אף היא זמרת, להצטרף אליו לביצוע אחד השירים השקטים יותר – "אגוניה", אולם אחת מנקודות השיא בערב המיוחד הייתה ביצוע מיוחד לשיר "שבחי ירושלים" הלקוח מתוך התפילה היהודית על פי הלחן של אביהו מדינה, סוג של הצהרה מרגשת לשותפות הגורל של הנער הצעיר מהכפר הקפריסאי שהגיע לאן ממש לפני מלחמת ששת הימים ולחיים בהוויה של מדינת העם היהודי בישראל, כאחד שיודע לרגש את הקהל המיוחד שלו משלב טריפונס את "אינתא עומרי" בשיר לכדי מש אפ יווני ערבי ימתיכוני היוצר אסוציאציות על שלום בין העמים…

טריפונס וביתו אלנה, חגיגה משפחתית. צילום: יובל ושילי אראל
טריפונס וביתו אלנה, חגיגה משפחתית. צילום: יובל ושילי אראל

אין ספק שטריפונס בכל חיותו האדירה על הבמה והרפרטואר העשיר והמגוון ביוונית ובעברית ועם  ניסיונו רב השנים הצליח להלהיב, להרקיד ולגעת בקהל הרב, גם אז וגם עתה.

את החיות האדירה שבאיש הזה שקשר גורלו בגורלנו למדתי בדקות האחרונות, כשחלק מהקהל שכבר התעייף מהחפלה היוונית האינסופית מבקש לצאת ולמהר הביתה, קורא טריפונס לחברים בקהל ומודיע להם שההדרן הוא שיר טורקי (!), ואכן עם ביצוע ללא לאות ל"ארקדש" (בתרגום לעברית – חברים) כאילו ומעולם לא היה סכסוך בין שני עמים בקפריסין, חותם טריפונס את החגיגה הימתיכונית האמיתית שהוביל בערב הזה, יאסו!

טריפונס, אהבה, שמחה ותודה. צילום: יובל ושילי אראל
טריפונס, אהבה, שמחה ותודה. צילום: יובל ושילי אראל

לסיכום אני יכול לאמר כי הקשר בין טריפונס, הבוזוקי והקהל הישראלי הדוק ביותר, יש האומרים הרבה יותר חם מהקהל היווני, קהל המלא בהתלהבות, חום והתרגשות. טריפונס חם לבבי וצנוע, מחזיר אהבה והערכה לקהל המלווה אותו עשרות בשנים,  טריפונס הוא ממובילי הז'אנר בארץ, זמר, נגן ומבצע, הוא אמנם כתב והלחין חלק גדול מלהיטיו המוכרים אולם לא מפחד לבצע שירים של אחרים, יוונים במקור, מתורגמים לעברית, כך או כך יש לו חלק מכובד בסצנה היוונית המקומית – החגיגה, השמחה, וכפי שהיטיב להגדיר זאת יהודה פוליקר – בידיים, בכפיים.

וקריאת ביניים – יוונית או לא יוונית, אף צלחת לא נשברה אלא אם בטעות נשמטה משולחן, האמת שגם עלי כותרת של שושנים לא ראיתי מתעופפות למעט זרי הפרחים שהוענקו לטריפונס במהלך הערב, ואולי אווירת המקום המהודר השפיעה כאן, אני עדיין זוכר את חוויות הטברנה היוונית האורגינלית שספגתי לא אחת במועדוני הסירטאקי לאורך הטיילת בואכה נמל יפו…

רשימת השירים: מחרוזת ראשונה (איטן פנדה, אולה קלה,מיליסימו, מנדובלה), מחרוזת שניה (פומה פומה,תה פדיה) מחרוזת שלישית (מתילאו, היידה וורה קרדס יה פמה, בום פם בום פם, פיציריקה), איפוקרינסה (עם שלומי סרנגה), סרנגה לבד – מימולטה, תמוקליסיס, פיגה קיאסמה, חלום מתוק, מונו. אסי נה אנסטרי, מחרוזת שקטה (אגוניה, אספרה), מחרוזת שמחה (קפסה קפסה, אקסו דרטייה, אנפסו טו ציגרו, מטיימו גליקה, דם דם), מחרוזת זבקיקו (אניקסמנה, אגו אמה אטוס, טומרטיקו, תותלפתאו), מחרוזת חספיקו (ברבריאניס, נערה ממש אוצר), אפילוטימי, אריאנה, שבחי ירושלים_אינתה עומרי. מחרוזת שמחה (דן סקרינו, תה סופיגו, פיגה קיאסמה, פני מלאך) מחרוזת אחרונה ( היידה וורה, אוסי גליקה, אופללה), זינגואלה, מחרוזת אחרונה בהחלט אסטה (מיסטיריו, רוזה רוזה, דילה דה דה). הדרן: ארקדש.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו 

 

 

  

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: