סיקור הופעות

חן רותם – מה יגידו

מה יגידו? תלוי את מי שואלים, חן רותם, מופע השקה לאלבום בכורה, תיאטרון תמונע, 28.02.2011 23:00 האזין לאלבום, צפה בהופעה, כתב וצילם: יובל אראל למיוזיק ספוט.

http://www.musicspot.co.il

חן רותם - זמרת מחאה
חן רותם – זמרת מחאה

האלבום

חן רותם, בת 28, משיקה אלבום בכורה "מה יגידו". לדבריה נכתב בתמימות, באהבה למוסיקה ובהתכוונות מלאה.חן, יוצאת קיבוץ בצפון הארץ שהעתיקה עצמה לעיר הגדולה, תל אביב, בוגרת מכללת הד, לקחה את כל שאצרה בקרבה, מילים, לחנים ובסיוע של צוות מוביל הפיקה אלבום עם אמירה כאובה, מרירה מה וקוראת תיגר על העולם,עולם שאינו כתמול שלשום, עולם השונה מעולם נעוריה במתחם ילדותה.

האלבום הכולל 11 שירים מתוכם תשעה פרי כתיבתה והלחנתה, מציג בפני המאזין תמלילים בהם מרירות מה שזורה לאורכם. בשיר הפותח "שישי בצהריים" נוגעת חן בנושא בן הקיבוץ שפרש כנפיים, בשירה השני "שומרת לילה" אוגדת בו זיכרונות מבית הילדים בקיבוץ, הפחדים והסיוטים של הלינה המשותפת.

את העלבון שבפיג'מה הקטנה

עומדת ורועדת

קוראת למישהו שישמע

שיחבק ויעזור להירדם בין הצללים

שלא יגיד שרק אני צורחת

ושכולם כבר רגילים.

 

שומרת לילה בואי אלי

הבית שליד האורנים

הגן שלי שלא הולך לישון

ולא ננעל כמו בשירים

נשאר פרוץ לאחרים

אז בואי

בשיר "הביתה" היא מתערטלת אל תוך פחדיה והחששות:

הכל יכול להיות פשוט, היא אומרת

אם רק תתני לעצמך לנשום

כל המילים שאני לא משחררת

כל הספקות שלי שמבקשים מקום

 

בכל המראות בעיר אני מודדת

לראות שנשארתי בגודל הנכון

וכל השנים אני רועדת

מסתירה ומגרדת כל זיכרון

כך בהמשך האלבום כל שיר נוגע במיתר של עצב, ביקורת על העיר הגדולה , על הכרך תל אביב השואב לקרבו את הצעירים המהגרים מהפריפריה הרחוקה אל מסלול החיים המהיר, התובעני והתאוותני, ביקורת על חזון המדינה, על ההזנחה, הסיאוב והבחילה שבנימין זאב היה מרגיש עם היה נמצא עימנו כיום, ביקורת על דור הבבונים הדורס ומוחק את הטבע, חסר רגישות לזולת ופורע חוק כבשגרה.

כל אלו מתעטפים בכסות מוסיקאלית רוקנ'רולית ישראלית מעובדת ומנוסחת בבהירות, האלבום מהווה מסמך האזנה מעניין.

חן רותם ונמרוד גלבוע - אקוסטי
חן רותם ונמרוד גלבוע – אקוסטי

המופע

הקהל הרב שזרם לתיאטרון תמונע לא היה הקהל התל אביבי המוכר המגיע למופעי הרוק במקום, קצת שונה, נראה לי שהרבה מילדי הקיבוץ של חן באו לפרגן, לחבק ולעטוף אותה במופע השקת האלבום.

המופע נפתח בקצב מהיר עם השיר "רציפים" שאינו נכלל באלבום, ממשך בשיר "הביתה"  ועובר ל"תל אביב", דרמה, מתח, מלודרמטיות מה, כסמן מרכזי בקו המוביל את חן רותם מהקיבוץ לכרך,לעשייה המוסיקלית, הלהקה שלצידה מייצרת מוסיקה טובה המובילה את המילים בביטחון, יצחקי פרנקו בגיטרה חשמלית ושירה,  נמרוד גלבוע בגיטרות חשמלית ואקוסטית, זיו מן בגיטרה בס ואודי צ'יקו גילברט על התופים.

הקהל הוא של חן, רובם מכירים את השירים, את המילים, אני שומע אותם מזמזמים בחשאי, מצטרפים לזמרת, אין ספק מדובר כאן במופע ביתי מחוץ לבית.

המופע נמשך קרוב לשעה, במהלכו מבצעת חן גם את הסינגלים ששוחררו להאזנה כשישי בצהריים ועוד, בשטף הקטעים היא מוצאת גם מקום לשני ביצועים אקוסטיים לשיר שומרת לילה ובהדרן ל"איפה אתם בחג".

המופע מסתיים עם "חוזה המדינה", כחותם להסתכלות בוחנת ומבקרת על מרוץ החיים כאן בארץ, טוב שיש עדיין בחורות כחן, שיודעות להסתכל, לבחון ולהתריס, חן רותם – זמרת מחאה.

לצפייה בגלריית תמונות באלבום הפליקר שלי

לכתבה באתר מיוזיק ספוט – חן רותם – לוחמת רוק

סקירת האלבום על ידי יגאל לויאן מאתר מיוזיק ספוט

בבית, בקיבוץ, מלקטים כל פיסת מידע על חן

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

  1. אוהבת כל שיר כל מילה זו זמרת בועטת כנה קצת אחרת לא היא לא תהיה ה"כוכב -נולד" הבא היא תעשה דרך ללב הקהל כי היא לא מעגלת פינות היא חדה והאמת לא סופרת ואבל לא חסרה לה אינטילגנציה ריגשית היא פשוט לא חנפנית…יהבוסריות הזו תבשיל והיא תמריא

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: