סיקור הופעות

צובעים את המחאה בלבן – סיבה למסיבה…

חנוכת תערוכת יצירות אומנות בנושא המחאה החברתית התקיימה בסימן האפטר פארטי של הלילה הלבן  – מופעי מוסיקה בבית העם בשדרות רוטשילד בתל אביב, הרבה קרדיטים למפיקים, הפעילים והמתנדבים. הוזמן, תיעד ומדווח – יובל אראל.

אונילי, סאונד סיסטם, בית העם. צילום: יובל אראל
אונילי, סאונד סיסטם, בית העם. צילום: יובל אראל

מה ללהקות כדוגמת פוטוטקסיס, נערות ריינס,  אלקטרה וכל החתיכים אצלי  ולמחאה החברתית? נכון שבימים האחרונים הדיווחים בתקשורת ובכלל מציבים את המחאה החברתית שחוזרת שוב באור וזוית של אלימות, אנרכיה וכוונות נסתרות, של צד זה והצד השני. אולם בקו מקביל לפעילות המחאה התקיים פרוייקט אמנות במסגרת בית העם בשדרות רוטשילד, החזית החברתית ובית העם הכריזו על יוזמה למיצג מחאה, ביום שישי 18.05.2012, החלו עשרות אומני רחוב לצייר ולעצב עבודות אמנות ברוח המחאה החברתית. האומנים שעד כה מחו באופן אישי התאגדו לצייר את רוח המחאה על גבי בניין בית העם בשדרות רוטשילד בתל אביב.

נערות ריינס ברוטשילד. צילום: יובל אראל
נערות ריינס ברוטשילד. צילום: יובל אראל

הפרוייקט הנו תולדה של שיתוף פעולה בין ה"חזית החברתית – יוצרים חברת מופת", בית העם והגלריה השיתופית "Been There Done There". במסגרתו ציירו אמני גרפיטי מובילים ביניהם PilPeled, Broken Fingaz, Dede , על קירות בית העם. אמנים נוספים כדוגמת קרן רוזן ובושם הראל יצרו מיצבים בחלל המבנה. לאחר סיום העבודה לעיצוב המחודש של בית העם התקיימה היום, שישי, 29.06.2012 הפתיחה החגיגית.

אלקטרה על גג בית העם. צילום: יובל אראל
אלקטרה על גג בית העם. צילום: יובל אראל

על גג הבניין התקיימו הופעות של הרכבים מוסיקאליים מסצנת האינדי –  משהו ללב, No Panic, שני פלג, הפשרות, Brain Candies, Phototaxis, נערות ריינס, Electric Zoo, לוס כפרוס, אלקטרה, כל החתיכים אצלי, The Angelcy, במקביל התקיימו אירועי מוסיקה נוספים בחצר ובאולמות הבניין עם  ארז דסקל, ותקליטנים ביניהם  Echo & Tito , Onili,Gio Uriah Klapter, Caribbean Connection, LiCHTPiRATEN.

כמו כן התקיימו מיצבי אמנות ואימפרוביזציה במרחב בשפת התאטרון-מחול.

כל החתיכים ואיה על הגג ברוטשילד. צילום: יובל אראל
כל החתיכים ואיה על הגג ברוטשילד. צילום: יובל אראל

הנקודה הכי חשובה במהלך היום הייתה נושא התקציב, האירוע היה פתוח לקהל הרחב ללא כל תשלום למעט תרומות לפי ראות עיני המבקרים, גם האומנים שהשתתפו, היוצרים, הציירים וההרכבים המוסיקליים עשו זאת ללא תמורה כספית, כך גם הצוות שעמד מאחורי ההפקה וכלל את – צליל דנין, יואב גילור, אמנון רון, ומאלו ציון, אוצרי התערוכה לין קוניו ואדם יהלומי אשר עשו את מלאכתם בהתנדבות.

אנג'לסי, חותמים את היום המיוחד הזה. צילום: יובל אראל
אנג'לסי, חותמים את היום המיוחד הזה. צילום: יובל אראל

כאשר מסתכלים בזוית אחורה לעבר האירוע ניתן לאמר שהוא מילא את החלל שנוצר כתוצאה מביטול\דחיית אירוע אינדי סיטי במסגרת לילה לבן בשל התנערות העירייה לתמוך ולקיים אותו ומביטולם של מופעים שונים של מוסיקאי סצנת השוליים כאות מחאה על העימות שנוצר בין מפגיני המחאה הציבורית ולבין העירייה והמשטרה בסוף השבוע שעבר, לא רק, האירוע גם העמיד את העובדה כי עדיין ניתן להפיק אירועי מוסיקה עם הרבה רצון טוב ומעט מאוד מזומנים.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהאירוע

וידיאו – לקט מתומצת מהמופעים

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

5 תגובות

  1. כמחאה ניסינו להפוך את האירוע הזה שהעירייה ארגנה "לילה לבן " ל"לילה שחור" ומלא ארגונים וגלריות ואמנים ביטלו את ההשתתפות שלהם, דבר מה שלא הולך ברגל. קצת מגוחך שדווקא במקום הזה שנחשב לאחד המסמרים ,עוזרים לעיריה מוסיפים אירועים לשעשע את הקהל, כאילו עברתם צד.

  2. מיכל טעות בידך, אין קשר בין אירועי "לילה לבן" ו"לילה שחור" לבין "צובעים את המחאה", לילה לבן הוא אירוע ממסדי המושתת על תשלומים לנפשות הפועלות, האירוע בבית העם היה על טהרת ההתנדבות, הן של ההפקה והן של המשתתפים, לא נגבה תשלום מאיש, הפיסקה בפתיח הכתבה המתארת את הפרוייקט כאפטר פארטי לאירועי הלילה הוא בגדר הצגה אישית שלי, רובם המכריע של המפיקים והמשתתפים לא נטלו חלק באירועי הלילה על סוגיו, בית העם מהווה את העוגן התרבותי לפעילות המחאה העממית ולא היתה שום סיבה לבטל את האירוע שאינו נקשר לאירוע הממסדי. הן המפיקים והן המוסיקאים הרבו להדגיש בפני הקהל כי הם בעד המחאה והמרי האזרחי, כך שהמסר הבסיסי הועבר לקהל.

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: